ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Попит на яловичину в Китаї сприяє вирубці лісів та лісовим пожежам у Болівії

Велика Епоха
Пожежники гасять пожежу біля Робора, у департаменті Санта-Круз, серпень 2019 року. (Cesar Calani Cosso/Epoch Times)

Зростання попиту на болівійську яловичину з боку Китаю провокує лісові пожежі та вирубування лісів, оскільки власники скотарських ранчо вирубують і спалюють джунглі в екосистемі Амазонки, щоб звільнити місце під пасовища для худоби.

Проблема загострилася з квітня 2019 року, коли тодішній президент та лідер партії "Рух за соціалізм" (MAS) Ево Моралес підписав угоду з Комуністичною партією Китаю (КПК). Ця угода втричі збільшила загальний попит експорту яловичини з Болівії.

У серпні того ж року Моралес оголосив про перше відправлення двох контейнерів яловичини до Китаю, попри офіційний звіт, згідно з яким 38 610 акрів землі в районі Чикитанія в Санта-Крус вже згоріли через перехід від землеробства до створення пасовищ для великої рогатої худоби задля задоволення китайського попиту.

У грудні Міністерство оборони повідомило, що внаслідок пожеж, що виникли, збитки зазнали 4 472 сім'ї, 98 осіб отримали травми, одна людина загинула, а 40 мільйонів дерев були спалені.

У муніципалітеті Поронго, що знаходиться на околиці західного передмістя Санта-Крус, лісові пожежі – не рідкість.

Ранчо Варгас в Поронго, департамент Санта-Крус, 26 вересня 2021 року. (Autumn Spredemann/The Epoch Times)

44-річний Мануель Варгас, фермер-тваринник, який живе на фермі площею 24 акри, використовує метод рубки та спалювання, щоб розчистити місце під пасовища для корів.

"Коровам треба їсти, а більше корів — значить більше землі, яку потрібно розчищати", — сказав Варгас, знизуючи плечима, газеті The Epoch Times. "Утримувати корів дорого, тому нам потрібно заробляти гроші. Я маленький фермер у порівнянні з іншими. Я не маю машин для розчищення землі [під пасовища], тому вогонь — найшвидший спосіб створити більше землі для корів".

Варгас додав: "Я лише одна людина [працюю] зі своїми двома синами. Як ми можемо розчистити землю іншим способом?".

Експорт яловичини до Китаю різко зріс із 3000 тонн у 2019 році до 10 000 тонн у 2020 році, згідно з даними Болівійського інституту зовнішньої торгівлі (IBCE). За даними IBCE, Китай отримав 80 відсотків усієї яловичини, що експортується з країни.

Посол Китаю в Болівії Хуан Ячжун заявив у 2019 році, що Китай отримав дозвіл на доступ до болівійської яловичини, і за один рік Китай став найбільшим ринком експорту м'яса цієї країни.

Територія, що постраждала від лісових пожеж у Чикитанії, штат Санта-Крус, у серпні 2019 року. (Cesar Calani Cosso/The Epoch Times)

Згідно з одним зі звітів, зростання експорту яловичини збіглося з двома сезонами лісових пожеж, які знищили понад 24 мільйони акрів тропічних лісів Амазонки в Болівії. За даними, опублікованим Товариством охорони дикої природи та Фондом Amigos de la Naturaleza, у 2019 та 2020 роках різко зросла втрата територій через підсічно-вогневе землеробство.

33-річний Хуліо, пожежний доброволець і колишній командир пошуково-рятувальної групи армії, розповів The Epoch Times: "Ця угода з Китаєм вбила наші джунглі".

Він вважав за краще опустити своє повне ім'я, оскільки працює на ту ж соціалістичну партію, яка була при владі при Моралесі.

У серпні 2019 року Хуліо боровся з пожежами в районі Чикитанія в Санта-Крус і був з жахом від того, чому став свідком. "Я бачив трупи тварин, які намагалися врятуватися від вогню. Ті, що вижили, померли через 2-3 дні, тому що ніде не було нічого [води] для них. Все було спалено".

Виснажені пожежники відпочивають у Чикитанії у серпні 2019 року. (Cesar Calani Cosso/The Epoch Times)

Департамент Санта-Крус є головним експортером яловичини в країні з приблизно 24 000 тваринників. Відповідно, він також посідає друге місце за кількістю лісових пожеж серед усіх штатів країни. Цього року на штати Санта-Крус і Бені припало 94 відсотки всіх площ, що вигоріли, причому в Санта-Крус до липня цього року було втрачено 835 216 акрів.

Болівійський економіст і викладач сільськогосподарського розвитку Едуардо Хоффманн сказав The Epoch Times, що угода Болівії з КПК щодо яловичини — це "катастрофа".

Коли ви кажете "за" та "проти", насправді немає жодних плюсів [в експортній угоді], якщо тільки ви не робите на цьому гроші, — сказав Хоффман.

Тільки агропромисловий комплекс та уряд заробляють на цій угоді, пояснив він, попри те, що уряд малює картину економічної вигоди для всіх. Хоффман також був відвертим, коли його запитали, чи є, на його думку, зв'язок між експортною угодою КПК та збільшенням території, втраченої внаслідок лісових пожеж із 2019 року.

"Немає питання, чи є зв'язок. Це абсолютно точно пов'язано".

Туша капібари на території, що постраждала від лісової пожежі, в районі Чикитанії в штаті Санта-Крус, серпень 2019 року. (Cesar Calani Cosso/Epoch Times)

Фермери та власники ранчо можуть легально використовувати підсічно-вогневу систему завдяки закону, прийнятому Моралесом 25 квітня 2019 року, приблизно під час підписання торгової угоди з КПК. Закон дозволяє видачу дозволів на випалювання у рамках так званої "комплексної політики управління пожежами". У рамках цієї політики уряд видає дозволи терміном на три роки для ферм із сільськогосподарськими перспективами та на п'ять років для ферм із тваринницькими активами. Закон також містить вбудований стимул у вигляді зниження штрафів для тих, хто спалює землю без дозволу уряду за умови своєчасної оплати.

Повернувшись на ранчо, Варгас, як і раніше, неоднозначно ставиться до лісових пожеж. "Що можна зробити? Невже ми маємо відмовлятися від грошей?" спитав Варгас, спостерігаючи за коровами, які пасуться на його полі. "Звичайно, вони [пожежі] погані щороку, але в результаті їх завжди гасять".

The Epoch Times зв'язалася з офісом міністра зовнішньої торгівлі та інтеграції, який відмовився від коментарів.

Джерело: The Epoch Times