ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як живе ринок електричної енергії в Україні сьогодні?

Велика Епоха
Як живе ринок електричної енергії в Україні сьогодні?

Доки ціна на електроенергію для населення знаходяться у центрі як економічних, енергетичних обговорень, так і соціально-політичних суперечок, тарифи для підприємств показують типову реакцію на коливання попиту та пропозиції. Чи змінилися механізми їх формування? Що важливо керівнику компанії-споживача мати на увазі при укладанні договору? Як вплинув на ринок карантин 2020 року? Знайдемо відповіді разом.

Механізми формування

Для запобігання штучної монополізації та методів недобросовісної конкуренції разом із Законом України «Про ринок електричної енергії» та ПРРЕ, НКРЕКП була укладена і методика, що затверджена відповідною постановою від 01 серпня 2017 року, №991.

Цей документ позбавив постачальників права абсолютно вільно формувати тарифи та запровадив певні обмеження, які поширюються і на постачальників. Так, згідно з методикою, ціна на електроенергію для підприємств розраховуються з урахуванням:

  • Собівартості продукту. Вони не можуть бути нижче цього показника, в який включається не тільки закупівля, а й адміністративні витрати, тощо;
  • Запланованого обсягу споживання клієнтами постачальника. Тут спрацьовує принцип гуртової закупівлі;
  • Очікуваного прибутку. Це єдина частина, де постачальник має право встановлювати розмір на власний розсуд, але конкурентне середовище стимулює зважене відношення до цієї складової.

І ще один суттєвий фактор – це біржа електроенергії. Основними ціноутворювачами є РДН та ВДР, на яких відбувається закупівля електроенергії постачальниками у виробників. Детальніше дивіться тут.

Що впливає на вибір постачальника підприємством?

Зрозуміло, що головний чинник – тариф, але є декілька важливих моментів, що можуть у сукупності мати більше значення, ніж низька вартість постачання енергії.

  • Механізми оплати та терміни;
  • Порядок зміни постачальника. Хоча «Правила роздрібного ринку електричної енергії» створили умови, де цим пунктом складно тиснути на клієнтів, варто бути уважними;
  • Диференціація за обсягами споживання та можливість зонування тарифів. Іноді привабливий тариф пропонують тільки великим підприємствам зі значним обсягом, а середні компанії можуть побачити у своїй комерційній пропозиції зовсім інший тариф.

Також треба звернути увагу на чітке формування відповідальності за неякісне надання послуги, штрафи та пені за невиконання умов не тільки з боку споживача, але й постачальника.

Як живе ринок електричної енергії в Україні сьогодні?

Перед поданням заяви на приєднання, відповідальні працівники підприємства мають ретельно обчислити заплановані обсяги споживання, щоб обрати відповідну комерційну пропозицію. До речі, говорячи про плани важко не звернути увагу на поступове збільшення вартості електроенергії з часу локдауну навесні 2020. Він спровокував суттєве зниження споживання, а з ним і ціни на електроенергію 2020 року. Але зараз сформувалася стійка тенденція до зростання вартості. Це пов’язано з компенсаторними механізмами ринку, прагненням повернутися до попередніх тарифів та з загальним підвищенням мінімальної заробітної платні та пов’язаних із цим виплат.