ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чи може Китай виправдати арешт канадського екс-дипломата Майкла Ковріга?

Велика Епоха

Чи може Китай виправдати арешт канадського екс-дипломата Майкла Ковріга?

Майкл Ковріг, колишній канадський дипломат, який був затриманий в Китаї, під час інтерв'ю в Гонконзі 28 березня 2018 року. (AP Photo)

Прес-секретар Міністерства закордонних справ Китаю прямо не відповів на питання про арешт колишнього канадського дипломата Майкла Ковріга, на прес-конференції на початку грудня 2018 року. Офіційний представник Лу Кангін просто сказав, що роботодавець Ковріг — Міжнародна кризова група (International Crisis Group (ICG)) — не зареєстрована в Китаї як неурядова організація (НУО), і Ковріг міг порушити китайський закон.

Ковріг, старший радник мозкового центру ICG, був затриманий після того, як поліція Канади 1 грудня 2018 року заарештувала Мен Ваньчжоу, головного фінансового директора китайської компанії Huawei Technologies Co Ltd, на вимогу влади США. Згідно Reuters, державна газета Beijing News повідомила 12 грудня: «10 грудня було проведено розслідування у справі канадського громадянина Майкла Джона Ковріга відповідно до закону “Бюро державної безпеки Пекіна” за підозрою в участі в діях, які завдають шкоди державній безпеці Китаю».

Пекін стверджує, що ICG порушила закон про зарубіжних НУО — «Закон Китайської Народної Республіки про управління діяльністю іноземних неурядових організацій на материковій частині Китаю», який вступив в силу в січні 2017 року, як частина нових заходів національної безпеки, введених відповідно до китайського законодавства за вказівкою Сі Цзіньпіна.

Загальновідомо, що НУО дуже важко зареєструватися в Китаї. Ті, які вже офіційно зареєстровані, належать Комуністичній партії Китаю. Серед них Всекитайська федерація жінок, Китайська федерація інвалідів, Китайське суспільство досліджень в області прав людини (CSHRS), Китайська народна асоціація дружби з іноземними державами (CPAFFC) і Китайська антикультова асоціація (CACA).

Всекитайська федерація жінок є однією з трьох периферійних організацій компартії, а дві інші є профспілками і Комуністичною молодіжною лігою. Основна роль Китайського товариства досліджень в області прав людини — пригнічувати правозахисні групи. Воно приєдналося до Ради ООН з прав людини, щоб дотримувати інтереси компартії. Китайська народна асоціація дружби з іноземними державами — це урядова установа, очолювана компартією, яка займається громадянською дипломатією від імені неурядової організації. Китайська антикультова асоціація, створена в листопаді 2000 року, допомагає переслідувати прихильників духовної практики Фалуньгун. Її очолює «Офіс 610», секретна поліція компартії (створена в 1999 році для переслідування Фалуньгун).

Закон Китаю про НУО вимагає, щоб іноземні НУО реєструвалися в Міністерстві громадської безпеки, що ускладнює їх діяльність в Китаї. За даними 2017 року, в Китаї налічувалося близько 1000 міжнародних НУО, а разом з короткостроковими проектами їх було більше 7000. Але тільки 139 були зареєстровані.

Багато іноземних НУО працюють без реєстрації, що вважається порушенням закону. Комуністичний режим Китаю зазвичай не приділяє пильну увагу «порушенням закону», влада ігнорує верховенство закону і карають будь-якого, кого вважатимуть за потрібне. Щоб виправдати затримання Ковріга та іншого канадця, бізнесмена Майкла Спавора, компартія заявила, що ICG порушила закон Китаю про іноземні НУО.

Однак Ковріг та ICG, можливо, не порушили закон. ICG заявила, що закрила свої пекінські філії в грудні 2016 року, оскільки не змогла зареєструватися. Ковріг був канадським дипломатом в Китаї з 2014 по 2016 рік, а в 2017 році приєднався до ICG в Гонконзі на законних підставах.

