Четвер, Чер 24, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Діти, яким краще вдається стримувати свої бажання, пізніше стають більш успішними в житті

Неділя, 30 травня 2021 року

Фото: Ben White/unsplash.com/unsplash

Сила волі — це здатність переносити труднощі для досягнення мети. Багато хто вдається до цієї здатності, щоб подолати згубну пристрасть або виробити хорошу звичку. Вважається, що якщо досить довго чинити опір поганим імпульсам, то вони зникнуть.

Це популярна, але не завжди успішна стратегія. Згадаймо про всі свої недосягнуті цілі на Новий рік. Ми беремося за них з великими надіями і хорошими намірами, але в основному капітулюємо до лютого.

Люди часто звинувачують свої недоліки і зазнають невдачі в їх виправленні через брак сили волі. Це підтверджують дослідження. Переважає думка, що сила волі, слабшає, якщо постійно піддається спокусам.

Це явище відоме як виснаження его. Воно пояснює, чому попри початковий ентузіазм ми зрештою повертаємося до своїх старих звичок.

Але останнє дослідження  кидає виклик ідеї про виснаження его. Дослідження Стенфордського університету виявило, що люди, які вірять в обмеженість сили волі, здаються набагато легше, ніж ті, хто не має таких переконань.

Очевидно, що ми потребуємо дисципліни і рішучості, щоб досягти мети.

Дослідження показують, що діти, яким краще вдається стримувати свої бажання, пізніше стають більш успішними в житті.

Але чи є це умінням, якому можна навчитися? І як довго потрібно стримувати себе, перш ніж побачити довгоочікувані зміни?

Вплив оточення

За словами організаційного психолога Бенджаміна Харді, проблема не тільки в нашій волі, але і в нашому оточенні — у всіх факторах, з якими наша воля змушена боротися.

У своїй книзі «Сила волі не працює. Нехай ваше оточення працює замість неї», Харді досліджує, як наше оточення формує наші звички і наявну у нас силу змінити наше оточення.

«Якщо ви зміните своє внутрішнє, то зможете змінити своє зовнішнє, тому перестаньте покладати весь тиск на себе і почніть приділяти увагу всьому навколо вас», — говорить Харді.

Звичайно, людина є не тільки продуктом свого оточення. Люди з одного громадського середовища, постаючи перед однаковими труднощами, можуть бути по-різному успішні в житті, що пов'язано з впливом на них їх переконань.

Але головне — зрозуміти, що ми можемо змінити наші обставини, які підтримають наш вибір.

Ми вважаємо себе незалежними істотами, але наше оточення формує нас. Засоби масової інформації, з яких ми отримуємо інформацію, час і місце, в якому ми живемо, наша освіта і всі, з ким ми спілкуємося, — все це постійно впливає на наші рішення.

Ігнорування впливу цього оточення і підтримання сили волі стає для багатьох марним заняттям. Спроба подолати перешкоду в оточенні тих же сил, які створили цю перешкоду, подібна спробі котити валун в гору: скільки зусиль не докладай, неминуче повернешся до теперішнього стану речей.

Однак якщо ми зможемо розпізнати стримувальні фактори, то зможемо створити умови, які підштовхнуть до чогось кращого.

Наркологи розуміють цю концепцію. Досвід показав, що одужання набагато більш імовірно, коли наркозалежні люди перемикають увагу на зміни навколишнього середовища: уникають людей і місць, які призводять до вживання наркотичних засобів, шукають підтримку, яка допомагає їм бути відповідальними, коли їх воля слабшає, і визнають перед іншими, що у них є проблема.

Але точно так само, як зміна навколишнього середовища може допомогти вилікувати залежність, воно також може викликати її.

Була б у нас епідемія ожиріння, якби нездорова їжа не була такою дешевою і в достатку? Хіба ми сиділи б так багато часу, якби у нас не було телевізорів, комп'ютерів і смартфонів, які займають нас?

Зміна свого довкілля

Як тільки ви побачите вплив зовнішніх факторів, виникає спокуса повністю відрізати себе від світу. Однак більш практичний підхід полягає в тому, щоб бути більш усвідомленим у своєму виборі.

Ви не можете змінити все у своєму оточенні, але у вас є сила змінити більше, ніж ви можете собі уявити.

Позбавтеся від речей, які вам не потрібні. Тримайте телефон в недоступному місці. Вимкніть телевізор. Список нескінченний, але концепція проста.

