ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай завдає удару у відповідь на арешт фіндиректора Huawei: затримання ще одного канадця і бойкот канадських брендів

Велика Епоха

Китай завдає удару у відповідь на арешт фіндиректора Huawei: затримання ще одного канадця і бойкот канадських брендів
Відвідувачка фестивалю Sundance в одязі Canada Goose. Парк-Сіті, штат Юта, 19 січня 2018 року. Фото: Rich Fury/Getty Images для Canada Goose


Влада КНР затримала вже другого громадянина Канади в Китаї, і головним чином це пов'язують з недавнім арештом у Ванкувері виконавчого директора Huawei Мен Ваньчжоу. У відповідь на ситуацію з Мен китайські державні ЗМІ закликають бойкотувати канадські бренди.

43-річний бізнесмен Майкл Спавор пропав безвісти після того, як зв'язався з міністерством закордонних справ Канади і повідомив, що нещодавно був допитаний китайськими чиновниками.

«Після цього ми не змогли з ним більше зв'язатися», — розповіла 12 грудня журналістам міністр закордонних справ Канади Крістіна Фріланд.

Канадська влада підтвердила, що Спавор проживав у північному китайському місті Даньдун і працював над культурним обміном із Північною Кореєю. Прес-секретар міністерства закордонних справ Гійом Берубе у своїй заяві від 12 грудня повідомив, що Канада докладає всіх зусиль, щоб з'ясувати місцезнаходження Спавора, і буде продовжувати ставити це питання перед владою КНР.

Після того, як канадська сторона оприлюднила цю інформацію, китайські державні ЗМІ повідомили, що сили безпеки в Даньдуні, що межує з Північною Кореєю, проводять розслідування у справі Спаворс з 10 грудня. У той же день був затриманий колишній канадський дипломат Майкл Ковріг; він працював у Китаї в аналітичному центрі International Crisis Group.

Китайські ЗМІ повідомили, що Ковріг і Спавор затримані за підозрою в «нанесенні шкоди національній безпеці».

Державний департамент США висловив стурбованість щодо затримання Ковріга, закликавши Китай «покласти край усім формам довільного затримання». У електронному листі Державний департамент констатував, що знає про повідомлення щодо зникнення Спавора, і повторив свою попереднє заяву про проблеми безпеки громадян США в Китаї.

Посилаючись на людей, знайомих із Коврігом та Спавором, агентство Reuters повідомило, що вони були знайомі між собою, проте ніяких свідчень про те, що їхні справи пов'язані, із боку офіційного Китаю не прозвучало.

Мен була арештована 1 грудня в канадському Ванкувері за звинуваченням в обході санкцій США щодо Ірану. Запит на арешт було подано правоохоронними органами США. 11 грудня вона була звільнена під заставу. На даний час йде процес видачі, який може тривати місяці або роки. Китайський режим попередив про «серйозні наслідки» для Канади.

Багато хто висловлював припущення на рахунок справи Мен і пов'язаних з ним наслідків для торгових переговорів між Сполученими Штатами і Китаєм. Фріланд повторила попередню заяву прем'єр-міністра Джастіна Трюдо про те, що арешт Мен не є політично мотивованим. Вона підкреслила, що система правосуддя Канади незалежна від політичної системи.

«Канада є країною верховенства закону, — заявила вона на Глобальному форумі в Торонто 10 грудня. — Це має основоположне значення для управління нашою економікою, демократією та відносинами з іншими країнами».

Фріланд повторила цю точку зору у засобах масової інформації в Оттаві 12 грудня, говорячи про процес екстрадиції Мен.

«Я вважаю, що одна з причин, за якою канадці довіряють нашим відносинам, полягає в тому, що у США дуже сильна і шанована правова система», — сказала вона.

Бойкот канадських брендів у Китаї

Після арешту Мен роздрібні продажі елітного одягу Canada Goose впали на 20%. Заклики до бойкоту Canada Goose стрімко набирають силу в материковому Китаї. Серія статей китайських державних ЗМІ поряд із публікаціями в Інтернеті закликає китайську громадськість покарати Канаду. У цьому місяці цей бренд повинен був відкрити свій перший бутік у Пекіні.

