Субота, Тра 21, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Політ ракети Firefly Aerospace Alpha Максима Полякова перервали за рішенням центру управління польотами

Четвер, 23 вересня 2021 року

Запуск ракети Alpha рано вранці 3 вересня з космодрому американської воєнної бази Ванденберг, був беззаперечним успіхом проєкту Firefly Aerospace. У самій компанії заявляють, що цілком задоволені результатами польоту, а керований підрив ракети-носія пов'язаний виключно з міркуваннями безпеки. Саме так: вибух був спричинений не, власне, технічними проблемами, а рішенням центру управління. Це згодом підтвердило й керівництво бази Ванденберг.

Політ був тестовим

Виникає питання: «Невже вибух був запланований з самого початку?» Звісно, що при нормальному функціонуванні усіх систем політ тривав би довше, ніж дві з половиною хвилини. Рішення підірвати ракету прийняли після того, як помітили відхилення від запланованої траєкторії. В центрі управління Space Launch Delta 30 заявили, що це було зроблено згідно з діючими протоколами безпеки.

В прес-релізі компанії Firefly Aerospace Макса Полякова випущеному через кілька годин після запуску, говориться про успіх першого тестового польоту Alpha. Попри прикру аномалію, інженерам вдалося досягти багатьох важливих цілей. Ракета-носій вдало стартувала, що означає виконання задачі двигунами першого ступеню. Вона зуміла досягти надзвукової швидкості, витримавши максимальний тиск Max Q.

Один з керівників проєкту, Макс Поляков (головний інвестор Firefly Aerospace), вважає цінним здобутком отримання нових даних. За словами експертів FA, цей політ став тестуванням першої ступені ракети-носія. Наземні випробування, якими б детальними вони не були, не йдуть в порівняння зі справжнім запуском. Теорія обов'язково повинна підкріплюватися практикою. Наскільки вдало скористаються спеціалісти Firefly Aerospace отриманою інформацію, покаже лише наступний старт Alpha, який планується у найближчому майбутньому.

Головне питання на порядку денному –– що стало причиною відхилення ракети від запланованого курсу. Згідно з офіційною інформацією, проблема виникла з двигуном першого ступеню, до якого тимчасово припинилася подача пального. Цей збій не став критичним, але керівники центру Space Launch Delta 30 вирішили перестрахуватися. Наразі ситуацію розслідує комісія, до складу якої входять представники FA, ВМС США та Федерального авіаційного управління.

Що відомо про компанію Firefly Aerospace

Власником компанії є українсько-американський бізнесмен Максим Поляков (Maxym Polyakov). Firefly Aerospace –– далеко не перший його відомий проєкт, але, безумовно, найбільш амбіційний. Свого часу у 2017 році українець викупив активи, патенти та технології збанкрутілої фірми FSS, заснованої американцями Томасом Маркусіком, П. Дж. Кінгом та Майком Блумом. Команда FSS, яка збереглась майже в повному складі, була об'єднана зі співробітниками іншої компанії Полякова, EOS Launcher.

Сьогодні Aerospace має потужну матеріально-технічну базу. ЇЇ філіали працюють в Остіні, Гоуторні, Вашингтоні, Бріггсі, Токіо та Дніпрі. Український науково-дослідницький центр було відкрито у 2018 році. У штаті дніпровського відділення нараховується більш ніж 150 робітників. У 2019 році Firefly Aerospace було обрано для участі в програмі OSP-4, започаткованої ВМС США для підтримки та розвитку малих пускових операторів.

У квітні з'явилася інформація про те, що Макс Поляков став власником компанії Dragonfly Aerospace –– відомого виробника космічних супутників. Цей крок свідчить про наміри бізнесмена Макса Полякова не лише зайняти одне з провідних місць на ринку приватних космічних перевезень, а й побудувати там могутню бізнес-вертикаль.

Критикам проєкту Полякова варто згадати, що ракету-носій Alpha було створено усього за 4 роки. Крім неї, в стадії розробки знаходяться ще більш потужні моделі Beta та Gamma. У 2023 році планується відправити на Місяць посадковий модуль Blue Ghost, розробкою якого теж займається Firefly Aerospace.