Субота, Вер 26, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Почався новий 11-річний сонячний цикл, — оголосили експерти

Середа, 16 вересня 2020 року

Сонце в максимумі активності у квітні 2014 роки (ліворуч) і в мінімумі — в грудні 2019 року. NASA/SDO

Експерти з космічної погоди з NASA й американського метеорологічного агентства NOAA оголосили про початок нового 11-річного циклу сонячної активності, 25-го за рахунком з 1749 року, коли розпочали відлік числа сонячних плям, йдеться в повідомленні аерокосмічного агентства.

Коливання числа плям на диску Сонця — найпомітніший прояв циклу активності світила. Самі плями люди помічали з давніх-давен, астрономи почали їх регулярно спостерігати в XVI столітті, але тільки в 1843 році Рудольф Вольф відкрив 11-річний цикл. Він зміг відновити цю циклічну послідовність до середини XVIII століття, до 1749 року, коли почався цикл, якому було присвоєно номер 1.

Формування полоідального поля при обертанні Сонця (причина появи сонячних плям). Фото: Pearson Prentice Hall

Поява плям — зон з дуже сильними магнітними полями, які виглядають більш темними — пов'язана з «горизонтальною» компонентою сонячного магнітного поля. Крім дипольного поля, схожого на земне, у Сонця є горизонтальне компоненте поле, яке з'являється через різну швидкість обертання зовнішніх і внутрішніх шарів. Коли зовнішні випереджають внутрішні, вони тягнуть за собою силові лінії магнітного поля, формуючи горизонтальну компоненту. У зонах, де трубки цього поля виходять на поверхню, і виникають сонячні плями.

Велика кількість сонячних плям супроводжується іншими проявами сонячної активності: рентгенівськими спалахами, корональними викидами маси, корональними дірами. Ці явища призводять до збурень в сонячному вітрі, що своєю чергою впливає на магнітне поле Землі, породжуючи геомагнітні бурі й полярні сяйва.

У періоди, коли плям мало або зовсім немає — під час мінімуму сонячної активності, — всі ці події сходять нанівець. Потім плями з'являються знову, активність починає рости, але це вже плями нового сонячного циклу — вони мають протилежну магнітну полярність і виникають ближче до полюсів, а потім, у міру «старіння» циклу, опускаються все нижче до екватора.

Минулий, 24-й сонячний цикл і прогноз на 25-й. По вертикалі — число сонячних плям.

Фото: NOAA Space Weather Prediction Center

У 2018 році почався мінімум сонячної активності, коли тижнями на Сонці не з'являлося жодної плями, а в лютому 2019 року рівень короткохвильового випромінювання світила зменшився приблизно в 100 разів і впав нижче порога чутливості приладів. Повідомлення про плями нового циклу з'являлися неодноразово, але тепер експерти NASA і NOAA прийшли до висновку, що мінімум був пройдений в грудні 2019 року, і тепер почнеться зростання (хоча прямо зараз диск Сонця абсолютно чистий).

Вчені прогнозують, що максимуму активності Сонце досягне в липні 2025 року, і цей максимум буде приблизно таким же, як під час минулого 24-го циклу — втім, минулий цикл був помітно нижче попередніх.

NASA підкреслює, що прогноз сонячної активності критично важливий для місій до Місяця в рамках програми «Артеміда», запланованих на найближче десятиліття. Річ у тому, що висока сонячна активність може, з одного боку, захистити космонавтів від вкрай небезпечних галактичних частинок високих енергій, але з іншого боку — потужні рентгенівські спалахи на Сонці теж вельми небезпечні для подорожуючих за межі низької навколоземної орбіти.

Comments   

загрузка...