Четвер, Тра 6, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Здатність вітаміну D запобігати розвитку гострих респіраторних інфекцій досі залишається під питанням

Субота, 10 квітня 2021 року

вітамін д

Систематичний огляд 1528 наукових статей і метааналіз 43 з них із загальною вибіркою 48,5 тисяч осіб показали, що щоденне приймання вітаміну D в дозі 400 - 1000 міжнародних одиниць (ME) протягом року знижує ризик розвитку гострих дихальних інфекцій в порівнянні з плацебо. Однак, як повідомляється в журналі The Lancet Diabetes & Endocrinology, зниження цього ризику на вісім відсотків спостерігалося тільки при такому режимі приймання препаратів вітаміну, а самі вчені вказують на значну різнорідність досліджуваних робіт.

Здатність вітаміну D запобігати розвитку гострих респіраторних інфекцій досі залишається під питанням, і знову актуальною ця тема стала на початку пандемії COVID-19. Почалося все з досліджень, в яких вітамін D чинив певний регуляторний вплив на запальні реакції в легенях, викликані респіраторними патогенами. Крім того, інші наглядові дослідження показали асоціацію між низькими концентраціями на активну форму вітаміну D в крові і підвищеним ризиком розвитку респіраторних інфекцій. Рандомізовані контрольовані дослідження ефекту вітаміну D на зниження ризику розвитку інфекції показували неоднорідні результати, причому деякі підтверджували захисний ефект вітаміну, а інші повідомляли про його відсутність.

Девід Джолліфф (David A. Jolliffe) з Лондонського Університету королеви Марії зі своєю командою також вивчав питання застосування вітаміну D для профілактики респіраторних інфекцій. Його минулий метааналіз показав, що у тих людей, чия вихідна концентрація 25 (OH) D в крові становила менш як 25 наномолів на літр, ризик розвитку інфекції був нижче, ніж у тих, чия концентрація була 25 наномолів на літр або вище. Крім того, ризик також був нижче в дослідженнях, де вітамін D вводили щодня або щотижня, а не рідко і в великих дозах.

У новий систематичний огляд його команди увійшло 1528 статей, з яких 43 дослідження включали дані про розвиток інфекції на тлі приймання вітаміну D. Загальна вибірка склала 48488 осіб і включала чоловіків і жінок у віці від народження до 95 років з 23 країн на п'яти континентах. Тривалість випробувань варіювалася від восьми тижнів до п'яти років.

Щоб дослідити причини таких різних ефектів вітаміну D на ризик розвитку респіраторної інфекції в порівнянні з контролем плацебо, вчені порівнювали учасників по концентрації вітаміну D, віком і по чотирьох факторах рівня дослідження — доза, частота приймання, тривалість дослідження і наявність або відсутність захворювань дихальних шляхів.

У порівнянні з учасниками, які отримували плацебо, люди, які брали вітамін D не показували значного зниження ризику розвитку респіраторної інфекції незалежно від вихідної концентрації вітаміну D в крові. Однак у дітей у віці від року до 15 років ризик розвитку одного або декількох інфекційних захворювань легенів при прийманні вітаміну D знизився на 29 відсотків. У дітей у віці до року вагомого профілактичного ефекту не спостерігалося.

У дослідженнях, в яких вітамін D давався щодня, ризик розвитку інфекції знижувався на 22 відсотки. При вживанні вітаміну раз на тиждень, одноразовому введенні великих доз щомісяця або раз в три місяці протективних ефектів не спостерігалося. Значні захисні ефекти спостерігалися також в дослідженнях, в яких вітамін D вводився в добовій дозі 400 - 1000 МО і в дослідженнях, в яких учасники приймали вітамін D протягом року або менше. Однак аналіз також показав, що у людей з астмою і хронічними обструктивними захворюваннями легень вітамін D не знижував ризики розвитку захворювання.

Таким чином, вчені роблять висновок, що вітамін D має невеликий, але значущий захисний ефект від одного або декількох гострих інфекційних захворювань дихальної системи в порівнянні з плацебо: в середньому ризик в дослідженнях знижувався на вісім відсотків. Однак між дослідженнями спостерігалася значна гетерогенність (p = 0,018), що могло призвести до недооцінки захисного ефекту добавок вітаміну D.

Comments   

загрузка...