Четвер, Гру 9, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Герпетологи описали незвичайну мисливську поведінку змій з роду Oligodon

Середа, 3 березня 2021 року

Олігодон Oligodon fascolatus поїдає малайську прикрашену жабу (Kaloula pulchra) Henrik Bringsøe et al./Herpetozoa, 2021

Ці рептилії вбивають жаб, а потім, проривають зубами отвір у череві жертви і виїдають її внутрішні органи. Вперше такий спосіб годування був описаний минулої осені у Oligodon fasciolatus, а тепер список поповнили його близькі родичі Oligodon formosanus і ocellatus. Спостереження за ними описані у двох статтях для журналу Herpetozoa. Можливо, зміям довелося навчитися потрошити амфібій, щоб уникнути їх отруйного або просто неприємного на смак слизу, за допомогою якого вони захищаються від хижаків.

Більшість змій ковтають жертв цілком. Проте, деякі з них навчилися обробляти здобич. Наприклад, змії з родів Fordonia і Gerarda відривають і ковтають ноги крабів, а види, які харчуються равликами, витягують їх тіла з раковин. Минулого року команда дослідників на чолі з данським герпетологом Хенріком Брінгсьо (Henrik Bringsøe) описала ще більш незвичайний приклад кормової поведінки змій. Виявилося, що Oligodon fasciolatus, що мешкають у Південно-Східній Азії неотруйні представники сімейства вужевих (Colubridae), можуть потрошити чорнорубцевих ропух (Duttaphrynus melanostictus).

Фахівці тричі спостерігали, як за допомогою збільшених задніх зубів на верхній щелепі олігодон проробляє отвір в жаб'ячому череві та засовує всередину голову, після чого витягує внутрішні органи і ковтає їх. На думку фахівців, така поведінка дозволяє зміям поїдати амфібій, не побоюючись отрути, яка міститься в шкірних залозах у них за вухами і на спині. Втім, більш дрібну особину чорнорубцевої ропухи олігодон на очах вчених проковтнув цілком.

Оскільки рід олігодон включає понад вісімдесят видів, Брінгсьо і його колеги припустили, що звичка потрошити амфібій може бути характерна не тільки для Oligodon fasciolatus, але і для його родичів. Завдяки чотирьом новим спостереженнями, якими з вченими поділилися натуралісти-аматори з Таїланду, Гонконгу і В'єтнаму, цю гіпотезу вдалося підтвердити.

За жорстоким полюванням на амфібій застали представників трьох видів: Oligodon fasciolatus, для якого така поведінка вже описана, Oligodon formosanus і Oligodon ocellatus. Жертвами змій в трьох випадках стали малайські прикрашені жаби (Kaloula pulchra), а в одному — чорнорубцева жаба.

У першому випадку Oligodon fasciolatus під час полювання на жабу проколов її черевце зубами, проте в підсумку проковтнув цілком. У другому Oligodon formosanus зробив надріз на череві жертви і на двадцять хвилин занурив всередину голову. З огляду на те, що при цьому змія оберталася навколо своєї осі, можливо, вона відривала шматки внутрішніх органів. При цьому спроб проковтнути жабу вона не робила. У третьому випадку Oligodon formosanus поїдав внутрішні органи, що випали з отвору в череві жаби. Неясно, чи вбила змія амфібію сама або знайшла вже мертву. Нарешті, Oligodon ocellatus застали, коли змія занурила голову в тіло чорнорубцевої жаби по очі і, ймовірно, їла внутрішні органи жертви. Однак потім вона витягла голову і проковтнула здобич цілком.

Oligodon ocellatus, ймовірно, поїдає внутрішні органи чорнорубцевої жаби (Duttaphrynus melanostictus).

Фото: Henrik Bringsøe & James Holden/Herpetozoa, 2021

Прикрашені жаби, на відміну від родичів, не отруйні, проте в разі небезпеки роздуваються і покриваються дуже липким і неприємним на смак слизом. Можливо, незвична манера полювання олігодонів дозволяє їм обійти захисні механізми виділення отрути. Аналогічним чином потрошіння жаб допомагає уникнути отрути з їх шкіри. Втім, Oligodon ocellatus зрештою проковтнув отруйну амфібію цілком, що, на думку дослідників, вказує на стійкість цього виду до її токсинів.

Брінгсьо передбачає, що основна функція задніх зубів олігодонів полягає в тому, щоб розкривати яйця рептилій, а при полюванні на жаб вони використовуються лише час від часу.

Comments   

загрузка...