ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Немає вакцини — немає роботи: європейські робітники стикаються з жорсткими заходами

Велика Епоха
Демонстранти розмахують національними прапорами під час акції протесту проти "Зеленої перепустки" у центрі Риму 9 жовтня 2021 року. (TIZIANA FABI/AFP via Getty Images)

Ніякої роботи без паспорта здоров'я — Італія наслідує приклад Франції і вживає одного з найсуворіших у світі заходів COVID-19. Але робітники доків пручаються.

"Свободи, при якій я нічого не винен іншому, не існує", — заявив президент Франції Еммануель Макрон у середині липня, звертаючись до протестувальників проти так званого "паспорта здоров'я". Навпаки, свобода, яку вимагають демонстранти, є "безвідповідальною та егоїстичною", сказав глава держави.

Влітку парламент Парижа ухвалив закон, який робить паспорт вакцинації важливою частиною повсякденного життя. Цим Макрон оголосив вакцинацію найважливішою зброєю проти COVID-19 у Франції. Спочатку паспорт поширювався лише на відвідування кінотеатрів, нічних клубів та ресторанів. Однак пізніше він поширився і на медичних працівників.

Франція: 3 000 медсестер відсторонено від роботи

У липні Макрон поставив ультиматум співробітникам лікарень, будинків для людей похилого віку та пожежної охорони: зробити хоча б одне щеплення до 15 вересня — інакше їм загрожує усунення від роботи без збереження заробітної плати.

Понад 3 000 медсестер було фактично звільнено після цього терміну через відмову від вакцинації. Це ще більше посилило і без того напружену ситуацію у лікарнях Франції. Навіть для лікарів, які повністю вакциновані, звільнення невакцинованого персоналу здається занадто різким кроком.

"У лікарнях Франції і так дуже мало персоналу", — сказала Fortune Еммануель Серіс, прессекретар французької профспілки лікарів швидкої допомоги. Важко знайти медперсонал. Це також пов'язано з тим, що умови праці погані, а зарплати надто низькі.

Однак після численних протестів останніми місяцями ситуація у Франції, схоже, знову заспокоїлася. План Макрона, схоже, дає свої плоди: за останні три місяці показники вакцинації у Франції різко зросли. Близько 85,5 відсотків французів старше 12 років наразі повністю щеплені. Згідно з державною статистикою, їхня кількість зросла з 28 мільйонів у середині липня до приблизно 49,3 мільйона у жовтні.

Наразі французький уряд хоче запровадити паспорт здоров'я до літа 2022 року. Кабінет міністрів у Парижі обговорив відповідний законопроєкт. Відповідно, покарання за підробку медичних паспортів буде збільшено до п'яти років позбавлення волі та штрафом у розмірі 75 000 євро.

Спочатку паспорт здоров'я був дійсним лише до 15 листопада. Згідно із законопроєктом, уряд має надати парламенту причини продовження терміну дії паспорта не пізніше кінця лютого 2022 року.

Рішення усунути від роботи невакцинованих державних службовців — включаючи пожежних і навіть працівників бібліотек — викликало багато суперечок, тим більше, що Макрон має тяжку боротьбу за переобрання у квітні наступного року.

Протягом кількох місяців відбувалися щотижневі акції протесту, які часом збирали десятки тисяч людей на вулицях із такими написами, як "Вакциновано за свободу" та "Це наш вибір".

Введення паспорта здоров'я "було політично ризикованим, тому що ці професії мають великий попит", — сказав Еммануель Рів'єр з інституту опитувань Kantar Public. З усім тим, Рів'єр каже, що рішення Макрона все більше приймається французами: "Повільно, але вірно, відсоток відкидають зменшується".

Італія: "Без паспорта здоров'я не працює"

В Італії, з іншого боку, немає жодних ознак пом'якшення ситуації. Там нове гасло: немає роботи без паспорта здоров'я.

