• Складено рейтинг найсправедливіших судових вироків в Україні

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    П'ятниця, 22 лютого 2013 року

У ситуації, коли більшість українців не підтримує діяльності судів, представники правозахисних організацій склали рейтинг найважливіших судових рішень, які довели: свої права в Україні відстояти можна.

«Це було як шукати ложку меду в бочці дьогтю, але ми її знайшли», — говорить Тетяна Печончик, керівник Центру інформації про права людини. Рейтинг, складений правозахисниками, показує: на фоні складної ситуації з дотриманням прав людини є судді, які виносять рішення в інтересах людей.

Перше місце отримав суддя О. Анісімов з Херсонського адмінсуду, який визнав незаконними рішення міської ради про обмеження мирних зібрань. На другому місці опинились одразу два вироки суду: одне так само стосувалось обмеження мирних зібрань (Київський апеляційний адмінсуд — судді А.Денісов, Л.Гром та А.Кучма), друге — дискримінації людей з інвалідністю (Дніпропетровський апеляційний адмінсуд — судді О.Лукманова, Л.Божко та Т.Прокопчук). За другим судовим рішенням Держслужба з лікарських засобів стала переглядати ліцензію аптеки, яка не обладнала свій вхід пандусом.

Третє місце отримав вирок Печерського районного суду (суддя В.Бортницька), який визнав законною критику народного депутата Я. Кендзьора по відношенню до іншого нардепа, В.Колесніченка. Таке рішення потрапило до реєстру завдяки твердженню про те, що «межі критики публічної особи є значно ширшими, ніж приватної особи».

«Таким чином політики повинні завжди пам’ятати, що висловлювання щодо них можуть бути достатньо жорсткими і критичними, і вони не завжди можуть розраховувати на захист своєї честі і гідності», — говорить заступник голови Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда.

Серед інших «знакових» для правозахисників вироків — судове рішення Ворошиловського райсуду Донецька про неприпустимість ліквідації україномовної школи (суддя О.Орєхов), рішення столичного Господарського суду про зупинку будівництва в охоронній зоні архітектурної пам’ятки Софія Київська (суддя О.Гулевець, М.Дідиченко, А.Пригунова). Важливими стали також рішення про неприпустимість дискримінації за віковою ознакою при прийомі на роботу (Київський районний суд м. Харкова, суддя С.Діденко), а також відшкодування моральних збитків людині, яка протягом довгого часу зверталась до Державної Виконавчої служби, але не отримувала відповіді (Вінницький адмінсуд, суддя Л.Заброцька, Р.Дмитришена, В.Дончик).

Утім, Роман Куйбіда говорить, що не можна зі 100% впевненістю сказати, що винесені судові рішення залишаться чинними — частина з них винесена судами першої інстанції і може бути оскаржена. Позитивне в тому, що на такі рішення, особливо на їхню мотивувальну частину, можуть посилатись інші суди в подібних справах, уважає експерт.

«Ми оцінили саму сміливість суддів ухвалювати такі рішення. Я не виключаю, якщо у справі буде оскарження, суди можуть змінити свої позиції», — говорить Роман Куйбіда.

Рейтинг сформували в рамках проекту сприяння незалежним і доброчесним судам, який втілює Центр політико-правових реформ за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Посольства Королівства Нідерландів.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...