Вівторок, Вер 21, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Конструктори створили водяні турбіни, які не травмують рибу (ВІДЕО)

П'ятниця, 16 квітня 2021 року

Американська компанія Natel Energy розробила новий тип турбін для гідроелектростанцій, лопаті в яких сконструйовані таким чином, щоб між ними могла безпечно проходити риба.

Гідроелектростанції (або ГЕС) використовують поновлюване джерело енергії — енергію руху води, однак водночас вони несуть загрозу довкіллю. Нерідко риба (лосось чи інші види, для яких важлива міграція) заноситься течією у турбіни, отримує поранення та гине.

Для уникнення подібних негативних наслідків інколи застосовують турбіни з ширшими відстанями між лопатями, але вони дорожчі та зазвичай не можуть бути використані на невеликих греблях. Існують також «екрани» для захисту риби, але вони знижують ефективність турбін, бо затримують потік води.

Враховуючи шкоду, яку спричиняють звичайні турбіни, винахідники з Каліфорнії розробили Restoration Hydro Turbine (RHT). Лопаті у цих турбінах мають тупі скошені передні краї, які відводять рибу від леза.

У 2019 році команда вчених провела дослідження того, наскільки безпечною є конструкція нових турбін для виживання риб. Для тестування було обрано 60 особин райдужної форелі, кожну з яких помітили спеціальним датчиком. Зрештою усі рибини успішно пройшли через турбіни та залишилися живими й неушкодженими.

Таким чином через турбіну можуть безпечно пройти рибини, довжина яких менша 30 см (до прикладу, молодняк лососевих), більші ж особини ефективно затримуються звичайними запобіжними решітками.

Результати випробування були опубліковані в Journal of Ecohydraulics.

Турбіну RHT було створено у декількох варіантах конфігурацій та із розміром внутрішнього діаметру від 1 до 3 м. На додаток розробники представили також модифікацію робочого колеса, за допомогою якого можна модернізувати турбіни старого типу (особливо низьконапірні), не змінюючи всю інфраструктуру ГЕС.

За словами спеціалістів Natel Energy, це підвищить екологічність гідроелектростанцій та дозволить їм працювати з більшою потужністю.

Читайте далі:

Створена портативна вітряна міні-турбіна, що заряджає USB-гаджети в поході

Аппендикулярія харон посилає мікропластик на дно океану, — дослідження

Винахідник придумав заповнені водою вікна, які економлять енергію в будинку

Comments   

загрузка...