ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ядерна програма Ірану: США та європейці попереджають про ескалацію

Велика Епоха
Небосхил Тегерана. (iStock)

Переговори щодо відновлення ядерної угоди 2015 року йдуть погано. США розглядають "всі варіанти", Ізраїль також готується до надзвичайної ситуації. Чи стане 2022 поворотним моментом?

У ядерній суперечці з Іраном США пригрозили уряду Тегерана наслідками у разі невдачі у переговорах.

"Ми розглянемо всі варіанти", — заявив держсекретар США Ентоні Блінкен на зустрічі зі своїм ізраїльським колегою Яіром Лапідом у Вашингтоні.

Хоча "дипломатичне рішення" є найкращим способом запобігти отриманню Іраном ядерної зброї, "ми готові звернутися до інших варіантів, якщо Іран не змінить курс".

Держсекретар США звинуватив іранський уряд у відсутності готовності до діалогу та попередив, що час для розв'язання проблеми шляхом переговорів спливає. Блінкен не сказав, які саме варіанти розглядаються.

Іран ускладнює переговори. Під час шести раундів переговорів у Відні, які завершилися у червні, Іран відмовився безпосередньо спілкуватися з американськими офіційними особами. Натомість переговори велися з європейськими, російськими та китайськими посередниками. З того часу офіційні переговори не поновлювалися.

Ізраїль тим часом готується до надзвичайної ситуації. Уряд Ізраїлю хоче виділити 1,5 мільярда доларів США для військового нападу на Іран. Міністр оборони Бенні Ганц у своєму виступі підтвердив, що найбільшу загрозу Ізраїлю становить Іран та його ядерна програма.

Міністр фінансів Ізраїлю Авігдор Ліберман також не вірить в успіх переговорів провідних держав з Іраном, згідно з якими ядерну угоду 2015 року має відновити. Нещодавно він заявив, що "конфронтація з Іраном — це лише питання часу, причому не дуже багато часу". Ядерну програму Ірану вже неможливо зупинити дипломатичними переговорами чи оновленою угодою.

Тим часом послідовні санкції, введені США проти Ірану, зменшуються. У 2018 році, за тодішнього президента Дональда Трампа, США вийшли з ядерної угоди і ввели нові санкції проти Тегерана. Інші члени міжнародної угоди також пом'якшують свою позицію щодо Ірану. Китай укладає з Іраном угоди щодо продажу сирої нафти, які не відбулися рік тому.

У той час як Іран змушує великі держави чекати, так би мовити, за столом переговорів і не зазнає жодного політично чи економічно відчутного тиску, він нарощує запаси збагаченого на 60 відсотків урану. Це лише на волосинку від того, щоб стати матеріалом для бомби, пише Economist. Відповідно до ядерної угоди 2015 року дозволено лише 3,67 відсотка.

Іран приховує ядерні об'єкти та дослідження

Іран використовує все більш досконалі центрифуги для очищення матеріалу, що розщеплюється, що пояснює збільшення обсягів збагачення. Насторожує те, що вчені цієї країни також переробляють газоподібний гексафторид урану на металевий уран, який, швидше за все, використовуватиметься для виготовлення бомб.

Експерти підозрюють, що Іран приховує від міжнародного співтовариства та Агентства з атомної енергії деякі зі своїх ядерних об'єктів та важливі ядерні дослідницькі об'єкти. Шиїтський режим також перешкоджає будь-яким інспекціям Міжнародного агентства ООН з атомної енергії.

Натомість керівництво Ісламської Республіки неодноразово наголошує, що хоче використовувати ядерну енергію лише з мирною метою. Однак немає потреби збагачувати уран до рівня 60 відсотків ні для чого, крім ядерних цілей.

Для створення ядерної зброї уран має бути збагачений до 93 відсотків. Експерти Інституту науки та міжнародної безпеки у Вашингтоні заявили, що Тегеран міг збагатити достатню кількість матеріалу для створення бомби "менш ніж за місяць". За три місяці — друга ядерна бомба, а за п'ять — третя.

"Ми знаємо, що бувають моменти, коли країни мають застосувати силу, щоб захистити світ від зла", — сказав міністр закордонних справ Ізраїлю Джаїр Лапід.

"Ізраїль залишає за собою право діяти у будь-який момент та у будь-який спосіб. Це не тільки наше право, а й наш обов'язок".

Спецпредставник США з Ірану Роб Меллі також попередив, що "цілком можливо", що Іран не повернеться до ядерної угоди 2015 року. "Нам необхідно координувати свої дії з Ізраїлем та іншими нашими партнерами в регіоні", — сказав Меллі.

Залишилося три варіанти

На думку експертів, існує три можливі плани на майбутнє. План А полягає у тому, щоб адміністрація Байдена повернулася до ядерної угоди 2015 року. Однак, враховуючи поточний стан та прогрес збагачення, цей варіант здається майже "безглуздим", оскільки він уже не зможе зупинити ядерну програму.

План Б полягає у наданні реального міжнародного тиску, щоб повернути Іран до переговорів. Це вимагатиме використання дипломатії у поєднанні з переконливою військовою загрозою з боку США та Ізраїлю.

Зважаючи на все, план Б також рухається у цьому напрямі, оскільки ізраїльські дипломати часто відвідують Вашингтон. За допомогою дипломатичного та військового тиску великі держави могли б домовитися з Іраном про більш вигідну угоду, щоб Іран не тільки відмовився від матеріалу, що розщеплюється, але й демонтував свою ядерну інфраструктуру.

Якщо дипломатія зазнає невдачі, а план Б провалиться, піде план В, як останній засіб: прямий військовий напад на Іран.

Проте удар по ядерній програмі Ірану спровокує ще масштабнішу регіональну війну.

Джерело: The Epoch Times