ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ніяких фондів ЄС для державних будівельних компаній з Китаю

Велика Епоха
Останні елементи металоконструкції були установлено 29 липня 2021 року на "Пелешацькому мосту" біля села Бріеста на півострові Пелешац (Хорватія). (ELVIS BARUKCIC/AFP via Getty Images)

За фінансової підтримки ЄС китайська корпорація доріг і мостів будує міст довжиною 2,4 кілометра від хорватського узбережжя до півострова Пелешац.

Ті, хто хочуть доїхати з Загреба, столиці Хорватії, в південне хорватське місто Дубровник, в майбутньому заощадять дві години часу. Вони зможуть скористатися новим вантовим мостом завдовжки 2,4 км через затоку Малі Стогін і насолодитися видом на Адріатичне море.

Проєкт є одним з найбільших проєктів з будівництва мостів в ЄС і найбільшим інфраструктурним проєктом в Хорватії.

Фінансування з боку ЄС

Цікаво, що будівельником Пелешацького моста є "China Road and Bridge Corporation", державна китайська будівельна компанія. Балкани — один з напрямків китайського "Нового шовкового шляху".

Однак фінансування проєкту склало 360 мільйонів євро, і, в основному коштом німецьких і європейських платників податків. Загальна вартість, за чутками, оцінюється в 500 мільйонів євро. Гроші надходять з європейських структурних фондів.

Австрійська компанія Strabag і італо-турецький консорціум також подавали заявки на будівництво моста, але не отримали контракт.

"Німецькі податкові гроші для китайської скарбниці"

"Це в корені суперечить всім принципам ринкової економіки, включаючи правила справедливості й інтереси європейської та німецької будівельної галузі" — пояснює Фелікс Паклеппа, генеральний директор Асоціації будівельної індустрії Німеччини.

Чесна конкуренція — одна з головних переваг внутрішнього європейського ринку. Але якщо великі інфраструктурні проєкти фінансуються з фондів ЄС, а потім будуються китайськими державними компаніями, питання про чесну конкуренцію відпадає.

Паклеппа продовжує: "Не може бути, щоб гроші європейських і німецьких платників податків текли прямо в державну казну Китаю через великі будівельні проєкти".

Слід запитати, чи можуть, в якій мірі і які претенденти з країн, що не входять в ЄС, брати участь в тендерах на європейському внутрішньому ринку. Будівельний експерт каже: "Китайські демпінгові ціни не повинні підривати чесну конкуренцію для європейських будівельних компаній і тим самим ставити під загрозу робочі місця всередині країни".

Були й інші пропозиції

Боснія і Герцеговина неодноразово висловлювалася проти будівництва моста. Уряд запропонував Хорватії використовувати сухопутний маршрут, але Хорватія вирішила інакше. Кажуть, що єдиний вихід Боснії у відкрите море буде перекритий або, принаймні, заблокований мостом. Боснія має тут 27 кілометрів берегової лінії, права на порт і судноплавний доступ до міжнародних вод.

Міст пройде в обхід території Боснії і Герцеговини. "Було б розумно укласти угоду з Боснією-Герцеговиною про коридор, подібний тому, який був між Федеративною Республікою Німеччини та західним Берліном через НДР. Але політичні сили десятиліттями хотіли поставити собі пам'ятник з таким мостом — і, до речі, відмити з його допомогою гроші", — сказав Перо Мрнаревіч з антикорупційної партії "Start".

Рух має початися з середини 2022 року

Перші будівельні роботи повинні були початися ще у 2005 і 2007 роках, але їх не могли почати в великих масштабах. Після вступу Хорватії в ЄС у 2013 році з'явилася можливість подати заявку на фінансування ЄС, і будівництво почалося у 2017 році, нагадує "Večernji list". Потім протягом трьох років китайці побудували міст відповідно до умов контракту.

Основою моста є шість бетонних пілонів заввишки 33 метри і 13 секцій, деякі з яких спроєктовані у вигляді вантового моста. 29 липня 2021 року встановлено остання секція.

Прем'єр-міністр Хорватії Андрій Пленкович був присутній при установці останньої секції, що було відзначено як урочистий акт. Міст і під'їзні шляхи до нього планується відкрити для руху до середини 2022 роки; з'єднувальні дороги ще не відкриті для трафіку.

Джерело: The Epoch Times