Понеділок, Жов 25, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Астма, ожиріння, риніт, СДУГ тощо, — наслідки приймання антибіотиків у ранньому дитинстві

Четвер, 19 листопада 2020 року

Діти, які одержували, як мінімум, один курс антибіотикотерапії протягом перших двох років життя, мають підвищений ризик розвитку астми, алергічного риніту, атопічного дерматиту, целіакії, ожиріння і синдрому дефіциту уваги та гіперактивність. Як повідомляється в журналі Mayo Clinic Proceedings усе це через антибіотикотерапію. Крім того, при призначенні кількох препаратів росла ймовірність комбінацій цих станів.

Оскільки бактерійні групи, що колонізують людський організм, грають істотну роль в розвитку імунітету, метаболізму і поведінки, порушення їх формування (викликані в тому числі антибіотиками) можуть привести до різних захворювань. Через наростальну поширеність захворювань, що беруть початок в дитячому віці, до яких відносяться астма, харчова алергія, ожиріння і синдром дефіциту уваги та гіперактивність (СДУГ), вчені вже припускали, що вплив антибіотиків на дитячий мікробіом може бути фактором ризику розвитку цих захворювань. Однак більшість досліджень, які вивчали взаємозв'язок між впливом антибіотиків в ранньому віці і подальшим станом здоров'я, були зосереджені на одному захворюванні.

Заїру Аверса (Zaira Aversa) з колегами з клініки Майо провела ретроспективний аналіз медичних записів майже всіх осіб, які проживають в окрузі Олмстед (штат Міннесота), більш ніж за 50 років, а також проаналізувала наявні дані про діагнози, хірургічні втручання і призначені ліки, щоб оцінити, чи пов'язаний вплив антибіотиків у перші два роки життя з частотою різних імунологічних, метаболічних і нейробіологічних захворювань у дітей.

До вибірки потрапили всі діти, які народилися в окрузі Олмстед в період з 1 січня 2003 року по 31 грудня 2011 року. Винятками стали діти, за якими лікарі спостерігали менш ніж два роки, діти з вродженими патологіями, діти від багатоплідних вагітностей, а також ті, чиї батьки не дали дозвіл на дослідження. Всього вчені проаналізували дані, що стосуються 14572 дітей (7026 дівчаток і 7546 хлопчиків), за якими в середньому спостерігали протягом 8,8 років. 3374 дитини (23 відсотки) народилися шляхом кесаревого розтину.

Близько 70 відсотків дітей (10220 дітей) призначали принаймні один антибіотик у віці до двох років, хоча більшість отримувало кілька антибіотиків. Найчастіше діти отримували пеніциліни, цефалоспорини і макроліди (зокрема лінкоміцин). Більшість антибіотиків (99 відсотків) призначалися перорально.

В окремих аналізах як дівчатка, так і хлопчики, яким призначали принаймні один курс антибіотиків, мали астму, алергічний риніт, надмірну вагу і СДУГ. Дівчата, які зазнали впливу антибіотиків, виявилися більш сприйнятливі до атопічного дерматиту і целіакії, а хлопчики частіше страждали від ожиріння.

Потім вчені вивчили залежність ризику розвитку патологічних станів від кількості призначених в перші два роки життя антибіотиків. Серед дітей, які отримували один або два курси антибіотикотерапії, дівчатка мали значно вищий ризик розвитку астми і целіакії, ніж ті, хто їх не отримував. Приймання 3-4 курсів пов'язане з більш високою частотою захворювань: астми, атопічного дерматиту та надмірної ваги в обох статей.

Як дівчинки, так і хлопчики, які одержували 5 і більше курсів антибіотикотерапії, мали значно вищий ризик розвитку астми, алергічного риніту, надмірної ваги, ожиріння і СДУГ, а дівчатка також мали більш високий ризик розвитку целіакії.

