ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Концентрація вітаміну D позитивно впливає на розвиток нащадків у віці 4-6 років

Велика Епоха
Концентрація вітаміну D позитивно впливає на розвиток нащадків у віці 4-6 років

Американські вчені показали, що концентрація вітаміну D в другому триместрі вагітності позитивно пов'язана з рівнем інтелекту дитини в чотири-шість років, причому збільшення концентрації на 10 нг/мл призводить до підвищення оцінки інтелектуальних здібностей більш ніж на один бал. І, хоча чорношкіре населення більше схильне до ризику розвитку дефіциту вітаміну D, ніяких доказів зміни ефекту в залежності від кольору шкіри автори не знайшли, пише журнал The Journal of Nutrition.

При вагітності вітамін D, який дитина отримує через плаценту від матері, грає важливу роль в розвитку і функціонуванні нервових тканин. Низький рівень вітаміну D під час вагітності пов'язаний з виникненням патологій головного мозку у дітей. А розвиток нервової системи відбивається на інтелекті дитини, значить, і концентрація вітаміну D у вагітність може впливати на формування когнітивних здібностей. При цьому подібні дослідження суперечать один одному: одні виявляють позитивний зв'язок з поліпшенням розумового і психомоторного розвитку дитини, інші — ні.

Крім того, у чорношкірих людей концентрація вітаміну D нижча, особливо, якщо вони живуть в регіонах з холодним кліматом. Меланін, якого багато в темній шкірі, виступає як фільтр для сонячного випромінювання, відображаючи до 90 відсотків ультрафіолетового світла, а синтез вітаміну D в шкірі під впливом сонячного світла є для багатьох основним його джерелом. Таким чином, ризики виникнення дефіциту вітаміну D у чорношкірих матерів можуть бути вищими.

Мелісса Мелу (Melissa Melough) з Дитячого дослідницького інституту Сіетла і її колеги провели дослідження, в якому взяли участь 1019 жінок на другому триместрі здорової одноплідної вагітності і їхні діти, коли вони досягли віку чотирьох-шести років.

Учені зібрали демографічні дані матерів і дітей (стать, вік, освіта), описали соціально-економічний статус сім'ї, заміряли концентрацію вітаміну D в плазмі крові у жінок у другому триместрі вагітності, оцінили інтелект матерів за допомогою скороченої шкали Векслера і через чотири-шість років інтелект їхніх дітей за допомогою тесту Стенфорда-Біне, який дозволяє виміряти як вербальні, так і невербальні компоненти когнітивної діяльності.

Серед усіх учасниць 45,6 відсотка мали концентрації вітаміну D нижче 20 нг/мл, що вважалося ознакою дефіциту. Близько 63,2 відсотка учасниць були чорношкірими, і середнє значення рівня вітаміну D у темношкірих жінок було нижче — 19,8 ± 7,2 нг/мл, ніж у білих жінок — 25,9 ± 9,3 нг/мл. Концентрація вітаміну D вище 20 нг/мл також позитивно корелювала з високими рівнем освіти матері, якістю харчування та доходами сім'ї.

Дослідники показали, що збільшення концентрації вітаміну D в другому триместрі вагітності на 10 нг/мл було пов'язано з ростом оцінки загального інтелекту на 1,17 бала, бали за вербальні завдання піднімалися на 1,17, а за невербальні — на 1,03. Ніяких доказів зміни ефекту в залежності від кольору шкіри автори не знайшли.

Учені відзначили, що їх результати можуть допомогти в розробці рекомендацій по харчуванню для вагітних і можуть бути особливо корисні для чорношкірих та інших темношкірих жінок з високим ризиком виникнення дефіциту вітаміну D.