ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Гонконзька поліція загрожує продавцям газети The Epoch Times застосувати закон про національну безпеку

Велика Епоха
Фото: Гонконзька газета The Epoch Times на полиці біля магазину 7-Eleven в Гонконзі 1 квітня 2019 року. Sarah Liang / The Epoch Times

Днями гонконзька газета The Epoch Times отримала повідомлення від читача. Чоловік писав, що зазвичай купує газету в кіоску району Чімсачьой, однак минулої суботи він не побачив нового випуску. Виявилося, що його заховали під стопкою інших газет.

Власниця газетного кіоску сказала, що в той день до неї підійшли троє поліцейських і заборонили продавати The Epoch Times, до того ж вони скопіювали її документи. Через епідемію справи й так йшли не дуже добре, жінка злякалася, що бізнес зовсім прийде в занепад, тому заховала газету і боїться її продавати.

Читач, посилаючись на слова власниці, написав, що заборона продавати The Epoch Times пов'язана з законом про національну безпеку в Гонконзі, проте поліція не пояснила, яка саме стаття порушується.

«The Epoch Times — це зареєстрована новинна організація в Гонконгу, поліція чинить безчесно, залякуючи газетні кіоски», — пише читач.

Власниця відмовилася дати інтерв'ю журналісту The Epoch Times.

Ляо Шецін, голова Гонконзької асоціації постачальників газет, розкритикував поліцію за нападки на газетні кіоски під приводом нового закону, щоб створити «білий терор» і «сковувальний ефект».

Це не тільки позначається на бізнесі продавців газет, але також підриває свободу друку і свободу преси в Гонконзі.

Ляо Шецін, голова Гонконзької асоціації постачальників газет/The Epoch Times

«The Epoch Times офіційно зареєстрована, якщо поліція заявляє, що ви порушили закон про національну безпеку, тоді нехай пред'явить докази, а не просто лякає», — сказав Ляо Шецін.

Він упевнений, що це не поодинокий випадок, тому закликав власників газетних кіосків звертатися за допомогою до асоціації, якщо їх потурбує поліція.

«Ви дозволяєте друк газети The Epoch Times, але забороняєте продавати її в газетних кіосках, насправді правоохоронні органи самі порушують закон. В законі є порядок, ви не можете робити все, що спаде на думку», — сказав гонконзький письменник Пань Дункан, також зазначивши, що видання офіційно зареєстровано.

Гонконзький письменник Пань Дункан/The Epoch Times

Політолог Хуан Вейго закликав постраждалі газетні кіоски розповісти про залякування, «інакше далі буде тільки гірше». Він також засудив поліцію за зловживання владою і придушення свободи преси.

«Подивіться на різке зниження рейтингу поліції. Коли співробітники будь-якої організації ущемляють інтереси громадян, якщо вони не зможуть схаменутися, їх положення в майбутньому буде дуже сумним».

Політолог Хуан Вейго/The Epoch Times

Промисловець Юань Гун'і зазначив, що чим більше компартія Китаю пригнічує The Epoch Times, тим зрозуміліше стає, що видання говорить правду і має великий вплив.

Промисловець Юань Гун'і/The Epoch Times

Рейтинг свободи преси в Гонконзі впав з 18-го місця у 2002 році до 80-го у 2020 році, Китай же займає 177 місце зі 180 країн, згідно з «Індексом свободи преси по всьому світу 2020», опублікованому міжнародною неурядовою організацією «Репортери без кордонів».

Напередодні прийняття закону про національну безпеку Гонконгу в червні цього року Асоціація журналістів Гонконгу провела опитування співробітників ЗМІ виступили проти нового закону, вирішивши, що він вплине на свободу преси.

«Свобода преси в Гонконзі досягла критичного стану», — написав у щорічному звіті про свободу слова Ян Цзяньсин, голова Гонконзької асоціації журналістів.

Ян Цзяньсін, голова Гонконзької асоціації журналістів. Cai Wenwen/The Epoch Times

Він зазначив, що минулого року Гонконг постраждав від потрійного удару: подій у зв'язку з законопроєктом про екстрадицію в Китай, коронавірусу і введення закону про національну безпеку.

Для ЗМІ та журналістів новий закон несе особливо багато проблем, підкреслив Ян Цзяньсін, журналісти ще не стикалися з таким суворим робочим середовищем.

10 серпня цього року поліція заарештувала медіамагната Джиммі Лая і ще кількох людей за підозрою в порушенні нового закону. Близько 200 поліцейських увірвалися в будівлю видавничої компанії Next Digital, заснованої медіамагнатом, провели обшук і вилучили матеріали.

Гонконзька газета The Epoch Times, яка для КПК як більмо на оці, ніколи не припиняла публікації, попри підпал в друкарні, загрози рекламодавцям з боку КПК, викрадення співробітників у Китаї органами держбезпеки тощо.

«У Гонконзі настали похмурі часи. The Epoch Times немов палаюча свіча, завдяки якій ми бачимо світло в темряві», — вважає Бенні Тай, колишній професор права юридичного факультету в Університеті Гонконгу.

Джерело: The Epoch Times