Неділя, Лип 3, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

У Китаї представили віртуального ведучого новин, якого майже не відрізнити від живої людини

Понеділок, 17 січня 2022 року
Скриншот реального ведучого новин програми N Xiaohei Finance. Віртуальний близнюк N Xiaohei, візуалізований штучним інтелектом, на блакитному тлі. (Epoch Times)

«Привіт усім, я ведучий новин про штучний інтелект на National Business Daily. Я — віртуальний двійник справжнього ведучого. Я вже 70 днів поспіль розповідаю вам новини», — оголосив віртуальний ведучий новин NXiaohei телеглядачам 20 грудня 2021, після 1700 годин безперервного прямого ефіру.

У той же день китайське державне ЗМІ National Business Daily (NBD) і компанія Xiaoice, що займається штучним інтелектом (ШІ), спільно оголосили про офіційний запуск спільної телепрограми прямого ефіру новин, що повністю керується штучним інтелектом — це вперше у своєму роді.

Телепрограма отримала назву AIB Business Daily. Вона транслюватиме фінансові новини 24 години на добу, сім днів на тиждень, ведучими будуть двоє ведучих з ШІ — N Xiaohei та N Xiaobai — за технічної підтримки Xiaoice.

N Xiaohei та N Xiaobai є віртуальними копіями двох реальних ведучих новин — чоловіка і жінки. Xiaoice Framework використовує дані, зібрані від двох реальних ведучих, для навчання своїх моделей. Технологія Xiaoice Neural Rendering (XNR) робить міміку і рух тіла віртуальних людей реальними та природними.

Ведучі зі ШІ вже з'являлися в китайських телепрограмах минулого, але тоді їх можна було відразу ідентифікувати. З моменту тестового запуску AIBusiness Daily 11 жовтня 2021 року акаунт N Xiaohei в Douyin, китайської версії TikTok, набрав понад 3 млн шанувальників, попри те, що реальний ведучий не з'являвся в ефірі протягом 70 днів. Компанія Xiaoice у співпраці з NBD продемонструвала свою здатність створювати віртуальні копії, практично не відмінні від реальних людей, за допомогою передових технологій навчання ШІ та візуалізації.

Згідно зі звітом, технологія навчання на малих зразках, що використовується в Xiaoice Framework, дозволила двом віртуальним ведучим пройти цикл навчання за один тиждень. Китайський бізнес-коментатор Цзен Сянлін сказав, що в минулому для навчання ШІ були потрібні тривалі цикли, а короткі цикли навчання значно знижують високу вартість розробки ШІ.

Крім того, технічний драйвер Xiaoice Framework уможливлює наскрізну автоматизацію ШІ, дозволяючи йому самостійно збирати, редагувати та транслювати фінансові новини. Починаючи з читання фінансової інформації, створення тексту і графіків, синхронізації з попередньо навченим віртуальним ведучим, ШІ може транслювати повне відео в прямому ефірі без допомоги людини.

«Настала ера невтомного, безпечного і надійного ШІ, — сказав генеральний директор Xiaoice Лі Ді. — Він забезпечить стабільний випуск новин».

Згідно зі звітом NBD, ведучі новин зі ШІ моделюються за допомогою технології нейронних мереж глибокого навчання, що дозволяє їм вести передачі китайською, англійською та іншими мовами. Передові технології ШІ зараз використовуються для модернізації і перетворення китайської медіаіндустрії, а також кіноіндустрії. Після успіху програми AIBusiness Daily кожен новинний канал NBD тепер також співпрацюватиме з Xiaoice для створення телевізійних програм з використанням ШІ

Xiaoice, або Microsoft Little Ice — це система ШІ, розроблена Microsoft Asia у 2014 році. Раніше компанія була відома як AIXiaoice Team Центру програмних технологій Microsoft в Азії. Це найбільша незалежна команда Microsoft з розробки ШІ. В липні 2020 року Microsoft виділила підрозділ Xiaoice в окрему компанію, що дозволило їй діяти як незалежній структурі в Китаї та інших країнах Азії. Xiaoice Framework є однією з систем штучного інтелекту з найбільшою у світі взаємодією ШІ.

Генеральний директор Xiaoice Лі Ді заявив у жовтні 2021 року, що за останні два роки було створено велику кількість суб'єктів ШІ, і їх число буде швидко зростати. Лі чекає, що ШІ перевершить людських телеведучих, при цьому забезпечуючи різноманітність і індивідуальне настроювання.

20 жовтня 2021 року, на дев'ятий день після тестового запуску ШІ-телебачення NBD, Державне управління радіо, кіно і телебачення Китаю опублікувало розділ «14-го п'ятирічного плану», в якому докладно описано стратегію розвитку новинного мовлення та аудіовізуальних мереж. Планується посилити застосування ШІ у виробництві новин і мовленні, зокрема, сприяти широкому використанню віртуальних ведучих в телепрограмах і підвищити ефективність виробництва новин і мовлення за допомогою ШІ.

