Четвер, Тра 19, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Літні дуби навчилися поглинати більше вуглекислого газу (ВІДЕО)

Четвер, 20 січня 2022 року

Такого висновку дійшли вчені з Бірмінгемського університету, провівши масштабне дослідження дубів в одному з лісів. У його повітрі спостерігається підвищений вміст вуглекислого газу і виявилося, що старі дуби здатні по-своєму реагувати на це.

Фото: Birmingham Institute of Forest Research (BIFoR)/birmingham.ac.uk

Об'єктами дослідження, яке тривало 10 років, стали дуби, вік яких перевищує 170 років. У перші три роки вчені побачили, що величезні дерева збільшують швидкість процесів фотосинтезу, таким чином реагуючи на збільшення концентрації вуглекислого газу. Відповідно, завдяки прискоренню фотосинтезу вони з часом стали поглинати більше СО2, ніж зазвичай. Найбільш інтенсивне прискорення спостерігалося тоді, коли дуби добре освітлювалися сонячним світлом.

Фото: Birmingham Institute of Forest Research (BIFoR)/birmingham.ac.uk

Дослідження показало, що дерева здатні майже на третину прискорювати фотосинтез зі збільшенням вмісту вуглекислого газу в повітрі лісу. Сьогодні вчені намагаються з'ясувати, де саме в деревах залишається надлишок СО2 і як довго рослини можуть утримувати його. Для цього проводиться вивчення листя, кори та інших частин старих дубів.

Фото: Birmingham Institute of Forest Research (BIFoR)/birmingham.ac.uk

Під час дослідження вчені стикалися з певними труднощами, пов'язаними насамперед із величезними розмірами дерев. Доводилося тривалий час проводити вимірювання на висоті близько 25 метрів, тому роботу вчених у цьому випадку без перебільшення можна назвати небезпечною. Але результати вивчення фотосинтезу дубів виявилися приголомшливими. Стало ясно, що дерева дають свою посильну відповідь на збільшення концентрації СО2 у повітрі. Тобто ці гігантські рослини по-своєму борються із погіршенням якості повітря.

Фото: Birmingham Institute of Forest Research (BIFoR)/birmingham.ac.uk

Вчених цікавлять не лише процеси фотосинтезу, що відбуваються у старих дубах. Вони також вивчають те, як дуби здатні протистояти небезпечним патогенним мікроорганізмам та які механізми захисту від захворювань у них є. Все це дозволить краще зрозуміти не тільки дуби, але й інші рослини планети, а також чіткіше усвідомити їхнє значення для природи та екології.

Читайте далі:

«Голоси дерев» тепер можна почути в режимі реального часу завдяки проекту Hidden Life Radio