Субота, Гру 5, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Щоб зберегти гібонів, учені побудували мотузкові мости (Відео)

Четвер, 22 жовтня 2020 року

Фото: Хайнанські гібони (Nomascus hainanus) під час руху по мосту. Bosco Pui Lok Chan et al./Scientific Reports, 2020

Мотузкові мости допомогли рідкісним хайнанськім гібонам впоратися з наслідками стихійного лиха, що зруйнувало ділянку їх рідного лісу. Замість того щоб з ризиком для здоров'я і життя стрибати через утворену прогалину, примати почали використовувати троси, які спеціально для них встановили фахівці з охорони природи. Як наголошується в статті для журналу Scientific Reports, конструкція продовжить полегшувати життя гібонам, поки пошкоджений фрагмент лісу не відновиться.

Щоб заподіяти шкоду мешканцям тропічного лісу, не обов'язково повністю його вирубувати — досить прокласти по ньому широку просіку або побудувати дорогу. Для тварин, які живуть в кронах дерев і не спускаються на землю, така перешкода стане практично непереборною. В результаті частина рідного лісу виявиться від них відсічена, що зменшить доступне середовище проживання і негативно позначиться на генетичному здоров'ї популяції.

Кращий спосіб виправити завдану шкоду — «залатати» дірку в лісі, відновивши його пошкоджену ділянку. На жаль, дерева ростуть повільно, так що процес може зайняти довгі роки. А в деяких випадках позбутися від бар'єра (наприклад, дороги) просто неможливо. Тому фахівці з охорони природи придумали альтернативне рішення — мотузкові або дерев'яні мости, які з'єднують крони й дозволяють їх мешканцям переміщатися між збереженими фрагментами лісу. Подібні конструкції вже використовували, щоб допомогти калімантанським орангутангам (Pongo pygmaeus), лутунгу імлистому (Trachypithecus obscurus), яванським лорі (Nycticebus javanicus), а також деяким видам гібонів (Hylobatidae).

Натхненні успіхом попередніх проєктів, співробітники природоохоронної організації Kadoorie Conservation China на чолі з Боско Пуї Лок Чаном (Bosco Pui Lok Chan) вирішили побудувати мотузкові мости для інших приматів, які вимирають — хайнанських гібонів (Nomascus hainanus). Колись ці мавпи були широко поширені в лісах китайського острова Хайнань, але через полювання і руйнування місць проживання вся їхня популяція скоротилася приблизно до тридцяти особин, які живуть в заповіднику Баванлін і розділених на кілька сімейних груп. Ймовірно, це одні з найрідкісніших приматів на планеті.

У 2014 році на хайнанських гібонів впало нове лихо. Тайфун Раммасун приніс на їх рідний острів потужні зливи, які привели до зсувів і руйнувань в заповідному лісі. Одна з пошкоджених ділянок лісу служила важливою магістраллю для групи з восьми гібонів, які жили поблизу : згідно з попередніми спостереженнями, примати перетинали її в середньому раз на два дні. Після тайфуну на її місці утворився яр шириною близько п'ятнадцяти метрів. Попри це, гібони не змінили звичок і з ризиком для життя перестрибували перешкоду.

У спробі захистити рідкісних мавп від травм і навіть загибелі, Чан і його колеги в грудні 2015 року натягнули над яром дві пари тросів, що з'єднують крони дерев по різні його сторони. Фахівці сподівалися, що гібони почнуть використовувати їх в якості мостів, так що їм більше не знадобиться здійснювати небезпечні стрибки. Щоб оцінити ефективність конструкції, поруч розмістили фотопастки, здатні фіксувати активність приматів.

Гібонам знадобилося досить багато часу, щоб звикнути до мотузкових мостів. Лише на 176 день після установки конструкції камера зафіксувала, як мавпи перебираються по тросах з однієї частини лісу в іншу (там, де дикі тварини давно співіснують з людьми, вони зазвичай швидше освоюються з штучними мостами). Після цього група стала використовувати мости все частіше: наприклад, в серпні-листопаді 2018 і січні-лютому 2019 років було зафіксовано 48 випадків переходу. Найчастіше гібони йшли по одному тросу, тримаючись за другий як за поручень, або підвішувалися до обох тросів знизу. Рідше вони використовували брахіацію (тобто переміщення за допомогою обох рук).

В цілому мостами користувалися всі особини групи, за винятком єдиного дорослого самця: він повністю ігнорував конструкції і продовжував перестрибувати яр. При цьому найбільше троси полюбилися самкам і дитинчатам, а великі молоді особини переходили ними рідко.

Проаналізувавши спостереження, дослідники прийшли до висновку, що мотузкові мости — ефективне рішення для допомоги гібонам, постраждалим від фрагментації лісів. Такі конструкції дешеві та прості у виготовленні, а примати активно ними користуються. Проте, Чан і його колеги розглядають цей захід як тимчасовий, поки пошкоджена ділянка лісу не відновиться. Цей процес вже почався, але, щоб додатково прискорити його, фахівці висадили на місці зсуву 25 саджанців динамічного місцевого дерева Bishchofia javanicus.

Comments   

загрузка...