Виявилося, що прийом цефалоспоринів пов'язаний з підвищеним ризиком розвитку найбільшого числа захворювань і, що особливо важливо, аутизму і харчової алергії. Пеніциліни підвищили ризик розвитку астми і надмірної ваги в обох статей, целіакії і СДУГ у дівчаток і ожиріння у хлопчиків. При цьому вони також виявилися пов'язані зі зниженим ризиком розвитку аутизму у дівчаток.

Сульфаніламіди збільшували ризик надмірної ваги у хлопчиків, а макроліди підвищили ризик розвитку астми й надмірної ваги в обох підлог, алергічного риніту і ожиріння у хлопчиків, але знизили ризик розвитку атопічного дерматиту у дівчаток і нездатність до навчання у хлопчиків.

Антибіотики, які призначаються у віці до 6 місяців, виявилися достовірно пов'язані з ризиком розвитку атопічного дерматиту, надмірної ваги та СДУГ в обох статей. У дівчаток підвищувався ризик розвитку астми, алергічного риніту й ожиріння; а у хлопчиків — ризик харчової алергії. Антибіотики, які призначаються в період від пів року до року життя, сильно підвищували ризик розвитку астми, алергічного риніту, надмірної ваги та ожиріння в обох статей. Антибіотики, які призначаються в період від року до двох років, підвищували шанси захворіти на астму і набрати зайву вагу в обох статей, у дівчаток підвищувався ризик розвитку СДУГ, а у хлопчиків — алергічного риніту.

Щоб уникнути плутанини в оцінках ризику, вчені також вивчили дитячі та материнські фактори ризику перерахованих захворювань. Так, у хлопчиків спостерігався значно вищий ризик розвитку астми, алергічного риніту, харчової алергії, надмірної ваги, ожиріння, СДУГ, аутизму та нездатності до навчання, ніж у дівчаток. Народження шляхом кесаревого розтину підвищувало ризик розвитку алергічного риніту, атопічного дерматиту, надмірної ваги, ожиріння і СДУГ. Більш висока маса тіла при народженні виявилася пов'язана з надмірною вагою, ожирінням і на целіакію, але ризик астми і нездатності до навчання тут був нижче.

Крім того, прийом антибіотиків під час вагітності підвищував ризик розвитку астми, алергічного риніту, надмірної ваги, ожиріння, СДУГ і нездатності до навчання у дітей. Куріння під час вагітності підвищувало ризик розвитку астми, надмірної ваги, ожиріння, СДУГ і нездатності до навчання.

З огляду на такий сильний вплив дитячих і материнських факторів на розвиток захворювань, вчені провели багатофакторний аналіз, щоб краще охарактеризувати ризики, пов'язані саме з прийомом антибіотиків. Після коригування з усіма дитячими та материнськими факторами ризику, вплив антибіотикотерапії в ранньому віці на розвиток астми, алергічного риніту, атопічного дерматиту, целіакії, надмірної ваги, ожиріння, СДУГ і нездатності до навчання залишився значущим.

Крім цього діти, які зазнали впливу антибіотиків мали більш високу ймовірність захворіти більш ніж однією патологією, причому, в основному, вони мали в карті два і більше діагнозів. Найбільш частими парами стали ожиріння з астмою, СДУГ і нездатність до навчання, а також астма з алергічним ринітом. Однак подібні комбінації спостерігалися і у дітей, які не вживали антибіотики. Комбінації астми, ожиріння і атопічного дерматиту або СДУГ частіше спостерігалися у дітей, які зазнали впливу антибіотиків в ранньому дитинстві.

Хоча ці результати показують асоціації, а не причинно-наслідкові зв'язки, вони породжують гіпотези, які можна перевірити про вплив класу і дози антибіотика на здоров'я дітей в ранньому віці. Попри всю різноманітність схем призначення антибіотиків у дитячому віці, необхідні подальші дослідження для розробки клінічних рекомендацій по оптимізації користі і мінімізації ризику застосування антибіотиків у дітей.

Попри незрівнянну користь антибіотиків, їх нераціональне використання призводить до проблем як у конкретної людини, так і у всього людства.

Comments   

загрузка...