• Портативний мікроскоп на основі смартфона спростить діагностику малярії

  • Четвер, 18 квітня 2019 року

Група дослідників з Нідерландів створила портативний мікроскоп, який спрощує діагностику інфекційних захворювань, у тому числі малярії. Доступний цифровий мікроскоп Excelscope оснащений особливим алгоритмом і спеціальним об'єктивом, що допомагає швидко і недорого провести аналіз.

У 2015 році по всьому світу було зареєстровано 212 млн випадків зараження малярією. 90% заражень припадає на країни, розташовані на південь від Сахари: тут існує постійна необхідність доступного і точного діагностичного обладнання. А нинішні методи є дорогими, ненадійними і вимагають багато часу.

Для вирішення цієї проблеми Ян Карел Діль і Темітоп Агбана з Делфтського технічного університету створили Excelscope — пристрій для діагностики малярії, в основі якого — дешевий смартфон. Щоб пристрій міг працювати як мікроскоп, на камеру смартфону встановили збільшувальну сферичну лінзу.

Доцент кафедри «Сталий розвиток» на факультеті промислового проектування Ян Карел Діль розповідає: «Беручи участь у медичному хакатоні в Уганді, у моїх студентів виникла ідея розробки пристрою для спрощення діагностики малярії. Після повернення в Делфт я дізнався, що Темітоп Агбана працював над поєднанням мікроскопа з інтелектуальним алгоритмом для діагностики малярії. Ми вирішили об'єднати свої зусилля для продуктивної роботи над ідеєю Excelscope».

Як працює Excelscope

Дослідник поміщає зразки на платформу, аналогічну тій, яка є у звичайних мікроскопах. Платформа дозволяє медичним працівникам візуально відзначити декілька областей у зразку крові, щоб правильно визначити кількість присутніх малярійних паразитів.

Потім спеціально розроблений алгоритм швидко розпізнає у зразках крові клітини, інфіковані паразитами малярії. Він ідентифікує будь-які бактерії або паразити у зразках. Усі дані зберігаються на SD-карті для подальшого вивчення.

Пристрій настільки простий в експлуатації, що його можна використовувати після отримання коротких інструкцій, без допомоги медичних працівників, і проводити набагато більше діагнозів. Завдяки резервній батареї, що може перезаряджатися, Excelscope не залежить від електричної мережі.

Команда розробників отримала перше місце серед данських фіналістів на голландському національному конкурсі James Dyson Award. Ця міжнародна студентська нагорода присуджується молодим людям за «розробки, які вирішують якусь проблему».

Співпраця Яна Карела Діля і Темітопа Агбана принесла результати, але це дослідження є частиною всеосяжної програми.

«Excelscope — це тільки початок. Тепер ми можемо виявити малярію з концентрацією 8 паразитів на мікролітр, що є покращенням існуючої діагностики з використанням мікроскопів. Окрім того, мікроскопами потрібно керувати вручну, і людям необхідно мати багато досвіду, щоб зробити це швидко і точно», — каже Агбана.

Раннє виявлення зараження особливо важливе в боротьбі з малярією. Це пов'язано з тим, що паразити передаються не лише від комарів на людей, але і з крові інфікованих пацієнтів — назад комарам.

Нещодавно вчені почали роботу над пристроєм, який може діагностувати також інші захворювання, такі як шистосомоз (раніше відомий як білхарзія) або трипаносомоз (сонна хвороба) у домашньої худоби. Незабаром обладнання адаптують для потреб користувачів. Шистосомоз — тропічне захворювання, яким заражається близько 250 млн людей в усьому світі.

Читайте далі:

Смарт-браслет захищає від комарів, імітуючи грозу

Колишній студент-медик розповів про вилучення органів у живих людей китайськими військовими лікарями

Як не задихнутися під час пожежі: геніальна розробка південнокорейських студентів

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...