П'ятниця, Тра 27, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Зустріч Ради Росія-НАТО завершилася: Росія вважає, що Україна - це її задній двір

Четвер, 13 січня 2022 року
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг розмовляє із заступником міністра закордонних справ Росії Олександром Грушком перед Радою Росія-НАТО у штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі, Бельгія, 12 січня 2022 р. (Olivier Hoslet/Pool via Reuters)

Російська делегація зустрілася з членами Організації Північноатлантичного договору (НАТО) у Брюсселі 12 січня, щоб обговорити пропозиції щодо безпеки на тлі побоювань Заходу, що Москва може планувати вторгнення в Україну.

Перше з липня 2019 року засідання Ради Росія-НАТО (РРН) завершилося висновком про те, що між НАТО та Росією існують суттєві розбіжності, які «непросто подолати».

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прийняв заступника міністра закордонних справ Росії Олександра Грушка у штаб-квартирі альянсу для проведення важливих переговорів. Глава альянсу сказав, що «це позитивний знак» того, що 30 членів НАТО та Росія сіли за один стіл і обговорили важливі теми, хоча, схоже, потрібно більше діалогу.

«Союзники НАТО готові знову зустрітися з Росією для більш детального обговорення, внесення конкретних пропозицій і пошуку конструктивних результатів», — сказав він журналістам у Брюсселі.

Члени альянсу заявили, що вважатимуть переговори 12 січня успішними, якщо Росія погодиться на подальші переговори. НАТО готове вести переговори з Москвою щодо підвищення відкритості щодо військових навчань, щоб уникнути випадкових зіткнень, які можуть спровокувати конфлікт, а також контролю над озброєннями щодо ракет у Європі.

Вимоги Росії — неприйнятні

Але союзники вказали, що багато вимог Росії, викладені у двох грудневих проєктах договорів, є неприйнятними, у тому числі заклики скоротити діяльність альянсу до рівня 1990-х років та обіцянку не приймати нових членів.

Заступник держсекретаря США Венді Шерман підтвердила, що будь-яка європейська країна повинна мати право вступити до НАТО, попри вимоги Москви щодо розширення.

Заступник держсекретаря США Венді Шерман на засіданні Ради Росія-НАТО у штаб-квартирі альянсу в Брюсселі 12 січня 2022 р. (Olivier Hoslet/Pool via Reuters)

«Я підтвердив фундаментальні принципи міжнародної системи та європейської безпеки: кожна країна має суверенне право вибирати свій власний шлях», — написала Шерман у своїй заяві на Twitter.

У той час як російська делегація проводила переговори 12 січня, російські військові у своїй заяві від 11 січня повідомили про проведення навчань із бойовою стрільбою з участю 3000 військовослужбовців та 300 одиниць бронетехніки поблизу кордону України.

Представник Кремля Дмитро Пєсков зазначив, що операція, проведена в кількох регіонах Росії, що межують з Україною, та в одному регіоні, що межує з Білоруссю, не була пов'язана із засіданням РРН.

«Ми ведемо переговори не з позиції сили, тут немає і не може бути місця ультиматумам», — заявив Пєсков у Москві, коли переговори в Брюсселі тільки розпочиналися.

Але він сказав, що загальноєвропейська безпека перебуває в критичній точці, і Заходу необхідно відреагувати на занепокоєння Росії діями НАТО в колишніх комуністичних країнах, які вважає своїм заднім двором.

Раніше цього тижня американські та російські представники розпочали перші з трьох ключових переговорів. За словами високопосадовців з обох боків, зустріч 10 січня, спрямована на розрядку напруженості навколо України, завершилася без суттєвого прориву.

Заступник держсекретаря США Венді Шерман (ліворуч) та заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков на переговорах з безпеки у місії США в Женеві 10 січня 2022 року. (Denis Balibouse/Pool via AP)

«На жаль, ми маємо великі розбіжності в наших принципових підходах до цього, — заявив заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков на пресконференції 10 січня. — У США та Росії певною мірою протилежні погляди на те, що треба робити».

Під час телефонної конференції з журналістами Шерман сказала, що деякі гарантії, запропоновані Росією, «просто не влаштовують США», тоді як Рябков вважає дискусії «оптимістичними» — він зазначив, що не бачить розуміння з боку США, яке б задовольнило Москву.

Рябков знову виклав три вимоги Москви 9 січня, заявивши, що вони домагаються відмови від подальшого розширення НАТО, відсутності ракет на кордонах Росії і щоб НАТО більше не проводила військові навчання, розвідувальні операції або інфраструктуру за межами своїх кордонів у 1997 році.

Третій раунд переговорів триватиме 13 січня у Відні в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), ширшому органі, в якому представлені Росія, США та європейці.

За матеріалами NTD News USA