Субота, Гру 5, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Китай використовує репутацію ООН для експансії

Понеділок, 19 жовтня 2020 року

Прапори біля офісу Організації Об'єднаних Націй (ООН) в Женеві, 6 червня 2017 року. FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images

9 вересня The Wall Street Journal повідомив, що китайський уряд використовує різні способи, щоб зміцнити свої позиції в ООН для захисту Пекіна від міжнародного контролю.

У березні Китай увійшов до складу консультативної групи Ради ООН з прав людини, яка грає ключову роль у виборі експертів з прав людини організації, що викликало протести міжнародних правозахисників.

Після введення Китаєм в кінці червня закону про національну безпеку Гонконгу, в Раді ООН з прав людини 53 країни схвалили дії Пекіна, і лише 27 країн висловили стурбованість.

Це один з останніх прикладів того, як Пекін прагне схилити систему міжнародних організацій на свою сторону.

Після розпаду Радянського Союзу західні країни очікували, що ООН стане механізмом для просування демократії і прав людини. Але тепер вплив Пекіна в ООН допомагає Комуністичній партії Китаю узаконити її претензії на зверхність над західними демократіями, пише The Wall Street Journal.

З 15 спеціалізованих установ і груп ООН жодна країна не очолює більш однієї установи ООН, в той час, як китайські представники очолюють вже чотири: Продовольчу і сільськогосподарську організацію (ФАО), Міжнародний союз електрозв'язку (МСЕ), Організацію Об'єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) і Міжнародну організацію цивільної авіації (ІКАО).

Керівні посади, як повідомляє The Wall Street Journal, дозволили Пекіну створювати міжнародні норми і стандарти.

Наприклад, китайський генеральний секретар Міжнародного союзу електрозв'язку підтримав Huawei в боротьбі з США і наполягав на новому інтернет-протоколі, який, за словами західних урядів, дозволить посилити стеження і цензуру.

Зображення екрана, що показує режим відстеження з пристрою Huawei під час конференції, Дунгуань, провінція Гуандун 10 серпня 2019 року. FRED DUFOUR/AFP via Getty Images

«Китай вважає, що настав "їхній" час, і вони повинні взяти ці організації під контроль. Якщо ви контролюєте важливі важелі цих установ, то впливаєте на норми, образ мислення і міжнародну політику, ви впроваджуєте свій образ думок», — сказав Ашок Малик, старший політичний радник Міністерства закордонних справ Індії.

Китай використовує репутацію ООН для експансії

Як зазначено у звіті палати представників США, опублікованого 30 вересня, компартія Китаю «робить масштабні зусилля по захопленню системи ООН, щоб служити інтересам КПК, узаконити комуністичну ідеологію і підвищити довіру до своїх корупційних дій».

Останні роки китайська влада активно просуває проєкт «Один пояс і один шлях», і міжнародні організації стали ареною для просування цієї ініціативи. Близько 30 установ ООН підписали меморандуми на підтримку проєкту, в тому числі Організація ООН з промислового розвитку, яка знаходиться під керівництвом Китаю з 2013 року.

Таким чином, уряд Китаю може представити свої державні проєкти як допомогу, схвалену ООН. Але насправді для цих проєктів в основному наймають китайські компанії, а бідні країни потрапляють в боргову пастку.

Робітники знімають панель форуму «Один пояс і один шлях» за межами місця проведення форуму в Пекіні 27 квітня 2019 року. GREG BAKER/AFP via Getty Images

У 2018 році китайська влади внесли 1,3 млрд $ в систему ООН, що становить невелику частину від щорічного зобов'язання США в розмірі 10 млрд $.

Замість цього, Китай надав позики та іншу допомогу десяткам країн, що розвиваються в Африці, Тихоокеанському регіоні та інших місцях, щоб створити виборчі блоки в ООН і розгромити кандидатів або пропозиції, які підтримує Захід.

Wall Street Journal повідомив, що минулого року держави-члени Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН зібралися в Римі, щоб вибрати заміну генеральному директору, який іде у відставку. Пекін висунув свого кандидата Цюй Дун'юя і спробував заручитися підтримкою країн, що розвиваються.

В Уганді китайські дипломати зустрілися на ранчо президента Йовері Мусевені і пообіцяли побудувати бойню і текстильний завод за 25 млн $, якщо його уряд підтримає кандидата з Китаю.

Камерун висунув на пост генерального директора економіста Меді Мунгу. Коли влада Китаю анулювала прострочену заборгованість Камеруну на 78 млн $, Мунгу раптово відмовився від участі в конкурсі.

За словами чиновників США і Європи, Китай направив на зустріч в Римі делегацію від 80 до 100 осіб, хоча зазвичай в делегацію входять близько 10 осіб.

Китайські представники принесли на голосування телеоб'єктиви і зняли відео, попри те, що голосування було таємним. У деяких випадках вони просили представників інших країн сфотографувати їх бюлетені як доказ того, що вони підтримали Цюй Дун'юя.

Цюй Дун'юй обраний новим генеральним директором Продовольчої і сільськогосподарської Організації Об'єднаних Націй (ФАО) 23. червня 2019 року. VINCENZO PINTO/AFP/Getty Images

На початку року США, європейські країни і їх союзники, такі як Індія, разом виступили проти спроби Китаю очолити ВОІВ, женевську установу, яка захищає авторські права, патенти і товарні знаки в різних країнах.

В день голосування 4 березня США направили дві делегації. Одна з них — група з шести осіб, яка мала зв'язки з дипломатами з Женеви. Інша група складалася з високопоставлених послів і чиновників, які проводили кампанію за межами країни. Метою було зробити вибори короткими і не дати Пекіну часу чинити дипломатичний тиск на країни. Тактика спрацювала.

Дарен Тан, кандидат з Сінгапуру, обігнав Ван Біньіна з Китаю в першому раунді, отримав абсолютну більшість у другому раунді і став новим генеральним директором ВОІВ.

У відповідь на розширення впливу КПК в системі ООН робоча група палати представників рекомендує Конгресу прийняти Закон ООН про прозорість і підзвітність (UNTAA) для протистояння «зловмисному впливу» в системі ООН і затвердити недавно створену посаду спеціального посланця ООН, який повинен «оцінювати і перешкоджати зловмисним діям в системі ООН».

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...