ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Українець побудував екобудинок з глини за «мішковою» технологією

Велика Епоха

Житель Івано-Франківська вирішив повернутися до корінних українських традицій будівництва житла, але в сучасному варіанті. Для своєї родини він побудував повністю глиняний екобудинок, який є унікальним не тільки на Прикарпатті, але, можливо, і по всій Україні.

У Олега Почігайло велика родина: дружина і троє діточок. У селі Клузів прямо посеред поля, на пагорбі, кілька років тому він вирішив побудувати свій будинок, розповідає «Галицький кореспондент».

#img_center_nostream#

З самого початку Олег точно знав, що не хоче використовувати популярні прийоми сучасного будівництва. Цементні будівлі не дихають і завдають чимало клопоту своїм господарям. А ось глина — зовсім інша справа: з неї будували житло в Україні протягом багатьох століть. Тому він вирішив побудувати свій будинок з глини — одного з найпростіших екологічних матеріалів.

Олег вивчив технологію зведення глиняних хат і придумав конструкцію житла. Але цього було недостатньо — потрібна була думка фахівця, який розрахував би проект. Нажаль, тут допомоги не знайшлося — ніхто не хотів братися за цю справу. Тоді сім'я вирішила будувати без проекту.

Господар майбутнього будинку зробив розрахунки, накидав приблизний план, змайстрував з тестем інструменти для наповнення, утрамбовки і укладання мішків з глиною, і справа пішла.

Як каже Олег, найважливіше в такому проекті — бачити бажане, незважаючи на реальність, вірити і слухати себе і власну інтуїцію.
Спочатку сусіди ходили до Почігайла подивитися на будівництво, як на екскурсію. Придивлялися, розпитували, але перейняти екоініціатіву ніхто не наважувався. «Наші люди важко сприймають не зовсім стандартне і не таке, як у всіх», — каже іванофранківець.

#img_center_nostream#

Свій затишний будинок з глини

Що ж являє собою цей будинок? Його загальна площа 120м2. У ньому є передпокій, вітальня, кухня, їдальня, ванна, сауна, три спальні і бібліотека. Будівництво триває вже третій рік, але тільки в літній час і за наявності сил і часу.

Робота виконується тільки своїми силами. Зараз вже залишилося зробити тільки внутрішню обробку — і будинок готовий.

У літню спеку в будинку приємна прохолода, а взимку житло нагадує термос. Все це завдяки особливій технології та природним матеріалам, з яких побудований будинок.

#img_center_nostream#

Як зводився будинок: «мішкова» технологія

Будинок побудований за «мішковою» технологією: всередині мішків знаходиться глина Earthbag, яка і є головним матеріалом будівництва. Замість фундаменту закладаються тільки камені і дренаж для відтоку. Фундамент не потрібен тому, що промерзання і просідання грунту для такого будинку не страшні. Мішки з глиною — еластичний стіновий матеріал, який не боїться тріщин і руйнувань: разом з грунтом він піднімається і опускається.

Перед тим як укласти в стіну мішок з глиною або грунтом, його ретельно трамбують, перетворюючи в плоску та широку «цеглину». Це гарантія того, що кладка стін буде міцною. Між шарами для кращого зчеплення рядів прокладають колючий дріт. Потім мішки з глиною утрамбовують у ряди, утворюючи стіни. Стіни обтягують металевою сіткою, покривають глиною, шліфують і потім покривають вапном. Згодом глиняні блоки каменіють, що зміцнює екобудинок. Стеля і дах зроблені з дерева.

#img_center_nostream#

Подібну технологію будівництва розробляв і відомий архітектор Майкл Рейнольдс. Його будинки Earthship побудовані зі старих автомобільних покришок або металевих банок, в які утрамбований грунт. Майже нульова теплопровідність робить такі будинки комфортними для проживання в будь-який час року.

Ця споруда має чимало переваг: бездоганна екологічність, мінімальна вартість, простота зведення, стійкість до опадів і деформацій грунту, унікальну сейсмостійкість, різноманітність форм і архітектурних рішень.

Будинок з глини має ще одну важливу перевагу — в ньому ніколи не з'явиться грибок, оскільки глиняні стіни добре вентилюють приміщення.

#img_center_nostream#

За цією технологією можна побудувати будинок будь-якої форми. Олег вибрав круглу: вона незвичайна і більш гармонійна, і найголовніше — значно довговічніша, ніж прямокутна або квадратна.

Екологічний будинок буде ще й повністю автономним і не потребуватиме підключення газу та електрики. Всю роботу на себе візьмуть сонячні батареї, генератор, пічка і помпа.

Олег облаштував навколо будинку високі грядки для вирощування зелені і овочів, а також багаторівневі грядки у вигляді пірамід. Пірамідальні грядки мають багато переваг: з ними легко і зручно працювати, вони економлять місце, немає бур'янів, овочі на них рідше уражаються захворюваннями.

Всім, хто хоче зайнятися екобудівництвом, Олег радить: «Просто почніть робити, вірте у власні сили, отримуйте задоволення від процесу та не переживайте з приводу думок інших людей».

#img_center_nostream#