Понеділок, Жов 25, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Пересадка калу поліпшила склад кишкового мікробіому дітей після кесаревого розтину

Вівторок, 3 листопада 2020 року

Фото: Бактероїди — одні з основних представників кишкового мікробіому. Dr. V.R. Dowell, Jr./Wikimedia Commons

Оральна трансплантація фекальної мікробіоти від матері дитині, народженій за допомогою кесаревого розтину, змінила мікробіом її кишківника і зробила його схожим на мікробіом кишківника дітей, народжених природним шляхом. Як повідомляється в журналі Cell, у дітей не спостерігалося ніяких побічних ефектів протягом трьох місяців після приймання розведеного материнського калу, а склад їх кишкового мікробіому якісно і кількісно відрізнявся від інших дітей, народжених за допомогою кесаревого розтину, і був більше схожий на склад кишкового мікробіому дітей, народжених вагінально.

Учені знаходять все більше доказів того, що мікробна колонізація новонародженого впливає на його здоров'я в більш пізньому віці. Причому одну з ключових ролей в цьому процесі відіграє фекальна мікробіота матері, представники якої (наприклад, бактерії роду Bifidobacterium і Bacteroides) колонізують кишківник немовляти. Після припинення грудного вигодовування в фекальній мікробіоті поступово починають переважати анаеробні клостридії. Завдяки таким специфічним мікробним сигналам в ранньому віці відбувається імунне та метаболічне програмування.

Одним з поширених чинників, що порушують нормальний процес мікробної колонізації новонародженого, вважається народження шляхом кесаревого розтину. Така техніка породіллі виключає можливість природного вертикального перенесення кишкових бактерій від матері до дитини при народженні, що призводить до відхилення розвитку мікробіоти дитини, особливо в перші пів року життя. Кілька досліджень (1,2,3 ) показали, що народження кесаревим розтином пов'язано з короткостроковими і довгостроковими наслідками для здоров'я дитини, включаючи підвищений ризик хронічних імунних захворювань. Через все більш часте використання цієї операції по всьому світу постає питання про способи штучної мікробної колонізації дитини материнськими бактеріями.

Оскільки при народженні кишківник немовляти зазвичай колонізує материнськими кишковими бактеріями, найбільш природним препаратом для посіву мікробіоти новонародженого буде материнський кал. Катрі Корпела (Katri Korpela) з колегами з Університету Гельсінкі вирішили перевірити безпеку й ефективність трансплантації фекальної мікробіоти (ТФМ) від матері до її дитині для створення нормальної кишкової мікробіоти і її розвитку в ранньому віці у новонароджених після кесаревого розтину.

У дослідженні брали участь сім матерів. Операція кесаревого розтину проводилась на терміні вагітності 37 тижнів (± 3 дні), шість дітей мали оцінку 9 балів за шкалою APGAR, одна дитина — 10 балів. Під час першого годування в зціджене молоко матері додали 5 мілілітрів розчину з розведеним калом матері. Маса трансплантата в розчині склала 3,5 міліграма. Одна дитина отримала 7 міліграмів трансплантата, що викликало збільшення концентрації маркера запальних реакцій — С-реактивного білка. Попри те, що ніяких клінічних проявів запалення у дитини не виявили, іншим дітям давали 3,5 міліграма трансплантата. У такій дозі підвищення рівня С-реактивного білка не спостерігалося. Після ТФМ діти харчувалися виключно грудним молоком не менше двох місяців.

Під час спостереження в пологовому відділенні у дітей не спостерігалося підвищення температури або інших ускладнень ТФМ. Протягом першого місяця батьки трьох новонароджених повідомили про легкі шлунково-кишкові симптоми у їхніх дітей, проте в цілому, батьки не повідомляли про будь-які інші симптоми або захворювання, які могли б бути пов'язані з ТФМ. Маса дітей через 3 місяці (5702 ± 525 грамів) перебувала в межах нормальних показників.

Учені виявили, що мікробний склад зразків калу немовлят, які отримували ТФМ, сильно відрізняється від мікробного складу материнського трансплантата. Мікробіота матерів мала характерний для дорослих склад, в якому переважали Ruminococcaceae і Lachnospiraceae. У шести з семи немовлят спостерігався рівномірний розвиток мікробіоти за участю бактерій родів Bacteroides і Bifidobacterium, які швидко стали домінувати. У зразках калу одного немовляти вчені знайшли велику кількість Enterobacter, Escherichia, Streptococcus і Veillonella, проте всі ці бактерії були присутні в меконію до ТМФ. Через два дні мікробіота фекалій складалася майже виключно з бактерій роду Bacteroides. До 7-денного віку біфідобактерії стали домінуючою групою у всіх дітей, крім двох, у яких переважали ентеробактерії. Така картина зберігалася до кінця першого місяця життя дітей.

Учені також порівняли мікробний склад кишківника дітей, які отримали ТФМ, з даними від народжених вагінально і за допомогою кесаревого розтину немовлят. Усіх дітей вигодовували виключно грудним молоком. Ніякої різниці по середній масі при народженні або масі в три місяці між групами не спостерігалося. Загальний розвиток мікробіоти у дітей, народжених за допомогою кесаревого розтину і які отримали ТФМ, набагато більше нагадував розвиток мікробіоти у дітей, які народилися вагінально, ніж у дітей, народжених за допомогою кесаревого розтину і які не отримували ТФМ.

Протягом перших декількох днів життя мікробіота дітей, які отримували ТФМ, відрізнялася від мікробіоти народжених вагінально дітей, але, починаючи з сьомого дня, мікробіота дітей, які отримували ТФМ, ставала схожа на мікробіоту дітей, які народилися вагінально, але відрізнялися від дітей, народжених за допомогою кесаревого розтину і які не отримували ТФМ. Велика кількість бактерій типу Bacteroidales була значно нижча в групі дітей, народжених за допомогою кесаревого розтину і які не отримували ТФМ в порівнянні з групою дітей, які отримували ТФМ, і групою народжених вагінально дітей на першому і третьому тижні життя.

Через 12 тижнів у кишковому мікробіому дітей з групи ТФМ знизилася кількість Bacteroidales. Діти, які одержували ТФМ, мали незначно знижене число біфідобактерій протягом перших 2 днів життя. У дітей, народжених за допомогою кесаревого розтину, на 3 і 12 тижнях життя спостерігалося значне збільшення відсотка клостридій в мікробіому кишківника в порівнянні з народженими вагінально дітьми і дітьми, які отримували ТФМ. Різниця в достатку умовно-патогенних мікроорганізмів між групами кесаревого розтину і групою ТФМ залишалася значущою і через 1 тиждень після трансплантації, і через 12 тижнів.

Таким чином, трансплантація фекальної мікробіоти від матері новонародженій дитині може дозволити в найбільш ранні терміни життя дитини колонізувати її кишківник. Через такий великий вплив кишкового мікробіому на ріст і розвиток дитини, цей метод може стати невід'ємною частиною виходжування дітей, народжених за допомогою кесаревого розтину.

Comments   

загрузка...