«Усуньте відволікаючі чинники, — пропонує Харді. — Ці бур'яни, захаращують сад вашого розуму».

Позбавлення від відволікаючих чинників вимагає старанності, так чому ж ми повинні витрачати нашу дорогоцінну силу волі на такі дрібні турботи? Тому що невеликі зусилля можуть бути винагороджені набагато більшим.

Якщо ми зможемо усунути всі керовані елементи, що працюють проти нас, у нас буде більше можливостей впоратися з перешкодами, які можуть виявитися поза нашим контролем.

Раніше люди були привчені жертвувати миттєвим задоволенням в обмін на краще майбутнє, але ми вже давно втратили контроль над імпульсами. За словами Карен Р. Кеніг https://www.karenrkoenig.com/, автора багатьох книг і психотерапевта, яка спеціалізується на порушеннях харчування, ця здатність погіршувалася протягом багатьох поколінь.

«Багато батьків не здатні відкладати задоволення, тому вони не можуть навчити цього своїх дітей», — каже вона.

Кеніг закликає до вивчення інших втрачених життєвих навичок, які можуть допомогти підвищити нашу мотивацію і закрити порожнечу, яку ми зараз заповнюємо сьогохвилинними задоволеннями.

Замість того щоб покладатися на силу волі, щоб відкинути погане, Кеніг говорить, що ми повинні активно брати хороше. Навчитися керувати своїми емоціями, будувати і підтримувати відносини, а також збалансувати роботу і дозвілля.

«Ми досягаємо успіху, коли зосереджуємося на тому, чого досягли, а не на тому, чого не досягли або що нам ще належить зробити, — каже вона. — Таке мислення веде до успіху, ніяка сила волі не потрібна».

Ясність і мета

У всіх нас є сила волі, але чому у деяких людей її набагато більше, ніж у інших? Різниця може полягати не в її кількості, а в якості, яка її підкріплює: чітке усвідомлення мети.

Якщо ваша воля слабка, подумайте про джерело вашої мотивації. Якщо ваша причина кинути палити — просто змусьте дружину або лікаря перестати чіплятися до вас.

Однак, якщо ви особисто мотивовані перспективою поліпшення здоров'я, більш імовірно, що ви будете послідовні.

Ранковий розпорядок

Рекомендація Харді для вдосконалення розуміння мети полягає в тому, щоб встановити ранковий розпорядок.

Для багатьох з нас ранок може бути нещасним часом, і змусити себе встати з ліжка на пів години раніше для поліпшення свого ранкового розпорядку вимагає значних зусиль.

Але Харді вважає, що ранок — це дорогоцінна можливість. Воно дає нам певний перепочинок, перш ніж зовнішні впливи зможуть втрутитися, і дозволяють нам прийняти нове мислення.

«Ранковий розпорядок важливий для успіху, тому що, згідно з психологією, зазвичай як ви починаєте щось, так і закінчуєте», — говорить Харді.

«Якщо ви почнете програвати з ранку, не роблячи того, що обіцяли, то у вас не буде впевненості в собі протягом всього дня».

Якщо ви починаєте свій день з новин або переглядаєте свої соціальні мережі, ви віддаєте цей дорогоцінний момент не своєму порядку денному.

Ранковий розпорядок Харді полягає в тому, щоб налаштуватися на внутрішній план. Він складається з двох видів діяльності: медитації і ведення щоденника.

Фото: Жінка в медитації. Jeff Nenarella/Epoch Times

Медитація дає нам «чистий аркуш», а ведення щоденника дозволяє уточнити наші цілі і досліджувати мотивацію, що стоїть за ними. Разом вони дають відчуття мети, яка може зміцнити нашу волю на весь день.

Люди, які покладаються лише на механізм сили волі для досягнення своїх цілей, часто стають жертвами мислення «все або нічого». Якщо вони спотикаються, то здаються. Їх влаштує тільки ідеальний результат, тому, що їхня стратегія тендітна.

Однак ті, хто керується ясною метою, можуть бачити загальну картину. Для них невдачі — це просто вибоїни на дорозі.

«Ви справляєтеся з невдачами, постійно відновлюючи зв'язок зі своїм глибоким "чому"», — каже Харді.

«Ви продовжуєте рухатися, тому що з невеликими перемогами приходить впевненість».

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...