П'ятниця, Гру 3, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Чоловік з травмою мозку «прокинувся» за допомогою снодійного

Середа, 21 жовтня 2020 року

Фото: Hisse Arnts et.al / Cortex, 2020

Голландські лікарі описали випадок короткочасного відновлення свідомості і рухової активності у пацієнта з важкою травмою головного мозку після приймання однієї дози золпідема. Ефект тривав лише близько двох годин, але цей випадок може принести нові дані про можливе лікування пошкоджень мозку від інсульту та інших травм. Звіт представлений в журналі Cortex.

Зазвичай золпідем прописують як седативний засіб: це препарат з групи бензодіазепінів, він працює як агоніст ГАМК-рецепторів і, як правило, надає заспокійливу дію на центральну нервову систему. Іноді у лік проявляється парадоксальний ефект — до деяких пацієнтів з певними неврологічними розладами, які перебувають в станах подібних комі, повертається свідомість. Однак дотепер сила ефекту від застосування ліків на коматозних пацієнтах виявлялася не настільки значною.

Група лікарів під керівництвом Хісса Арнса (Hisse Arnts) з Медичного центру Університету Амстердама вивчила випадок 35-річного пацієнта, який за вісім років до цього отримав серйозне пошкодження мозку. Чоловік подавився шматком м'яса, який перекрив дихальні шляхи і на тривалий час обмежив доступ кисню до мозку, що завдало непоправної шкоди його неврологічним функціям. Хоча перший час після нещасного випадку пацієнт демонстрував відновлення і зберігав деякий рівень обізнаності, незабаром він перестав самостійно рухатися і розмовляти. При цьому періоди неспання були дуже нетривалими. Протягом наступних восьми років стан чоловіка залишався незмінним. Щоб не померти, йому був потрібний цілодобовий догляд та годування через зонд.

Лікарі вирішили дати пацієнту одноразову дозу препарату золпідема - 10 міліграмів. Через 20 хвилин після цього чоловік вперше за вісім років поговорив зі своїм батьком телефоном і зміг за допомогою медичного персоналу трохи пройтися. Він не зміг пригадати деталі інциденту з задухою і мав проблеми зі слухом, але в іншому був бадьорий і демонстрував явний контакт з навколишніми, а в якийсь момент попросив принести йому поїсти.

Поліпшення тривало трохи більше як годину, після чого чоловік поступово повернувся до вихідного патологічного рівню активності неврологічних функцій. Протягом 24 годин пацієнту давали повторні дози золпідема, при цьому з кожним разом періоди нормалізації ставали все більш коротким, поки препарат не переставав діяти остаточно. Крім того, лікарі досліджували мозок чоловіка до і після приймання ліків методами за допомогою ЕЕГ і МРТ. Результати показали, що внаслідок дії, аналогічного головному гальмівному нейромедіатору центральної нервової системи (ГАМК), золпідем заспокоює частини мозку, які стали надактивні після отриманої травми, і підвищує електричну мозкову активність (бета-хвилі), пов'язану зі станом неспання.

Фото: Порівняння електричної активності мозку пацієнта до і після приймання золпідема. Hisse Arnts et.al/Cortex, 2020

У період подальшого тижневого експерименту із застосуванням золпідема лікарі встановили, що найбільш ефективний період дії ліків триває від 30 до 60 хвилин. Зараз пацієнт отримує золпідем тільки в особливих випадках, наприклад, під час візиту родичів або коли йому потрібно відвідати стоматолога.

Повідомлення про те, що золпідем відновлює свідомість у пацієнтів з неврологічними порушеннями надзвичайно рідкісні, а єдиного описаного випадку безумовно недостатньо, щоб говорити про його введення в медичну практику для виведення людей з аналогічних станів. Для цього потрібно провести серію клінічних випробувань на великій групі пацієнтів. Наприклад, автори статті пропонують провести експерименти застосування золпідема в поєднанні з методикою глибокої стимуляції мозку, щоб закріпити дії лікарського препарату на більш тривалий період.

Comments   

загрузка...