Англомовне видання китайської державної газети Global Times 10 грудня опублікувало статтю під назвою «Бойкот Canada Goose швидше за все через Huawei». У статті стверджується, що китайські споживачі по всій країні розпочали бойкот канадського бренду, а також йдеться про те, що іноземні компанії найімовірніше постраждають, коли у їхніх урядів виникнуть тертя з Пекіном (при цьому автори статті посилаються на коментарі Цзен Мінюе, наукового співробітника Університету міжнародного бізнесу і економіки в Пекіні).

За словами Цзена: «... бренди люкс-класу мають високу цінність і представляють культурне коріння своїх країн. Коли виникнуть або загостряться політичні або культурні тертя, вони, імовірно, стануть мішенню».

У статті також йдеться про те, що від бойкоту Canada Goose вітчизняні китайські бренди зимового одягу можуть тільки виграти.

Щоб довести, що бойкот дійсно відбувається, Global Times опублікувала інтерв'ю з громадянами Китаю, в тому числі з жінкою на ім'я Хуан, яка живе в Чунціні. «Я уважно стежила за ходом справи Huawei», — говорить Хуан. — «Якщо справа не буде розглянута належним чином, я не стану купувати куртку Canada Goose, а виберу з інших аналогічних продуктів».

11 грудня у своєму виданні китайською мовою Global Times опублікувала статтю, у якій повідомлялося про падіння попиту на Canada Goose. Далі у статті наводяться цитати невстановлених «експертів», які стверджують, що арешт Huawei може негативно вплинути на інвестиції Китаю в Канаду.

12 грудня Global Times передрукувала редакційну статтю Лю Хуна, заступника головного редактора китайського журналу, яка опублікована державним китайським ЗМІ «Сіньхуа». Лю повідомив, що в міру того, як справа Мен затягується, Канада може опинитися у ще більш скрутному становищі, і попередив, що багато канадських компаній можуть понести мільярдні збитки через цей випадок.

Державні ЗМІ також скористалися можливістю, щоб підтримати китайських конкурентів Canada Goose. Державний сайт новин China News похвалився успіхами китайської конкуруючої компанії Bosideng на китайському ринку та її зарубіжною експансією. Стаття закінчилася питанням: «Цієї зими ви виберете пуховик вітчизняного бренду?»

Такий напад державних ЗМІ Китаю на компанію і канадський уряд не є чимось незвичним, оскільки в історії Пекіна вже були випадки використання пропаганди для маніпулювання громадською думкою і звичками споживачів відповідно до поточної ситуації.

Минулого року китайські ЗМІ зробили все можливе, щоб порадити людям бойкотувати південнокорейські продукти після того, як південнокорейський конгломерат Lotte дозволив встановити систему протиракетної оборони США на території, що належить компанії. Пекін заявив, що система оборони, відома як THAAD, може бути використана для стеження за повітряним простором Китаю. Цього літа після повідомлення про низький рівень продаж Lotte оголосила, що закриє всі свої роздрібні магазини в Китаї.

Китайські інтернет-діячі, які мають зв'язки з КПК, також не оминули можливості зробити завуальовані коментарі та спонукати своїх фоловерів (передплатників) бойкотувати канадські бренди.

Колишній викладач Військової академії ракетних сил і коментатор пропекінського телебачення Phoenix у Гонконзі Сун Чжунпін провів опитування серед своїх підписників про те, чи є канадський виробник продуктів здорового харчування Jamieson важливим брендом для канадського експорту.

Свій пост від 11 грудня на Sina Weibo (платформа, аналогічна Twitter) Сун закінчив фразою: «Тепер ви знаєте». У нього понад 10 мільйонів підписників. Декілька користувачів залишили коментарі під його постом, заявивши, що тепер будуть бойкотувати Jamieson.

Інший інтернет-діяч на Sina Weibo, який використовує псевдонім Сюньху Веньчен, 11 грудня склав список канадських брендів. У його профілі він представлений як член компартії та високопоставлений чиновник в урядовій культурній асоціації міста Нінбо, провінція Чжецзян на сході Китаю. У нього більше 492 370 підписників. Сюньху Веньчен завершив свій пост, попросивши передплатників додати інші канадські бренди, які він міг пропустити.

Користувач із Пекіна відповів: «Почнемо з того, що не купуватимемо у Canada Goose».


Ця стаття є частиною спеціальної доповіді про діяльність компанії Huawei, опублікованої The Epoch Times.


Джерело: THE EPOCH TIMES