ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Нейробіолог: Розуміння причини головного болю — перший крок до її полегшення

Велика Епоха
Один із видів головного болю – біль від напруги – може виникнути, коли ми відчуваємо стрес. (Photoroyalty/Shutterstock)

Коли виникає головний біль, багато хто використовує болезаспокійливі засоби, і вони можуть допомогти. Але якщо біль виникає часто, то найкращим рішенням є з'ясування причин його виникнення.

Місце виникнення болю може підказати, який тип головного болю ми відчуваємо. Біль в області обличчя та чола є ознакою синусового головного болю, а відчуття свердління у черепі, часто є мігренню.

Місце болю визначає тип головного болю. (Africa Studio/Shutterstock)

Усі типи головного болю викликані розширенням кровоносних судин поблизу мозку. Це розтягує сенсорні рецептори у стінці судин, і ми відчуваємо біль.

Кров токсична для мозкової тканини. Якщо кровоносна судина протікає або лопається, це призводить до крововиливу та загибелі тканин мозку, в які проникає кров. Тому, якщо наші кровоносні судини надто сильно розширюються, то сенсорні рецептори подають сигнали в мозок, які ми інтерпретуємо як біль.

Головний біль – це система раннього попередження. Найкращий спосіб боротьби з ними – зрозуміти, про що вони нас попереджають.

1. Думайте не лише головою

Причиною головного болю може бути як наше тіло, так і наша поведінка. Якщо ми розглядаємо головний біль як щось ізольоване від нашого черепа, ми ніколи не зрозуміємо його причину і те, як можна його усунути. Це означає, що треба думати не лише головою.

Люди, які часто страждають на мігрень, відстежують свій раціон, свою діяльність і погоду, щоб з'ясувати причину її виникнення. Але звичайна людина, що зрідка страждає на головний біль, часто, не так добре розуміє причини його виникнення.

При головному болі від напруження відчуття таке, ніби голову здавлює туга стрічка, а зверху на неї навішують вантаж. Такий біль виникає від сильного емоційного стресу, але також може бути викликаний фізичним навантаженням на тіло, наприклад, неправильною поставою або після отриманої травми.

Це спричиняє надмірну активність мускулатури голови та шиї, що призводить до запальної реакції за участю простагландинів та оксиду азоту, які є хімічними речовинами, що розширюють кровоносні судини. Запальні хімічні речовини також безпосередньо активують трійчастий нерв - найскладніший з черепних нервів, який відповідає за чутливість та рух обличчя.

Брати на себе занадто багато справ, поспішати, намагаючись встигнути все зробити за короткий час, намагатися догодити всім — це ті дії, які провокують біль голови від напруги.

Погана постава, особливо пов'язана з роботою за столом, може призвести до напруги в шиї або головного болю. (Andrey_Popov/Shutterstock)

2. Прислухайтеся до болю

Якщо у вас болить нога, то ви не підете грати у теніс чи футбол. Ви знаєте, що гра завдасть шкоди, і ваше відновлення буде довгим. Але ми не чинимо так з головним болем. Ми приймаємо знеболювальний або протизапальний засіб і продовжуємо жити як завжди, попри те, що наші больові рецептори сигналізують нам про те, що щось не так.

Приймання парацетамолу або ібупрофену зменшить запалення, розширення судин та сприйняття болю, але головний біль повторюватиметься, якщо ми не усунемо причину. Іноді це очевидно - якщо у вас синусовий біль голови, то просто доведеться почекати, поки пазухи очистяться, тому приймання знеболювального є раціональним.

Але іноді наша стратегія подолання болю може погіршити ситуацію.

Ми можемо вирішити, що пляшка вина та гарна вечеря — це саме те, щоб розслабитись та зняти стрес. Однак, це веде до зневоднення — ще однією поширеною причиною головного болю.

Оскільки мозок складається більш ніж на 70% із води, то, якщо ниркам потрібно взяти трохи води, щоб розбавити алкоголь, солі або спеції, вона, зазвичай, надходить із мозку. Мозок втрачає воду настільки, що буквально зменшується його обсяг, натягуючи мембрани, що покривають мозок, викликаючи біль.

3 Використання природних болезаспокійливих засобів

Один зі способів позбавлення від болю — використовувати природну систему знеболювання мозку та підвищити рівень нейрохімічних речовин, пов'язаних із щастям (таких як серотонін та окситоцин) та винагородою (дофамін).

Посміятися над комедією, прогулятись по парку, насолодитися спілкуванням з рідними та друзями — все це різною мірою підвищує рівень цих гормонів.

Кожен із них блокує больові сигнали, що надходять з організму, не лише допомагаючи вам впоратися з головним болем, а й відновлюючи баланс нейрохімічних речовин, які були механізмом вашого засмученого емоційного стану.

Знання того, що ми можемо використовувати нашу поведінку та наше тіло для підтримки балансу нейрохімічних речовин у нашому мозку, дає нам можливість контролювати головний біль. Тому, коли у вас заболить голова, причини якої не настільки очевидні — ви не хворі нічим іншим і постійно п'єте воду — погляньте на своє життя та проаналізуйте, що в ньому можна змінити.

Біль, зрештою, намагається вам щось сказати.

Аманда Еллісон — професор неврології Даремського університету у Великій Британії. Ця стаття була вперше опублікована The Conversation.

За матеріалами The Epoch Times USA