Субота, Жов 23, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Комарі переносять не лише хвороби: вони можуть мимоволі забруднювати екос

Вівторок, 19 травня 2020 року

Крихітні шматочки пластмас потрапляють у тіла комарів та залишаються там, повідомляють результати досліджень. Чи може це поглибити існуючу проблему забруднення пластиком?

Під час дослідження, опублікованого у журналі Biology Letters, вчені вивчали личинок комарів, які мешкають у воді, забрудненій мікропластиком. З'ясувалося, що дрібні частинки із води проникають у тіла личинок і пізніше комарі стають переносниками мікропластику. Отримані результати розкривають новий спосіб проникнення мікропластику в екосистеми, що загострює і без того серйозну проблему.

Мікропластик — це невеликі шматочки пластику довжиною до 5 міліметрів, які часто важко виявити. Як утворюється мікропластик? Він з'являється у процесі дроблення великих шматків пластмаси, які із часом поступово руйнуються в навколишньому середовищі. У зв'язку з цим збільшення кількості мікропластику створює загрозу для водних шляхів і морського життя та ускладнює завдання очищення океанів.

Прісноводні системи також знаходяться у зоні ризику, і саме тут свою роль відіграють комарі. Ці комахи проводять частину свого життєвого циклу у воді, спочатку у вигляді яєць, потім як личинки, а коли виростають — летять геть. На перших етапах перебування у воді мікропластик може стати частиною їхньої їжі. Вчені вирішили з'ясувати, чи зберігається цей мікропластик у тілах дорослих особин.

Дослідники згодували личинкам комарів 150 видів мікропласику різних кольорів та розмірів. Одна група отримала флуоресцентний жовто-зелений мікропластик розміром 2 мікрометра, а іншій групі дали флуоресцентний зелений мікропластик розміром 15 мікрометрів. Для перших двох груп частки мікропластику змішувалися зі звичайною їжею, тоді як третя група отримувала суміш обох типів пластмас у співвідношенні 1:1. А контрольна група взагалі не отримувала мікропластик.

Один із авторів дослідження Аманда Каллаган з Університету Редінга розповіла: «Личинки не можуть розрізняти пластик та їжу. Вони харчуються шматочками водоростей, які мають приблизно однаковий розмір, як і частинки мікропластику».

Пізніше, під час проведення аналізу групи комарів, які не отримували ніякого мікропластику, не виявилося ніяких відхилень. Але в інших трьох групах у личинках, які досягли дорослої фази, спостерігалася різна кількість мікропластику. Ця кількість залежала від розміру личинки комара та від розмірів частинок. Вчені відзначили, що 2-мікронні частинки частіше затримувалися в тілі комарів, ніж 15-мікронні.

Ці дані доводять, що комарі можуть бути переносниками та розповсюджувачами забруднення пластиком. Після того, як їх з'їдають хижаки (наприклад птахи чи кажани), мікропластик потрапляє і в їхні тіла. Це сприяє забрудненню пластиком цілих екосистем — річок та озер.

Ще не відомо, як ця ситуація впливатиме на людей у майбутньому. Однак уже сьогодні частинки мікропластику знаходяться всюди: у питній воді, їжі, одязі та навіть повітрі.

Читайте далі:

Побачити дрібний пил у повітрі допоможе додаток DustSee

Найкращі засоби для відлякування комарів: у саду, на пікніку та вдома

Як допомогти бджолам: 7 простих речей, які врятують їх від вимирання

Comments   

загрузка...