Субота, Тра 21, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Буддійських ченців у китайських храмах піддають ідеологічній обробці

Неділя, 20 червня 2021 року
Монах в храмі «Юнхегун», Пекін, 24 жовтня 2012 року. Wang Zhao/AFP/Getty Images

У Сіані розташований один з найстаріших буддійських храмів Китаю, історія якого налічує 1360 років, — це храм «Великого Милосердя». Тут знаменитий чернець Сюань Цзан перекладав буддійські сутри, які привіз зі своєї 17-річної подорожі до Індії.

Через століття легендарне паломництво ченця лягло в основу одного з найбільших класичних романів китайської літератури — «Подорож на Захід».

Китайський монах Сюань Цзан під час своєї подорожі до Індії. Ілюстрація: Jane Ku/Велика Епоха

Однак в наші дні храм «Великого Милосердя» став символом того, наскільки глибоко політика й ідеологія Комуністичної партії Китаю (КПК) увійшли в усі аспекти життя китайського суспільства.

6 листопада 2020 року храм організував навчальні збори, де монахи вивчали комюніке V пленуму Центрального комітету Комуністичної партії Китаю.

Настоятель храму закликав всіх «об'єднати думки і дії з духом важливих висловів генерального секретаря Сі Цзіньпіна». Також прозвучало, що необхідно зміцнювати «чотири впевненості», досягати «двох захистів», просувати «процес китаїзації буддизму» тощо.

Голова Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі з нагоди 70-річчя заснування КНР в Будинку народних зібрань, Пекін, 30 вересня 2019 року. NOEL CELIS/AFP/Getty Images

«Чотири впевненості» і «два захисти» — терміни, які покликані зміцнити владу компартії Китаю.

«Чотири впевненості» означають упевненість в шляху соціалізму з китайськими особливостями, в теоріях КПК, політичній системі управління і культурі.

«Два захистів» — мають на увазі захист основного статусу генерального секретаря Сі Цзіньпіна і центрального керівництва ЦК КПК.

«З моменту створення Комуністичної партії Китаю, хоча Конституція і гарантує свободу релігії, насправді вона все більше стискає простір навколо релігійного розвитку», — пише газета Apple Daily, зазначивши, що, за словами експертів, цей крок порушує основні права людини — свободу віри.

Турист йде до святині в храмі Шаолінь на горі Суншань в провінції Хенань 25 серпня 2006 року. China Photos/Getty Images

Чернець Ванюнь, буддійський правозахисник з провінції Фуцзянь, сказав в інтерв'ю Radio Free Asia, що КПК довгий час переслідує релігії, і жодна релігійна група не може уникнути її контролю.

«Ідеологія КПК [завжди] обмежувала релігії в материковому Китаї, просто на кожному етапі використовуються різні прийоми», — говорить чернець.

«Релігії на материковому Китаї взагалі не мають суверенітету. Умови постійно погіршуються. Поки існує комуністичний режим Китаю, немає можливості для здорового розвитку та для того, щоб відповідати міжнародним стандартам».

Марксистсько-ленінська ідеологія, яку пропагує компартія Китаю, зазнала краху, сказав Ван Жуйцін, колишній член Народної політичної консультативної ради Китаю (НПКРК) в провінції Цинхай і законний представник релігійної громади.

За його словами, КПК зіткнулася з серйозною кризою, тому утиск релігійного розвитку покликаний підтримати прогорілу соціалістичну ідеологію.

Ченці і городяни проводять церемонію благословення біля буддійської пагоди в храмі Цзіньшань, Ченмай, провінція Хайнань, Китай, 22 жовтня 2014 року. ChinaFotoPress/ChinaFotoPress via Getty Images

Компартія Китаю завжди вважала атеїзм своєї офіційною ідеологією, каже Емілі Као, директор Центру релігії і громадянського суспільства в The Heritage Foundation, і Олівія Енос, старший політичний аналітик. Китаїзація релігії посилила придушення релігійної свободи, позбавила китайських громадян права на свободу віросповідання та порушила міжнародний закон про права людини.

Насправді це не перший випадок, коли в Китаї храм вихваляє атеїстичну теорію КПК.

У 2017 році на XIX всекитайському з'їзді КПК, після того, як Сі Цзіньпіна визнали «вищим авторитетом», заступник голови Буддійської асоціації Китаю, монах Інь Шунь відкрито заявив, що звіт Всекитайських з'їзду — це «сучасні буддійські писання».

За його словами, він тричі переписав звіт від руки і збирається переписати ще 10 раз. Він запропонував буддистам брати з нього приклад.

У жовтні 2019 року, після четвертого пленарного засідання ЦК КПК 19-го скликання, влади КПК закликали населення «пізнавати дух пленарного засідання». У листопаді того ж року жінки-черниці з монастиря «Пагода тисячі Будд» в провінції Гуандун колективно вивчали комюніке четвертого пленарного засідання КПК.

Джерело: The Epoch Times