П'ятниця, Жов 30, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Вчені розробили нову методику перетворення води

Понеділок, 21 вересня 2020 року

На заводах під час обробки морепродуктів використовується велика кількість води, яку потім відправляють у зливну каналізацію як відходи. Вчені зі шведського університету розробили нову методику перетворення води, що залишилася від чистки морепродуктів, на корм для риби.

При варінні креветок і мідій або при оброблянні, солінні та маринуванні оселедця необхідно використовувати багато води. Наприклад, для чищення тонни маринованого оселедця потрібно приблизно 7–8 тис. літрів води. А для обробки 1 тонни очищених або 3 тонн сирих креветок необхідно 50 тис. літрів води.

Вода, яка виливається після цього процесу, містить цінні поживні речовини: білки, пептиди, жири та мікроелементи, які можна переробляти і використовувати, наприклад, у харчовій промисловості, в якості їжі для аквакультури або вирощування мікроводоростей. Тобто її можна повернути в харчовий ланцюг. Однак досі видобути цінні речовини зі стічних вод не вдавалося.

Коли вчені проаналізували склад такої води, виявилося, що вона містить до 7% білка і 2,5% жиру. У воді, що залишилася після чистки креветок, є також астаксантин — червоний пігмент і антиоксидант, який часто використовують в якості харчової добавки.

Професор Інгрід Унделенд зі шведського технічного університету Чалмерса створила проект NoVAqua, мета якого — розробити спосіб отримання поживних речовин із води, що залишилася після обробки оселедця, креветок і мідій.

«Наші розрахунки показують, що на первинному переробному заводі до 15% білка оселедця, що надходить у промисловість, вимивається у воду, перетворюючись на відходи», — розповідає Інгрід Унделланд.

Використовуючи двоетапний процес, дослідницькій групі вдалося відновити до 98% білка і 99% омега-3-багатих жирів із використаної води. У результаті виходила напівтверда біомаса і багата поживними речовинами рідина. Після зневоднення біомаса, отримана з відвару креветок, містить 66% білка і 25% жиру. Її можна використовувати як корм для лосося, а рідину — для замороженої риби, щоб захистити її від протухання під час відвантаження: це виявилося набагато ефективніше, ніж використання звичайної води.

Професор Інгрід Унделенд говорить: «Дуже важливо допомогти людям, які працюють у цій галузі, зрозуміти, що використану воду не потрібно витрачати даремно. Замість цього її слід розглядати як дійсно цінну сировину. Основою нашого проекту є циркулярний підхід. У минулому у нас був більш цілісний погляд на обробку продовольчої сировини, але сьогодні при цьому втрачається багато цінних речовин. Окрім того, у суспільстві існує величезний попит на альтернативні джерела білка».

У Швеції стічні води до певної міри очищаються, перш ніж залишити фабрики. Це означає, що багато виробників морепродуктів вже мають технологію флотації, необхідну на другому етапі переробки стічного потоку.

Подібний підхід вже успішно реалізовано в молочній промисловості, де залишкова рідина з сиру — сироватка — використовується у спортивному харчуванні, а також у різних продуктах харчування та кормах для тварин.

Читайте далі:

У Данії створили вуличну плитку, яка поливає рослини дощовою водою

Як зменшити кількість харчових відходів у побуті — 7 способів

Машини Shellworks перетворюють панцири омарів на екологічний пластик

Comments   

загрузка...