Четвер, Тра 26, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

В Китаї за купівлю іграшкового пістолету світить довічне ув’язнення

Субота, 18 грудня 2021 року
Ченг Сан, ігровий дизайнер із США на пресконференції в Нью-Йорку, 9 грудня 2021 року. (NTD TV)

У 2017 році Ченг Сан, 47-річний американець тайванського походження був засуджений до трьох років ув'язнення за купівлю іграшкової зброї в інтернеті, тому що китайська влада, яка застосовує суворі закони про контроль над зброєю, вважала це незаконною дією.

Повернувшись до США після відбуття покарання, Ченг хоче справедливості.

Ченг був генеральним директором нью-йоркської компанії Keyloft Inc., яка розробляла ігрові програми для смартфонів. Перебуваючи у Пекіні у квітні 2016 року, його фірма розпочала роботу над додатком для відеогри у жанрі шутера.

Щоб допомогти своїй команді оптимізувати дизайн, Ченг та його співробітники протягом шестимісячного проєкту купили понад 60 реплік зброї на Taobao, одному з найпопулярніших торгових майданчиків Китаю, що належить технологічному гіганту Alibaba. Згідно з описом товару, жоден з іграшкових пістолетів не був смертельним, і кожен із них коштував менше ніж 20 доларів.

Ченг не міг припустити, що станеться далі.

У червні 2017 року поліція з'явилася до пекінської резиденції Ченга та заарештувала його за звинуваченням у незаконному зберіганні зброї. У цій же справі було заарештовано 137 осіб, співробітників компанії та членів їхніх сімей, сказав Ченг на пресконференції 9 грудня у Нью-Йорку.

Арешт

У Китаї діють одні з найсуворіших у світі законів про зброю, які забороняють людям купувати чи володіти будь-якою зброєю. Що таке незаконна зброя, широко визначено у законах та правилах країни. Поліція стверджує, що дев'ять із придбаних реплік відповідали стандарту нелегальної зброї.

Під час арешту Ченг побачив у офіцера в руках пачку документів, що містили усі записи про купівлю реплік зброї. Ченг відразу зрозумів, що особиста інформація покупців зберігається в компанії Alibaba, і поліція могла отримати її лише у разі надання її компанією.

Ченг поставив під сумнів обґрунтованість арешту, зазначивши, що якби бутафорські пістолети порушували закон, то Alibaba і Taobao не мали б дозволяти їх продаж. За його словами, якби це сталося в США, у разі придбання незаконного товару на Amazon правоохоронні органи вжили б заходів проти Amazon, а не проти покупців.

Ченг не визнав себе винним, але був засуджений до трьох років позбавлення волі. За його наполяганням, до вироку включили посилання на те, що вся "зброя" була куплена онлайн на Taobao.

У в'язниці він зустрів ще близько двох десятків людей, заарештованих за незаконне зберігання зброї.

Alibaba

Зараз Ченг повернувся до США і звинувачує Alibaba у неправомірному використанні інформації про клієнтів та підтримці поліції у неправомірному переслідуванні, що, на його думку, рівносильне порушенню прав людини.

За його словами, один зі співробітників поліції розповів йому, що компанія Alibaba отримує від поліції великий бонус щоразу, коли розголошує інформацію про клієнтів. Це змусило його повірити, що Alibaba, керована грошима, розставляє пастки для покупців, сказав він журналістам.

Ченг також засудив практику Taobao щодо залучення покупців до купівлі сумнівних товарів за допомогою рекламних акцій. Taobao вважає себе китайським Amazon.

"Чи може Amazon рекламувати та продавати незаконні товари, щоб втягнути до такої справи своїх клієнтів?" — сказав Ченг.

Він показав скриншоти вебсторінок AliExpress, на яких рекламуються різні незаконні товари, від підроблених американських банкнот та монет до підроблених карток щеплення та значків ФБР або Департаменту поліції Нью-Йорку.

Taobao, один із найбільших торгових майданчиків Китаю, вже багато років привертає увагу продажем піратських та контрафактних товарів. Торговий представник США включив гіганта електронної комерції до свого щорічного списку "сумно відомих ринків" за останні п'ять років.

Перебуваючи у Китаї, Ченг та його співробітники найняли адвокатів, щоб притягнути Alibaba до відповідальності, але виявили, що не можуть навіть подати позов проти гіганта, який на той час був однією з найвпливовіших компаній, що має глибокі зв'язки з Комуністичною партією Китаю. Деякі з його співробітників, які займалися цією справою, також були затримані, а адвокат Alibaba погрожував звинуватити їх у переслідуванні.

Ченг зазначив, що йому пощастило, у порівнянні з його китайськими співробітниками, більшість яких отримали тривалі терміни ув'язнення, розраховані на основі кількості куплених ними реплік зброї. Ченг вважає, що його твердження про те, що винуватцем був Taobao, допомогло йому отримати коротший термін.

За словами Ченга, громадянина Китаю, який не має відношення до його справи, було засуджено до довічного ув'язнення за купівлю 49 іграшкових самурайських мечів через Інтернет.

Відповідальність

Пережите дуже вплинуло на Ченга. Перебуваючи у в'язниці, він тричі намагався накласти на себе руки, а заснована ним компанія, збанкрутувала, поки він був ув'язнений.

Зараз, через понад рік після звільнення, Ченга щоночі мучать нічні жахіття, він часто не може зрозуміти, де знаходиться, коли прокидається.

"Коли я засинаю, я повертаюся до в'язниці", — каже він. "Я був схожий на божевільного відразу після повернення до Америки. Я продовжував тинятися по дому в тривозі".

Ченг сказав, що він приймає ліки проти посттравматичного стресового розладу та лікується у чотирьох психіатрів.

Зважаючи на те, що Taobao є міжнародною торговою платформою, Ченг стурбований тим, що Alibaba зловживає своїми базами даних особистої інформації клієнтів з усього світу. Згідно з рейтингом Alexa, у 2021 році Taobao був восьмим за відвідуваністю сайтом у світі.

Ченг закликає уряди посилити нагляд за діяльністю Alibaba та Taobao. Він також закликає Apple припинити показ реклами на Taobao і закликає покупців видаляти програми Taobao.

"Батько, який купив іграшковий пістолет на день народження своїй дитині, може опинитися у в'язниці на довгі роки. Це завдало шкоди багатьом сім'ям. Це має бути зупинено", — сказав Ченг.

Представники Alibaba не відповіли на прохання про коментарі.

За матеріалами The Epoch Times USA