Нове рішення італійського уряду містить одні з найсуворіших у світі правил щодо COVID-19. Воно вимагає, щоб усі працівники показали так званий "зелений паспорт", перш ніж потрапити на своє робоче місце. Це стосується всіх працівників державного та приватного сектору.

Документ засвідчує вакцинацію, одужання COVID-19 або негативний результат тесту.

Співробітники, які не мають "зеленого паспорта", усуваються від роботи без збереження заробітної плати. Якщо вони продовжать працювати, то їм загрожує штраф від 600 до 1 500 євро.

Однак, згідно з положеннями цього заходу, закон передбачає, що працівник не може бути звільнений. Нове становище діятиме до кінця року.

Зелений паспорт "політичний, а не з медичних міркувань"

Тисячі людей вийшли на вулиці Італії 15 жовтня, скандуючи Liberta (свобода). Їхня основна критика: ці заходи були зумовлені політичними міркуваннями, а не міркуваннями охорони здоров'я.

Інформаційні агентства повідомляють про хаотичну ситуацію у великих портах, у тому числі про те, що близько 300 осіб блокували вхід до порту Генуї. Сотні людей протестували в порту Трієста, де докери, за повідомленнями, загрожували безстроковим страйком через нові введені правила.

"Зелений паспорт" — це погано, це дискримінація згідно із законом. Більше нічого", — сказав Фабіо Бочин, 59-річний робітник із Трієста. За його словами, це не регулювання охорони здоров'я, а просто політичний хід, щоб розділити людей.

Найбільші демонстрації відбулися у північно-східному порту Трієст, де профспілкові групи погрожували блокувати роботу порту. Близько 6000 демонстрантів зібралися біля воріт порту. Деякі скандували та несли смолоскипи.

Порт Трієст розпочав хвилю демонстрацій проти обов'язкового "зеленого паспорта", порт Анкони та порти Лігурії також відреагували на це. До них також приєдналися порт Генуї, Джоя Тауро та Чивітавек'я біля воріт Риму. Блокада портів призводить до збоїв у логістиці, вантажівки не можуть ні в'їхати, ні виїхати, ні завантажити, ні розвантажити.

Проте не лише докери чинять опір закону. Активні протести відбуваються і біля заводів у Турині. "Я тут уже 32 роки, — каже виданню Medias Press робітник із Турина. 15 жовтня його не пустили в будівлю за місцем роботи, "бо я не вакцинований, вони відбирають нашу свободу", — бурчав він.

"Громадяни обурені, насильство ніколи не мало виправдання, але ми справді більше не можемо це терпіти", — каже він.

Проте більшість робітників, загалом, не проти вакцинації чи зеленого паспорта, сказав він. Однак вони вважають, що "компанії мають оплачувати тести для всіх працівників порту", — сказав президент профспілки у Генуї.

Блокування портів негативно впливає на економіку Італії

Згідно з урядовими документами, 23 відсотки працівників приватного та державного сектору не мають зеленого паспорта в Італії. Це говорить про те, що навіть за умов, коли італійська економіка намагається відновитися, спостерігатиметься масовий дефіцит робочої сили.

Через день після того, як прем'єр-міністр Маріо Драгі підписав закон про "зелений паспорт", з'явилися нові тривожні дані, що показують, наскільки серйозними можуть стати збої у роботі третьої за величиною економіки єврозони.

14 жовтня глава одного з головних логістичних та транспортних лобі країни заявив італійській газеті Corriere della Sera, що закон, швидше за все, змусить 30-40 відсотків його членів, в основному водіїв вантажівок, припинити роботу.

"І ми не повинні забувати, що в цьому секторі спостерігається хронічний брак персоналу", — сказав Умберто Руджероне, президент Confindustria, найбільшого промислового лобі Італії.

За офіційними даними, понад 86 відсотків італійців віком від 12 років отримали принаймні одну дозу вакцини, а 80 відсотків повністю вакциновані. Проте майже 8 мільйонів людей в Італії, які мають право на щеплення, все ще не вакциновані, з них близько п'яти мільйонів людей працездатного віку.

Джерело: The Epoch Times