Четвер, Гру 2, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Кунжут: що буде, якщо його їсти кожен день?

П'ятниця, 1 жовтня 2021 року

Насінням кунжуту можна посипати страви, щоб надати їм додаткового смаку і поживності. (Chamille White/Shutterstock)

Ці крихітні насіння багаті поживними речовинами, смачні та корисні при багатьох захворюваннях.

У фільмі "Алі-Баба і сорок розбійників" легендарна фраза "Сезам, відкрийся!" відкриває вхід до печери, де захований скарб. Відкриваючи стручки кунжуту, де в чудовій симетрії знаходиться насіння, ви також отримуєте скарби, корисні для здоров'я і гарного самопочуття людини.

Насіння кунжуту — це джерело поживних речовин, включаючи важливі вітаміни і мінерали, фітостероли, поліненасичені жири, токофероли і лігнани, такі як сезамін і сезамолін.

Наявність лігнанів (різновид поліфенолів), токоферолів (що володіють активністю вітаміну Е) і фітостеролів (схожих на холестерин, але здатних знижувати рівень холестерину (ліпопротеїни низької щільності — ЛПНЩ)) захищає масло від реактивних форм кисню, які викликають швидку прогірклість. Насправді кунжут заслужив титул "короля олійних культур", тому що він дуже стійкий до окислення і прогірклості.

Кунжутне насіння, зокрема, може похвалитися відмінним поживними властивостями, включаючи високий вміст білка, вітаміну B1 і харчових волокон. У південній індійській кухні при приготуванні їжі використовується кунжутна олія, як і в китайській кухні, де до недавнього часу вона була єдиним маслом для приготування їжі.

Насіння можна вживати в сирому або смаженому вигляді. Ось п'ять причин, через що потрібно регулярно вживати насіння кунжуту, зробивши його частиною свого раціону:

1. Знижує високий кров'яний тиск

Насіння кунжуту багате магнієм, який може сприяти зниженню кров'яного тиску. Дослідження 2017 року показало, що вживання кунжуту може знизити артеріальний тиск, що потенційно можливо завдяки високому вмісту в ньому поліненасичених жирних кислот, клітковини, фітостеролів і лігнанів. Високий кров'яний тиск є одним з основних факторів ризику серцево-судинних захворювань, інфаркту міокарда, інсульту та ниркової недостатності.

В окремому дослідженні випробовувані з високим кров'яним тиском щодня з'їдали 2,5 грама подрібненого в порошок насіння чорного кунжуту в капсулах. Після закінчення чотирьох тижнів у них значно знизився систолічний артеріальний тиск.

2. Зменшує запалення

Багата кунжутом дієта може допомогти в боротьбі з атеросклерозом, контролюючи запалення і регулюючи ліпідний обмін. Атеросклероз був визнаний хронічним запальним захворюванням.

Дослідження 2020 року також показало, що кунжутна олія має протизапальні властивості, що дозволяє припустити його сприятливу роль в боротьбі із запаленням при виразковому коліті.

3. Пом'якшує артрит колінного суглоба

Остеоартрит є найбільш поширеним винуватцем болі в суглобах, часто вражає коліна. Артрит може бути викликаний поєднанням різних чинників, таких як запалення та окисне пошкодження хряща, якому доручено амортизувати суглоби.

У дослідженні, проведеному Тебрізським університетом медичних наук в Ірані, вчені оцінили вплив добавки з насіння кунжуту на клінічні ознаки у пацієнтів з остеоартритом колінного суглоба. Вони розділили 50 осіб з остеоартритом колінного суглоба на дві групи, одна з яких отримувала 40 г кунжутного насіння щодня протягом двох місяців поряд зі стандартним медикаментозним лікуванням, а інша — 40 г порошку плацебо поряд зі стандартною медичною терапією.

В кінці дослідження в групі, що приймала насіння кунжуту, спостерігалося значне зниження маркерів запалення і окисного стресу. Дослідники припустили, що кунжут може принести користь пацієнтам з остеоартритом колінного суглоба і служити хорошим доповненням в лікуванні цієї групи хворих. В ході окремого дослідження було встановлено, що сезамін має протизапальну й антиоксидантну дію, потенційно захищаючи хрящі.

4. Лікує діабет 2 типу та його наслідки

Оновлені дані показують, що насіння кунжуту можуть допомогти захистити від діабету. Ось деякі відповідні дослідження:

Паста з насіння кунжуту може допомогти знизити ризик серцево-судинних захворювань у хворих на діабет 2 типу.

Олія з насіння білого кунжуту знижує рівень глюкози в крові, зменшує окислювальний стрес і покращує біомаркери крові і функції нирок у пацієнтів з діабетом 2 типу.

Вона може посилювати дію антидіабетичного препарату глібенкламід, допомагаючи пацієнтам з діабетом 2 типу і покращуючи гіперглікемію.

Сезамол сприятливо діє на когнітивне зниження, викликане діабетом, у тваринних моделях, при цьому хронічне лікування значно знижує рівень ацетилхолінестерази, окисного стресу і запалення.

Сезамол допомагає придушити нейропатичний біль, пов'язаний з діабетом, в основному шляхом таких механізмів, як модулювання окисного стресу і вивільнення запальних цитокінів у тварин, які страждають на діабет.

5. Сприяє гормональному балансу в період менопаузи

Насіння кунжуту є багатим джерелом фітоестрогенів або рослинних сполук, схожих з естрогеном, що потенційно корисні для жінок в період менопаузи, коли рівень естрогену знижується. Це робить їх корисними для жінок на даному етапі життя. Фітоестрогени, наприклад, можуть допомогти впоратися з приливами та іншими ознаками низького рівня естрогену.

Ці сполуки також можуть сприяти зниженню ризику розвитку раку в період менопаузи, наприклад, раку молочної залози. Ви можете дізнатися більше про дивовижні корисні властивості насіння кунжуту на сайті GreenMedInfo.com.

Comments   

загрузка...