Четвер, Тра 19, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Величезні щелепи та зуби хижої морської рептилії віком 180 мільйонів років знайшов мисливець за скам'янілістю

Понеділок, 17 січня 2022 року
(Ілюстрація: Dotted Yeti/Shutterstock; люб'язно надано Марком Кемпом)

Прочісуючи льодовикові відкладення, з яких складаються східні прибережні скелі Англії, пара йоркширських мисливців за скам'янілістю зробила колосальне відкриття віком близько 180 мільйонів років.

Наприкінці минулого літа 34-річний Марк Кемп, самоучка, професійний шукач і фахівець з підготовки скам'янілостей, та його друг, який розділяє його захоплення, досліджували порізану скелясту лінію Холдернесса, на північний захід від Халла, між містами Мапплтон та Кауден.

Ця порізана ділянка узбережжя, що складається з несортованих осадових відкладень давно розтанула, колись була масивним льодовиком. Ділянка відома тим, що тут можна знайти кістки динозаврів та інших доісторичних рептилій. Того дня супутниця Кемпа натрапила на льодовиковий камінь із скам'янілістю, що виглядала особливо багатообіцяючою.

(Зліва нагорі) Марк Кемп; (Зліва внизу) Льодовикова ератика, що містить скам'янілу частину щелепи темнодонтозавра; (Дело) Ділянка скелі в Холдернесі, Йоркшир. (люб'язно надано Марком Кемпом)

"Мій друг запитала мою думку про камінь, і як тільки я побачив його, я зрозумів, що це щось особливе", — розповів Кемп в інтерв'ю The Epoch Times. "Я відразу зрозумів, що всередині є кістка і зуби, і ми обоє погодилися, що блок повинен бути взятий мною і негайно оброблений". У своїй майстерні в Халле Кемп ретельно, міліметр за міліметром витравлював камінь, щоб оголити величезні конічні зуби і те, що, як він дізнався, було частковою щелепою темнодонтозавра — морської рептилії юрського періоду, що передувала навіть динозаврам.

Крім масивних зубів, ця хижа морська рептилія мала потужну, видовжену морду, надзвичайно великі очі для полювання, передні і задні плавники приблизно однакового розміру для управління і трикутний спинний плавник. Вертикально розташований хвіст був основним руховим засобом.

Ділянка скам'янілої щелепної кістки та зубів дорослого темнодонтозавру. (Надано Марком Кемпом)
Ілюстрація темнодонтозавра, відомого як іхтіозавр, що відноситься до Юрського періоду близько 180 мільйонів років тому. (Ілюстрація - Dotted Yeti/Shutterstock)

"Це були надзвичайно великі істоти, які легко могли вирости до 40 футів", — сказав Кемп газеті, проконсультувавшись з доктором Діном Ломаксом, провідним палеонтологом морських рептилій. Вони мали величезну силу щелеп, які за своєю нищівною могутністю перевершували сучасного морського крокодила. Вони тинялися морями близько 180 мільйонів років тому і з'явилися ще до динозаврів".

Цей конкретний екземпляр темнодонтозавра належить до виду, відомого як іхтіозавр, дізнався Кемп, і є «одним із найкращих зразків цього виду, привезених із Йоркширу».

Сама назва «темнодонтозавр» з грецької перекладається як «ящірка з ріжучими зубами».Судячи з зубів та розміру щелепи цього екземпляра, його череп був довжиною два метри, і, за оцінками фахівців, це була доросла ыстота.

Різні етапи підготовки скам'янілостей Марком Кемпом. (Надано Марком Кемпом)

Що стосується Кемпа, то його десятирічне «захоплення» скам'янілістю перетворилося на професію — він відкрив майстерню у своєму будинку в Брансхолмі, де готує скам'янілості, покращує їх зовнішній вигляд і зберігає їх для покупців.

"Полювання за скам'янілістю відкриває вам можливість зрозуміти, яким було життя багато років тому", — говорить Кемп. Якщо ви розколюєте камінь і виявляєте скам'янілість, ви знаєте, що ви єдина людина, яка коли-небудь бачила цю скам'янілість.

"Моя мрія — відправитися збирати скам'янілості в далекі куточки світу і виявити те, що замкнено в часі".

За роки роботи він знайшов кілька чудових останків, включаючи сліди динозаврів, кістки шерстистого мамонта, щелепи печерного ведмедя, хребці бізона, анемони, раковини, корали та губки — все це відбито у породі багато століть тому.

Кемп жартома додав: «За останні три роки моя колекція росла зі швидкістю, яка трохи лякає, і незабаром я опинюся в ситуації, коли мені знадобиться просторіший гараж».

Ще кілька прикладів роботи Кемпа з підготовки скам'янілостей:

(Люб'язно надано Марком Кемпом)
(Люб'язно надано Марком Кемпом)
(Люб'язно надано Марком Кемпом)

Інші роботи Кемпа з підготовки скам'янілостей можна побачити на його сторінці в Instagram тут.

За матеріалами The Epoch Times USA