Ризики штучного інтелекту

Штучному інтелекту не потрібно їсти та спати, він не хворіє і не потребує оплати наднормових, і при цьому може активно генерувати новинний контент. Проте багато хто дуже стурбований стрімким розвитком ШІ.

Ван, експерт з ІТ-індустрії з 20-річним стажем роботи в Японії, розповів The Epoch Times, що штучний інтелект значно перевершив людину в методах обчислення, продуктивності та здатності до навчання. Але найбільша проблема полягає в тому, що в нього немає моралі чи особистих цінностей. Якщо ця технологія штучного інтелекту виявиться в руках поганих людей, вона може стати згубною для людства.

Сучасні технології робототехніки дуже розвинені. Деякі роботи навіть перевершують людей або тварин у багатьох видах фізичної діяльності. Коли ШІ отримає здатність діяти фізично, у людей може не вистачити сил чинити опір, що дасть тим, хто керує ШІ, можливість робити все, що вони забажають, додав Ван.

«Технологія ШІ тепер може створити майже ідеального віртуального ведучого новин, і що далі? Несправжній політик? Партійний лідер? Можливо, це вже зроблено,— сказав The Epoch Times Ши Шань, старший спеціаліст зі ЗМІ. — Компартія вміє дурити. Міжнародні спільноти тепер повинні приділяти пильну увагу справжності китайських аудіовізуальних програм та іншого медіаконтенту».

Великі дані

Великі дані — це ключ до досліджень і розвитку ШІ: чим більше відповідних даних, тим краще навчається ШІ. Швидко розвивальний штучний інтелект, проте компартія навмисно обмежує потік китайських даних закордон.

4 січня компартія представила нову версію своїх «заходів з перевірки кібербезпеки». Згідно з оновленими правилами, всі китайські мережеві платформи, що мають дані про мільйон з лишком користувачів, повинні будуть пройти перевірку на безпеку перед виходом на закордонні ринки.

Професор права Тайванського національного технологічного університету Тайбей Крісті Цзян сказала Радіо «Вільна Азія», що, на її думку, поріг в один мільйон користувачів, швидше за все, включає всі китайські технологічні компанії, які можуть шукати можливості закордоном.

Стратегічний пріоритет

В останні роки Пекін приділяє пріоритетну увагу розвитку ШІ, зробивши його «ключовою стратегією національного розвитку». ШІ впроваджується в багато аспектів звичайного життя не тільки для того, щоб стежити і контролювати, але і для того, щоб використовувати величезне населення країни для стимулювання розвитку ШІ.

Щоб підтримати швидкий розвиток ШІ, влада прийняла низку допоміжних стратегій та постанов, включаючи «Зроблено в Китаї 2025» та інші.

У 2017 році Державна рада Китаю прийняла «План розвитку штучного інтелекту нового покоління», підкресливши значення ШІ для розуміння та контролю суспільства з боку уряду.

«Технологія штучного інтелекту може точно сприймати, пророкувати і завчасно попереджати основні тенденції розвитку суспільства. Вона може вловлювати пізнання і психологічні зміни людей і завчасно вживати заходи у відповідь. Ця технологія значно покращить можливості та рівень соціального управління. Вона незамінна для ефективної підтримки соціальної стабільності, — йдеться у документі. — ШІ вплине на державне управління, економічну безпеку, соціальну стабільність і глобальне управління».

Гонконзький фінансово-економічний оглядач Олександр Ляо сказав, що китайська влада вважає, що штучний інтелект може вдихнути нове життя в їх авторитарну систему, яка знаходиться на межі краху.

У 2013 році компартія розробила план «Модернізація національної системи управління і потенціалу управління» і прийняла його через п'ять років на пленарному засіданні в 2019 році. За даними китайського державного ЗМІ «Сіньхуа», проєкт є «рядом інституційних заходів, спрямованих на те, щоб зробити систему управління Китаю більш повною, науково стандартизованою і більш ефективною».

У 2014 році компартія запровадила «Систему соціального кредиту», яка жорстко контролює соціальну поведінку всіх звичайних громадян за допомогою масштабної системи моніторингу, яка використовує технології розпізнавання облич та аналіз великих даних для здійснення великомасштабного соціального контролю на базі штучного інтелекту.

До 2020 року система була інтегрована практично у всі сфери державних послуг, включаючи працевлаштування, освіту, кредити, купівлю проїзних квитків та інше. Цей метод контролю широко використовувався у вигляді «кодів здоров'я» під час пандемії коронавірусу.

"Усі заходи з модернізації управління є основою для зміцнення авторитарного правління китайської компартії, щоб результат досягти тоталітарного контролю, і всі вони засновані на штучному інтелекті", — додав Ляо.

Автор: Шон Лінь

Шон Лінь — китайський емігрант, що живе в Новій Зеландії. Працює в The Epoch Times з 2009 року, приділяючи особливу увагу темам, пов'язаним з Китаєм.

За матеріалами The Epoch Times USA