Це не поодинокий випадок. У 1996 році Дослідницька асоціація Фалуньгун, заснована прихильниками Фалуньгун в Китаї, подала заявку на реєстрацію в урядові організації, але не змогла зареєструватися і розпалася. Однак, коли компартія почала переслідування Фалуньгун в липні 1999 року, влада стверджувала, що Асоціація досліджень Фалуньгун порушила закон, бо не була зареєстрована.

ICG не рахується ворожою силою для компартії. Крім визнання Міністерством закордонних справ у 2007 році, коли вона увійшла в Китай, компанія підтримувала контакти з різними секторами компартії на різних рівнях. Сам Ковріг часто бував в Пекіні, зустрічався з партійними чиновниками і був запрошений виступати на зустрічах. На офіційному веб-сайті Департаменту з міжнародних зв'язків компартії Китаю були фотографії Ковріга та його заступника Го Ечжоу під час зустрічі в серпні 2018 року, але їх видалили після арешту канадця.

Департамент з міжнародних зв'язків є однією з чотирьох установ Центрального комітету компартії, що відповідають за встановлення зовнішніх зв'язків з іншими політичними партіями. Він має контакти тільки з іноземними політичними партіями, які компартія вважає «дружніми» або «схожими» на неї. До грудня 2018 року ICG і Ковріга розглядалися як «друзі», а не як організація, яка займається «незаконною» діяльністю в Китаї, не кажучи вже про «загрозу державної безпеки». І те, що ICG не зареєстрована як НУО в Китаї, ніколи не було проблемою, поки Мен Ваньчжоу не заарештували в Канаді на вимогу влади США.

Інша причина арешту Ковріга полягає в тому, що в Китаї немає незалежної судової системи з моменту встановлення комуністичного режиму в 1949 році. Навіть після встановлення так званого верховенства закону після закінчення «Культурної революції» майже всі відомі судові справи були викликані політичними факторами, а не верховенством закону. Наприклад, переслідування Фалуньгун триває вже понад 19 років, і з початку воно було політично мотивованим. До цього часу ніяких правових підстав не знайдено.

Переслідування активістів і адвокатів з прав людини почалося в 2015 році. Методи, які використовуються компартією для переслідування дисидентів, включають викрадення, публічні визнання (що транслюються державними ЗМІ), застосування психотропних речовин, тортури і викрадення членів сім'ї. Все це не має законної підстави.

Пітер Хамфрі, громадянин Великобританії, був засуджений за «визнання», яке транслювалося по державному телебаченню. Не те щоб він порушив китайський закон, його ув'язнили за підрив інтересів могутньої групи, пов'язаної з компартією. Хамфрі був призначений англо-американським фармацевтичним гігантом GlaxoSmithKline для розслідування справи про корупцію в його філії в Шанхаї у 2013 році.

Організаційна структура компартії також гарантує, що судова система Китаю НЕ буде незалежною. Управління судовою системою, зокрема Міністерство громадської безпеки, Верховний суд, Верховну прокуратуру, Міністерство юстиції, підпорядковується Центральній комісії з політичних і правових питань (PLAC). На чолі PLAC стоїть «Група лідерів з питань верховенства права», створена для консолідації управління судовою системою з боку компартії. Всі частини судової системи, включаючи адвокатів, очолюються комуністичною партією, так де ж тут незалежне правосуддя?

Що стосується Ковріга, то він не буде мати можливості скористатися дипломатичним імунітетом. Про це повідомив прес-центр міністерства закордонних справ Китаю.

«Майкл Ковріг, який знаходиться в Китаї за підозрою в загрозі національній безпеці країни, не матиме можливості скористатися своїм дипломатичним імунітетом», — заявив Хуа Чунін, прес-секретар міністерства, на брифінгу в Пекіні.

Думка редакції Epoch Times може не збігатися з точкою зору автора статті.

Ця стаття є частиною спеціальної доповіді про діяльність компанії Huawei, опублікованої The Epoch Times.

Джерело: Epoch Times