• Саморуйнівні матеріали дають надію на майбутнє без сміття — вчені

  • Майя Вєточкіна | Велика Епоха
    Вівторок, 3 жовтня 2017 року

Вчені з Мюнхена працюють над створенням матеріалів, які подібні до тіла людини: «живлячись» енергією, вони будуть зберігати форму, а наприкінці свого життя — «саморуйнуватись». Саме саморуйнівні матеріали дають надію на майбутнє без сміття.

Утилізація відходів як спосіб боротьби з тоннами сміття, які можуть поглинути мегаполіси за лічені дні, вимагає багато енергії. Те ж можна сказати і про рециркуляцію, під час якої енергія потрібна для переробки сміття та повторного створення використаних речей.

«До теперішнього часу більшість техногенних речовин хімічно дуже стабільні: щоб розкласти їх назад на свої компоненти, потрібно витратити багато енергії», — пояснює Дж. Букховен (Job Boekhoven), професор супрамолекулярної хімії в Мюнхенському технічному університеті (TUM).

Його команда хіміків, фізиків та інженерів працює над матеріалами, які зможуть просто зникати після використання. Для цього вчені будуть використовувати молекулярні будівельні блоки та створювати речовини, які зберігають свою форму тільки тоді, коли «живляться» енергією. Це робить їх подібними до біологічних форм, таких як наші власні тіла.

Кількість «палива», необхідного матеріалу, визначає його тривалість «життя». Якщо треба продовжити термін служби конкретного матеріалу, просто потрібно дати йому більше енергії. У лабораторії команда розробила надмолекулярні матеріали, для яких може бути встановлена ​​автономна деградація в заданий час, що відкриває широкі можливості застосувань в майбутньому.

Наразі дослідження зосереджено на медичному використанні технології: вчені працюють з матеріалами доставки ліків та імплантатами. Однак теоретично цей підхід може бути розширений до упаковки і продуктів.

Відповідаючи на питання, чи можна використовувати нову технологію для створення машин, які могли б розкладатися після використання, Букховен відповів: «Не можна сказати, що це абсолютно неможливо, але ще багато що належить зробити. Зараз ми працюємо над основами».

Тим часом, новий варіант одноразового барбекю створили винахідники з Данії — їхній CasusGrill зроблений повністю із природних матеріалів і легко розкладається у природному середовищі після використання.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...