ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Посівна в Україні: Як вибрати насіння соняшника і де купити оригінал?

Велика Епоха

За офіційними даними, близько 25 млн га сільгоспугідь в Україні займають зернові і олійні культури. Аналітичні дані проекту «Посівна онлайн 2020/21» повідомляють, що тільки під соняшник у 2021 році було відведено 5,6 млн га. Кукурудза також охопила значні площі - 4,88 млн га. Вартість зерна стабільно зростає з року в рік. Якщо в 2019 році 1 т соняшнику коштувала не більше ніж 10 300 грн, то в 2021-му, незважаючи на рекордний урожай за останні 30 років, ціна 1 т складає 16 500 грн і вище. Кукурудза оцінюється дешевше - вiд 7 000 до 7 700. Наведені цифри говорять про те, що посівний матеріал соняшнику та кукурудзи стане найбільш актуальним в період посівної кампанії 2022 року.

семечка
семечка

Але за даними АгроПлант, найбільш затребуваною культурою наступної весни буде все-таки соняшник. Це пояснюється багатьма факторами, серед яких не останнє місце займає стрімкий розвиток галузі виробництва рослинного масла. Якщо вірити прогнозам Чиказької біржі, то вартість соняшникової олії до кінця 2021 року зросте на 15 - 20 доларів за 1 т. Таким чином, ціна попиту 1 т продукту буде становить 1220 доларів.

Цифри безапеляційно свідчать про те, що купити насіння соняшника вважатимуть за краще і фермери, і агрохолдинги. Рентабельність цієї культури і її зростаюча популярність дає аграріям можливість розраховувати на величезні прибутки, і упускати такого шансу вони не збираються. Але тут же перед господарниками постає головна проблема: як вибирати насіння соняшнику і кому з продавців можна довіряти? Про це і поговоримо в нашій статті.

подсолнухи
подсолнухи

Головні критерії вибору посівмату

При виборі насіння потрібно враховувати безліч чинників. Рекомендації фахівців базуються на досвіді фермерів: кожне окреме господарство стає прикладом або антиприкладом. Якщо враховувати статистику минулих років, то досвідчені агрономи рекомендують при покупці посівмату завжди звертати увагу на такі особливості:

 • Регіон вирощування;

 • Клімат і кількість сонячних днів в сезоні;

 • Стан сільгоспугідь;

 • Вологість грунту і кількість опадів;

 • Відсоток схожості;

 • Термін дозрівання.

Краще насіння соняшнику для вирощування на великих площах - гібриди. Вони відрізняються генетичною пам'яттю, і тому здатні протистояти найпоширенішим захворювань і шкідників. Крім того, сучасні селекціонери з кожним роком виводять новинки, які мають високий потенціал урожайності.

Як визначити оптимальний тип гібрида?

Вибираючи гібрид, потрібно орієнтуватися на технологію вирощування. Посівмат представлений в 3 видах:

 • Інтенсивний тип гібрида - рослини в обов'язковому порядку вимагають дорогого догляду, обов'язково потрібно вносити добрива, оскільки без них урожай буде знижений;

 • Екстенсивний тип гібрида - не вимагає великих витрат і може давати врожай навіть у бідних грунтах, але потенціал врожайності нижче, ніж у інтенсивних гібридів;

 • Пластичні гібриди - відмінно ростуть в різних умовах, добре відгукуються на добрива і тому користуються великим попитом.

Говорячи про технології вирощування, слід сказати, що соняшник по-різному може реагувати на гербіциди. Розглянемо особливості гібридів в цьому ключі:

 • Насіння соняшнику під технологію Експрес - рослини демонструють стійкість до трибенурон-метилу, що дозволяє позбутися від дводольних бур'янів на полях. Найпопулярніший гербіцид для цієї технології - Гранстар;

 • Гібриди під технологію технологію Clearfield - соняшник, який добре сприймає такі речовини, як імазапір і імазамокс, що впливають на безліч однодольних і дводольних бур'янів;

 • Соняшник під класичну технологію - культура, яка сприймає тільки грунтові гербіциди.

Отже, купуючи посівмат соняшнику, як, втім, і насіння кукурудзи, оцініть, яких саме бур'янів на полях найбільше. Від цього залежить, які кошти ви будете з ними боротися. На ринку насіння є безліч гібридів під той чи інший гербіцид.

Вибір насіння за термінами дозрівання

Купити насіння кукурудзи або соняшнику для того чи іншого регіону вирощування нескладно. Холодний клімат передбачає культивацію ранньостиглих гібридів, в теплих областях, де сонячне літо триває значно довше, можна сіяти середньостиглі та середньопізні. Гібриди соняшнику за термінами дозрівання ділять на такі види:

 • Ранньостиглий - збирати урожай можна через 100 - 108 діб після сходів;

 • Середньоранні - зерно дозріває на 108 - 112 день;

 • Середньостиглі - можна збирати на 112 - 116 день;

 • Среднепоздние - насіння готові до збирання через 116 - 120 діб після появи паростків.

На великих площах, коли для збирання врожаю задіюється техніка, доцільніше сіяти кілька гібридів з різними термінами дозрівання. Таким чином, поки буде дозрівати більш пізній, ранній вже буде прибраний.

Чому важливо купити оригінал?

Продавців на агроринку України дуже багато. Але не всі можуть гарантувати оригінальність посівмату. А покупка підробки - це великий ризик при величезних вкладень потерпіти збитки. Навіть якщо вдасться заощадити на насінні, витрати на пальне, обслуговування техніки, агрохімію і оплату праці робітників знизити не вдасться. У багатьох випадках виходить так, що посіяні неякісне насіння зводять всіх зусиль до нуля.

Купуючи посівний матеріал, потрібно цікавитися сертифікатами якості. Тільки сертифіковані продукти відповідають характеристикам, яких домагалися селекціонери. Барвиста упаковка - це не завжди запорука врожайності.

На сайті АгроПлант представлені виключно оригінальні насіння всіх сільськогосподарських культур. Тут же можна придбати ефективні пестициди, які відповідають вимогам аграріїв. І навіть якщо спочатку товари здадуться дорогими, витрати гарантовано окупляться.

Соняшник в середньому дає близько 3 т насіння з гектара. При сьогоднішніх цінах продати це зерно можна за 49 500 грн. Підрахуйте загальний урожай з вашого поля і переконайтеся, що купувати оригінальні насіння соняшнику більше, ніж вигідно!

Дана стаття відображає лише думку автора і не обов'язково відображає точку зору Epoch Times Україна.