Середа, Січ 19, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Китай веде недобросовісну конкуренцію та використовує подвійні стандарти в космосі

Середа, 12 січня 2022 року

Учні дивляться урок китайських астронавтів із китайської космічної станції «Тяньгун» у рамках виховання патріотизму в школі в Даньчжаї у південно-західній китайській провінції Гуйчжоу, 9 грудня 2021 року. (STR/AFP via Getty Images)

Для Комуністичної партії Китаю (КПК) лицемірство тече як вода з гусака.

Народно-визвольна армія Китаю (НОАК) будує військово-повітряні ракетні бази у Південнокитайському морі, загрожуючи життєво важливим торговим морським шляхам. Компартія Китаю стверджує, що саме навчання ВМС США щодо забезпечення свободи навігації «загрожують світу».

Китайський режим десятиліттями готувався до вторгнення та захоплення демократичного Тайваню, який прагне лише миру у відносинах з Китаєм. 30 грудня міністр закордонних справ Китаю Ван І завуальовано погрожував ядерною зброєю Америці за її підтримку Тайваню, заявивши, що вона «заплатить високу ціну».

Космічні претензії

Але лицемірство компартії Китаю досягло «максимуму» 28 грудня, коли офіційний представник МЗС КНР Чжао Ліцзянь повідомив, що 3 грудня Китай направив до Управління ООН з питань космічного простору меморандум зі скаргою на два інциденти зі США, коли два супутники угруповання інтернет-супутників Starlink корпорації SpaceX наблизилися до нової китайської космічної станції «Тяньгун».

Інциденти сталися 1 липня та 31 жовтня. У липні супутник пройшов на відстані близько 4 км від китайської станції, у жовтні космічна станція здійснила маневр для ухилення від зіткнення.

Потім у статті державних ЗМІ «Сіньхуа» від 30 грудня під заголовком «З великою космічною міццю приходить відповідальність» було висловлено припущення про порушення США Договору ООН з космосу 1967 через їх нездатність запобігти загрозі для китайської космічної станції.

«США мають поважати міжнародний порядок у космосі, що ґрунтується на міжнародному праві, — заявив офіційний представник МЗС Китаю Чжао Ліцзянь, коли його попросили прокоментувати подію. — США рішуче виступають за відповідальну поведінку в космосі, але нехтують своїми договірними зобов'язаннями, що є типовим подвійним стандартом».

Якщо й існують якісь подвійні стандарти щодо небезпечної поведінки чи створення загроз у космосі, то вони китайські, але не варто очікувати, що Пекін визнає цей факт чи намагатиметься уникати майбутніх інцидентів у космосі.

Китай створює техногенні ситуації у космосі

11 січня 2007 року Китай створив найнебезпечнішу техногенну ситуацію в космосі, коли його п'ятий наземний протисупутниковий перехоплювач успішно захопив бездіяльний китайський метеорологічний супутник. При цьому він створив хмару сміття з 3500 фрагментів, що відстежуються.

Ці уламки розміром з м'яч для гольфу або більше рухаються зі швидкістю 27 359 км/год. Один такий «м'яч» може зробити велику дірку у Міжнародній космічній станції (МКС) вартістю $150 млрд, у роботі якої беруть участь 15 країн-партнерів. Це може призвести до евакуації МКС або ще гірше.

10 листопада 2021 року МКС довелося маневрувати, щоб уникнути зіткнення з китайським космічним сміттям, яке залишилося після протисупутникових навчань 2007 року. А 15 листопада екіпаж космічної станції у складі семи астронавтів із США, Росії та Німеччини був змушений сховатися у двох космічних капсулах, оскільки небезпека зіткнення з китайським космічним сміттям була дуже великою.

Крім того, 5 квітня 2011 р. уламки китайського супутника після протисупутникових навчань 2007 року пройшли за 6 км від МКС.

Відвідувачі виставки «Перший вихід Китаю в космос» у Гонконзькому музеї науки 6 грудня 2008 року. (Samantha Sin/AFP via Getty Images)

Ворожий настрій у космосі

Ніякі ворожі дії США або Росії в космосі не перевершать навмисний «близький прохід» китайської пілотованої космічної капсули «Шеньчжоу-7» повз МКС 27 вересня 2008 року.

Хоча цей політ увійшов в історію як перший короткочасний вихід китайського астронавта у відкритий космос, але він становив небезпеку для МКС. Корабель «Шеньчжоу-7» запустив 40-кілограмовий мікросупутник BX-1, який пройшов за 45 км від МКС.

Про цей інцидент спочатку повідомили російські любителі космосу, а потім його підтвердило Стратегічне командування США у повідомленні Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (НАСА).

Запуск на орбітальній швидкості снаряда-супутника, що пройшов близько від МКС, не був «дружнім» жестом. У той час на борту МКС перебували двоє росіян і один американець.

Ознакою того, що ці навчання були сплановані заздалегідь, є те, що великий корабель космічного стеження та контролю Головного управління озброєнь Центральної військової комісії КПК знаходився на станції трохи на північ від Нової Зеландії, просто під «перехопленням МКС».

Наскільки можна судити, ані США, ані Росія не поскаржилися на ці інциденти в ООН. Адміністрація Джорджа Буша не надала жодних пояснень щодо зближення з «Шеньчжоу-7», не прокоментувала цей інцидент і НАСА.

Розумно очікувати, що Китай використовує незапланований та випадковий прохід супутників Starlink поблизу своєї станції для виправдання її озброєння. Пілотована космічна програма Китаю, яку контролює НВАК, вже давно забезпечила військові переваги «подвійного призначення».

Конфігурація модулів станції «Тяньгун», скопійованих з російських космічних станцій, ідеально підходить для оснащення їх лазерною або ракетною зброєю у разі ведення космічного бою або боєголовками для бомбардування цілей на Землі.

Цього року Росія, можливо, розпочне здійснення своїх намірів, про які вона говорить уже 15 років, — відмовиться від використання МКС, після чого розпочне будівництво нової національної орбітальної станції. НАСА також забирає приватні космічні компанії для отримання субсидій на будівництво нових космічних станцій.

Враховуючи те, що США, Росія та Китай ретельно готуються до стримування або ведення бойових дій у космосі, новим космічним силам США доцільно розробити оборонні модулі, які можна швидко розгорнути для захисту майбутніх космічних станцій США.

Щодо китайського режиму, то його зоряне лицемірство в космосі ще більше підриває довіру до нього.

Думки, висловлені в цій статті, є думкою автора і не обов'язково відображають думку The Epoch Times.

Рік Фішер – старший науковий співробітник Міжнародного центру оцінки та стратегії.

За матеріалами The Epoch Times USA

Comments   

загрузка...