ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Які технології допомагають сліпим?

Велика Епоха

Для незрячих і слабозрячих розроблені спеціальні технології, завдяки яким ці люди отримують широкі можливості проявити себе у сфері освіти та зайнятості, та збільшити коло своїх повсякденних занять.

#img_center_nostream#

Книги для сліпих

Спеціальна система читання для сліпих була розроблена французом Луї Брайлем. У системі використовується шифр у вигляді дрібних, опуклих крапок на папері, який сліпі люди можуть читати, проводячи пальцями по крапкам. У системі використовується 63 різні комбінації з шести крапок в одному символі (висотою максимум 3 крапки і шириною 2 крапки), що означають літери алфавіту, розділові знаки та цифри.

#img_center_nostream#

Книги зі шрифтом Брайля доступні в бібліотеках (наприклад, Центральна бібліотека для сліпих ім. М. Островського в Києві) і школах для сліпих. Раніше тексти друкували на громіздкому обладнанні з металевими пластинами. Але зараз комп'ютери надзвичайно полегшили публікацію таких книг. Текст набирається на комп'ютері та за допомогою програми автоматично перекладається на шрифт Брайля. Потім через спеціальний принтер інформацію виводять на папір або металеві пластини.

Допоміжні технології

Дисплеї Брайля

Незрячі люди тепер можуть зчитувати інформацію з брайлівських дисплеїв. Ці пристрої перетворюють текстову інформацію на шрифт Брайля, який користувач може прочитати на дотик. Цей гаджет встановлюється на робочому столі користувача під клавіатуру комп'ютера і може показувати до 80 символів, які постійно змінюються слідом за переміщенням на екрані комп'ютера. За мірками українців, коштує він недешево — від $3,5 тис.

#img_center_nostream#

Брайлівські принтери

За допомогою спеціальної програми будь-який комп'ютерний файл або текст, введений у комп'ютер, може бути перетворений на формат Брайля. Потім принтер може бути використаний, щоб перевести друкований текст у шрифт Брайля. Це схоже на звичний нам чорнильний принтер, тільки цей друкує тиснення на щільному папері. Залежно від обсягу друку, цей «тиснувальник» може коштувати від $1,8—5 тис. за малого обсягу друкованого матеріалу і до $10—80 тис. за великих обсягах виробництва.

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Аудіокниги

Нерідко сліпі воліють слухати аудіокниги або публікації, записані на стрічкових касетах. Такі аудіокниги доступні в бібліотеках і школах. Є альтернатива книгам, що «говорять», — це пристрої, які зчитують текст і переводять його в аудіозапис, таким чином незрячі можуть прослуховувати будь-який надрукований текст.

#img_center_nostream#

Оптичні сканери

Робота таких сканерів заснована на технології оптичного розпізнавання символів (OCR), яка дозволяє сканувати друкований текст. Після сканування програма OCR перетворює зображення в зрозумілі символи і слова. Інформація зберігається на комп'ютері або в пам'яті оптичного розпізнавача для подальшого використання. Наприклад, можна надрукувати текст шрифтом Брайля, відтворити за допомогою синтезатора мови або збільшити на екрані комп'ютера.

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Система, яка перетворює текст на мову

Ця програма допомагає незрячим сприймати будь-яку інформацію з монітора комп'ютера. Працює вона за допомогою синтезатора і програми читання з екрану; така система перетворює будь-який комп'ютер на такий, що говорить. Комп'ютер «говорить» голосом робота, але вже є озвучування людським голосом.

Ця система значно полегшує сліпим і слабозрячим людям відправлення та отримання електронної пошти, пошук в інтернеті, читання електронних таблиць та документів у комп'ютері. Такі «читачі» екрану і синтезатори мови доступні на більшості комп'ютерів з ОС Linux та Windows. Витрати варіюються від безкоштовних завантажень до $1 тис.

Читачі КПК

Ще один потужний пристрій для сліпих — портативний читач. Хорошим прикладом є гаджет, розроблений Реєм Курцвейлом в партнерстві з Національною Федерацією сліпих (НФС). Він поєднує в собі технології цифрового фотоапарату, особистого цифрового секретаря (PDA) та перетворювача тексту на мову.

Користувачеві потрібно просто тримати пристрій над будь-яким друкованим матеріалом, це може бути меню ресторану, візитна картка або ж навчальний посібник. Портативний читач відтворює друкований матеріал ясною синтетичною промовою. За використанням додаткової пам'яті є можливість зберігати тексти і надалі залишати їх на комп'ютері або перетворювати на текст шрифтом Брайля.

Допоміжні технології для сліпих письменників

Як може сліпий писати? Були розроблені деякі технології, і зазвичай їх використовують ті, хто читає шрифтом Брайля.

Письменник шрифтом Брайля

Той, хто пише шрифтом Брайля, нагадує людину, що працює за друкарською машинкою. Головна відмінність полягає в тому, що він використовує лише сім кнопок, шість з яких відповідають крапкам у ланці Брайля плюс ще одна — пробіл. Існують ручні та електронні версії. На ручному приладі складач натискає на клавіші, і тиснені точки залишаються на папері, в електронного той самий принцип, тільки він дозволяє витрачати менше зусиль.

Блокнот Брайля

Більш просунутий пристрій для незрячих письменників — електронний блокнот. Це невеликий портативний прилад, який видає інформацію як через синтезатор мови, так і через брайлевський монітор. Ввести текст також можна через синтезатор мови або брайлівську клавіатуру. Вартість такого базового блокнота — не менше $1 тис.

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Інші допоміжні прилади

Крім вищеописаних пристроїв і обладнання, існують й інші допоміжні девайси для сліпих, такі як годинник, термометри та мобільні телефони зі шрифтом Брайля.

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

За матеріалами hubpages.com