• Що робити батькам, коли діти-підлітки п’ють алкоголь?

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Четвер, 21 лютого 2013 року

«Мій син приходить додому п’яний», — з проблемою підліткового пияцтва стикається чимало батьків. Адже за статистикою 86,6% молодих людей у віці 15—17 років хоча б раз у житті вживали алкогольні напої, причому майже 19% опитаних зізнались, що напивались протягом останнього місяця.

17-річний Влад із Києва розказав, що п’є чимало, і що мати неодноразово сварила його за випивку. Проте кожного разу юнак намагається залагодити конфлікт і чує від матері: «Ну, щоб це востаннє». Проте змінюватись він не збирається.

«Якщо такий тип вирішення психологічних проблем [алкоголь] стає нормою, то психіка бідніє. В її арсеналі не з'являються нові засоби соціального плану», — говорить психолог та викладач Тетяна Таран. За словами експерта, підліток, випиваючи, може відчувати себе більш впевнено, може поводити себе більш по-хамськи, позбавляє себе нових моментів соціалізації та не вирішує свою проблему в корені.

Експерти радять: слід прислухатись до молодої людини, до її потреб, з’ясувати, чому вона хоче змінити свою реальність.

«Будь-яка залежність має свої стадії. Просто так дитина не піде у світ залежності. Вона хоче змінити свою реальність на іншу», — говорить Тетяна Таран. Коли випивка стає нормою і звичним способом реагування на стресові ситуації, алкоголь починає паразитувати над психікою і тілом, так формується залежність.

Психолог пояснює: якщо батьки спілкуються зі своїми дітьми, ймовірність впасти в якийсь вид залежності (алкогольної, наркотичної, ігрової або секти) в їхньої дитини значно менша.

«Ми багато працюємо з дітьми-підлітками. Педагоги скаржаться, що батьки не приходять до школи, навіть не телефонують педагогам», — розказує експерт. Натомість дуже важливо в ситуації, коли підліток п’є, налагодити стосунки, основані на взаємній довірі.

«Кожна мама завжди відчуває, коли її дитині погано, і в таких випадках потрібно розмовляти, треба більше любити своїх дітей і більше довіряти своїй інтуїції», — говорить Тетяна Таран. Якщо ж батьки вважають, що мають право постійно наказувати підлітку, що робити, то нічого з того не вийде.

Батькам слід привчати підлітків не випивати в першу чергу своїм прикладом, потім — встановити з ними довірливі стосунки, а також обов’язково розмовляти, підсумувала Тетяна Таран свої рекомендації. Каже, допомогти можна навіть таким підліткам, які не хочуть відмовлятись від алкоголю.

Опитування молоді, проведене репортером Великої Епохи, показало, що багато підлітків усе ж прислухаються до зауважень батьків. А деякі навіть уважають, що старші надто поблажливі до них.

«Неслухняних дітей потрібно бити ременем», — уважає Влад, про якого йшлось на початку статті. Спосіб виховання матері він уважає недієвим.

«До точки зору батьків ставлюся позитивно, вони безумовно праві, що забороняють», — говорить інший 16-річний киянин, Влад О. Хлопець каже, що проблеми з батьками через алкоголь були, проте зараз він випиває тільки по святах.

Якщо ж справа з пияцтвом зайшла надто далеко, Тетяна Таран радить звертатись батькам і дітям до психолога.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...