ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай та Європа у скрутному становищі через дефіцит палива та зростання цін на нього

Велика Епоха
Вугільна електростанція в Шанхаї, Китай, 14 жовтня 2021 р. (Aly Song/Reuters)

Дефіцит електроенергії в Китаї вдарив по зростанню другої за величиною економіки світу, загрожуючи ще більшими проблемами міжнародній мережі постачання. Тим часом дефіцит газу в Європі залишається на порядку денному, оскільки російський «Газпром» не продемонстрував жодних ознак збільшення експорту газу до цього регіону у жовтні.

За останні тижні ціни на вугілля, нафту та газ різко зросли, вдаривши по енергосистемах та споживачам від Пекіна до Брюсселя. Зростання інфляції викликало несприятливі економічні обставини й поставило під удар відновлення світової економіки після пандемії COVID-19.

Базова ціна на газ у Європі, яка на 35% залежить від постачання газу з Росії, цього року зросла більш ніж на 350%. В наслідок цього закрилося багато європейських компаній, що постачають газ та електроенергію домогосподарствам та підприємствам.

Після того, як великий чеський постачальник електроенергії Bohemia Energy оголосив про припинення діяльності на ринку країни, прем'єр Чеської Республіки закликав Управління регулювання енергетики (ERO) домогтися гарантій від постачальників у забезпеченні енергопостачанням за єдиними цінами та зробити його доступним для споживачів.

У Великій Британії збанкрутувало вже понад десяток постачальників.

Постачальник електроенергії в Азії Ohm Energy заявив про вихід із роздрібного ринку електроенергії в Сінгапурі. Це вже третя компанія, що вибула за останні тижні.

Хоча Росія і заявила про готовність постачати більше газу до Європи, але «Газпром», російський монополіст на експорт трубопровідного газу, не поспішає резервувати додаткові потужності.

За підсумками аукціону, що відбувся минулого понеділка, «Газпром» зарезервував на листопад близько третини додаткових транзитних потужностей для прокачування газу газопроводом Ямал-Європа через Польщу, і жодних обсягів не забронював через Україну.

Європейські політики звинувачують Росію в ринкових маніпуляціях і шантажі з метою якнайшвидшого запуску нещодавно побудованого магістрального газопроводу «Північний потік — 2», що пролягає дном Балтійського моря до Німеччини. Процедура сертифікації нового трубопроводу, як очікується, має завершитися за кілька місяців. «Газпром» і Кремль запевняють про виконання ними контрактних зобов'язань, та що запитів від західних партнерів на додаткові обсяги російського газу вони не отримували.

ФОТО: Вугільна електростанція у Шанхаї, Китай, 14 жовтня 2021 року. (Aly Song/Reuters)

Перебої

Китай, якому вугілля необхідне для запуску близько 60% електростанцій, бореться з недостатнім обсягом його постачання та зростанням цін на вугільне паливо, що призводить до перебоїв в електропостачанні заводів та будинків.

Обмеження споживання електроенергії позначилися темпах зростання ВВП. У третьому кварталі вони були найнижчими за рік: +4,9% проти минулого року за аналогічний період. У другому кварталі показник ВВП був на рівні 7,9%.

«Китайський уряд програє битву за контроль над цінами на вугілля, що стрімко зростають», — сказав Алекс Вітворт (Alex Whitworth), керівник Азійсько-тихоокеанського дослідницького центру Wood Mackenzie з енергетики та відновлюваних джерел енергії.

Міжнародні постачальники викопного палива докладають величезних зусиль, щоб вибратися з глибокої кризи, що спричинила пандемія.

Ціни на сиру нафту цього року зросли більш ніж на 60% і тиждень тому досягли $85 за барель. Це викликано тим, що країни-експортери нафти та її союзники на чолі з Росією, або OPEC+, як називають цей нафтовидобувний альянс, насилу викачують обсяги, зазначені в останніх контрактах з видобутку.

Різке зростання цін на енергоносії вдарило і по європейських компаніях, на додаток до проблем, пов'язаних із нестачею мікросхем пам'яті та дефіцитом контейнерів для морських перевезень.

«Перебої в мережі постачань посилилися по всьому світі. За нашими прогнозами, цей негативний фактор збережеться і в четвертому кварталі», — зазначив Франс ван Хаутен, генеральний директор нідерландської транснаціональної компанії Philips (PHG.AS), що знизила прогноз на 2021 рік.


Джерело: The Epoch Times