ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію по Афганістану

Велика Епоха
Засідання Ради Безпеки ООН в Нью-Йорку. (Andrew Burton/Getty Images)

У своїй резолюції Рада Безпеки ООН закликала радикальний ісламський рух "Талібан" продовжувати дозволяти афганцям і іноземним громадянам безперешкодно залишати Афганістан. Відповідна резолюція була прийнята в понеділок 13 голосами, при цьому Китай і Росія, які мають право вето, утрималися. Однак впливовий орган ООН не зміг домовитися про "безпечну зону" в Кабулі, яку вимагав президент Франції Еммануель Макрон.

Текст резолюції, з яким ознайомилося інформаційне агентство AFP, посилається на заяву Талібану, зроблену в п'ятницю, в якому ісламісти запевнили, що афганці можуть покинути країну в будь-який час — повітрям або по землі. Рада Безпеки очікує від талібів дотримання цієї обіцянки й інших зобов'язань, йдеться в резолюції. Аналогічним чином, повинен бути гарантований "повний, безпечний і безперешкодний" гуманітарний доступ.

У резолюції також підкреслюється "необхідність" дотримання прав жінок, дітей і меншин, а також "всебічного" політичного рішення для Афганістану. Далі йдеться про те, що Афганістан не повинен "використовуватися для загрози або нападу на іншу країну, а також для захисту або підготовки терористів".

Експерт ООН: "Це досить тонкий текст"

У минулі вихідні Макрон висловив надію на більш конкретні дії з боку Ради Безпеки ООН. Він повідомив французькому тижневику Journal du Dimanche, що французький і британський уряди хочуть представити проєкт резолюції, "спрямований на визначення" безпечної зони "в Кабулі під контролем ООН, що дозволить продовжувати гуманітарні операції". Він "дуже впевнений, що це буде успішним". Він не знає, "хто може бути проти забезпечення безпеки гуманітарних проєктів".

Прийнята зараз резолюція, текст якої був розроблений спільно Францією, Великобританією і США, тепер значно менше амбітний. Спочатку було неясно, чи буде резолюція про створення "безпечної зони" в Кабулі представлена ​​пізніше.

На думку експертів, текст був пом'якшений, щоб заручитися підтримкою Китаю і Росії. "Це досить тонкий текст", — сказав Річард Гоуен, експерт ООН в Міжнародної кризової групи. Він звинуватив Макрона в тому, що той перебільшує ідею "безпечної зони" "або, принаймні, не дуже чітко її доносить". Принаймні, прийнята резолюція посилає "політичний сигнал талібам, що аеропорт повинен залишатися відкритим, щоб ООН могла доставляти допомогу".

Росія і Китай утрималися

Росія обґрунтувала своє утримання, заявивши, що в тексті резолюції не розглядається ні "витік мізків", викликаний втечею афганських фахівців, ні "шкідливі наслідки" заморожування афганських активів західними державами. Китайський уряд назвав хаотичну ситуацію в Афганістані прямим результатом "безладного виведення" західних держав з країни.

Таліби повернулися до влади в Афганістані вже два тижні тому.За останні два тижні західні військові літаки перекинули по повітрю понад 100 000 іноземців та вразливих афганців в безпечне місце. З висновком останніх американських солдатів з Афганістану в ніч на вівторок закінчилося 20-річну присутність західних військ в Гіндукуш.

Джерело: The Epoch Times