Четвер, Тра 26, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Вітер та сонце: Китайська влада відбирає землю у фермерів під зелену енергію

Вівторок, 4 січня 2022 року
Китайські фермери під час збору врожаю. (STR/AFP via Getty Images)

Їх б'ють, виселяють із їхньої землі або навіть ув'язнюють. Багато фермерів у Китаї кажуть, що вони платять високу ціну за амбітну обіцянку Комуністичної партії Китаю (КПК) провести Олімпійські ігри повністю на відновлюваних джерелах енергії. Зимові ігри 2022 року в Пекіні стануть першими, де використовуватиметься виключно енергія вітру та сонця. Але рослинам для цього потрібне місце, за словами активістів, багато фермерів змушені розчищати для цього свої поля.

Серед постраждалих фермерів — сім'я Лонг, яка обробляє свої поля неподалік столиці Пекіна. Сім'я повідомляє, що їм довелося віддати понад половину своїх сільськогосподарських угідь під будівництво сонячної ферми. Зараз їхні доходи настільки низькі, що їм доводиться спалювати кукурудзяне лушпиння та пластикові пакети, щоб не замерзнути взимку.

"Нам обіцяли лише 1000 юанів за землю в рік, коли енергетична компанія орендувала землю на 25 років", — говорить фермер Лонг. Він посилається на китайську міру виміру землі, яка еквівалентна приблизно 667 квадратним метрам — таким чином, за це фермер отримує суму, еквівалентну приблизно 139 євро на рік. "Ми могли б заробляти більш ніж удвічі більше, якби вирощували кукурудзу на тій самій площі", - каже Лонг.

Перехід на "зелену" енергію ускладнює життя

Китай є найбільшим у світі виробником вітряних турбін та сонячних батарей. Зимові Олімпійські ігри повинні стати гарною можливістю для виробників привернути увагу світової громадськості до своєї продукції та технологій.

Щоб забезпечити безперебійне проведення Олімпійських ігор і позбавити столицю Китаю від смогу в зимові місяці, в провінції Хебей, що межує з Пекіном, була побудована величезна електростанція, що отримує електрику з відновлюваних джерел енергії. Завод виробляє 14 мільярдів кіловат-годин екологічно чистої електроенергії на рік, що еквівалентно річному споживанню електроенергії у Словенії.

Але для таких фермерів, як Лонг та його сусід Пі, перехід на "зелену" енергію робить життя важчим і небезпечнішим. За словами Пі, мешканців села Хуанцзяо змусили підписати контракти на оренду їхньої землі під сонячну ферму, збудовану Державною інвестиційною групою з енергетики (SPIC) — одним із найбільших постачальників енергії в країні.

За його словами, тих, хто не погоджувався, били поліцейські: "Дехто був госпіталізований, інші заарештовані". Пі каже, що відсидів 40 днів у в'язниці, а його сусіда Лонга було ув'язнено на дев'ять місяців за "незаконні збори і порушення спокою" після участі в публічному протесті.

Порушення прав людини заради "зеленої" енергії

За даними Amnesty International, цей швидкий перехід до "зеленої" енергетики у Китаї супроводжується численними порушеннями прав людини. Організація засуджує "примусові виселення, незаконну конфіскацію землі та втрату засобів для існування" багатьох китайців.

До 2030 Комуністична партія Китаю хоче виробляти 25 відсотків електроенергії за рахунок невикопних видів палива. Однак, щоб досягти цієї мети, країні доведеться більш ніж подвоїти наявні потужності вітрової та сонячної енергії. Екологи побоюються, що ще багатьом фермерам та землевласникам доведеться відмовитися від своїх полів заради цього.

Експерт Цзян І з Китайської інженерної академії повідомив державному новинному сайту, що Китаю знадобиться на 30 000-40 000 квадратних кілометрів більше землі, щоб задовольнити свої потреби у відновлюваних джерелах енергії. "Питання про те, де взяти землю, стало найбільшою перешкодою для розвитку галузі", — сказав він.

За матеріалами Epoch Times Europe GmbH