ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Понад 300 політиків і знаменитостей з усього світу потрапили під журналістське розслідування (ВІДЕО)

Велика Епоха
"Папери Пандори" можуть мати наслідки для політиків. (IStoc)

Непрозорі трасти, фонди та підставні компанії

В черговий раз журналістське розслідування отримало витік вибухонебезпечних документів — на більш ніж 300 політиків і знаменитостей з усього світу.

Новий витік інформації про податкові притулки, опублікований міжнародною мережею розслідувань ICIJ, викриває сотні політиків та інших осіб, які приймають рішення по всьому світу, включаючи главу чеського уряду, президента Кіпру і короля Йорданії. Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) опублікував в неділю ввечері частину результатів дослідження так званих Pandora Papers (Папери Пандори) про таємні угоди понад 300 політиків і чиновників з підставними компаніями майже в ста країнах. Однак питання про те, чи є ці пута незаконними, повинні розглядатися владою в кожному конкретному випадку.

В оцінці Pandora Papers взяли участь близько 600 журналістів зі 117 країн. За даними ICIJ, було оцінено 11,9 млн документів, що просочилися і "які охоплюють усі куточки світу".

За даними ЗМІ, дані — в цілому майже три терабайти — надійшли від 14 компаній, що пропонують офшорний бізнес. З майже тисячею підставних компаній, понад дві третини були створені на Британських Віргінських островах.

Згадується глава чеської держави

За даними радіо NDR, в документах фігурують 35 нинішніх і колишніх керівників держави. Нинішній прем'єр-міністр Чехії Бабіш, як кажуть, купив анонімно, через підставні компанії, у 2009 році заміський замок на півдні Франції за більш ніж 15 мільйонів євро. Для нього час публікації цих документів особливо вибухонебезпечний, оскільки в п'ятницю і суботу в Чехії буде обраний новий парламент.

Бабіш назвав викриття у Твіттері наклепницькою спробою вплинути на вибори. "Я ніколи не робив нічого незаконного або неправильного", — написав він.

SZ цитує Камілу Коубі, колишнього чеського слідчого з фінансових злочинів, яка сказала, ймовірно, що покупка замка Бабішом: "покупка замка не була спрямована на оптимізацію податкових зобов'язань або захист приватного життя". "Людина, яка стояла за всією цією схемою, створила помилкове джерело грошей, щоб ніколи не з'ясувалося, звідки насправді прийшли гроші", — сказала експерт. "Це схоже на щось з підручника по відмиванню грошей".

Король Абдалла II і Тоні Блер також використовують податкові гавані

Згідно з дослідженням, в документах також перераховані численні імена близьких довірених осіб президента Росії Володимира Путіна як бенефіціарів підставних компаній. SZ пише, що головна мета тут — приховати походження часто величезних багатств клієнтів офшорних компаній. Президент України Володимир Зеленський і глава Кенії Ухуру Кеньятта також зазначені в списку користувачів офшорних компаній.

Король Йорданії Абдалла II, як стверджується, використовував щонайменше 30 офшорних компаній в податкових гаванях для покупки 14 розкішних маєтків в США і Великобританії, згідно з Pandora Papers. Президент країни ЄС Кіпру Нікос Анастасіадіс сам активно займався офшорним бізнесом, маючи юридичну фірму, якою тепер керують його дочки.

SZ підкреслює, що бізнес в податкових гаванях сам по собі не заборонений і що багато угод, які стали відомі в ході розслідування, видаються "абсолютно законними". Однак незаконно, якщо оподатковуваний дохід в податкових гаванях не повідомляється в податкову службу країни.

Результати дослідження, ймовірно, будуть цікаві політикам та особам, які приймають рішення, які люблять виставляти себе противниками податкових гаваней, наприклад, колишній прем'єр-міністр Великобританії Тоні Блер. Було доведено, що він законно уникнув сплати гербового збору на нерухомість вартістю в кілька мільйонів фунтів стерлінгів в Лондоні, просто купивши офшорну компанію, якій належала ця нерухомість.

Документів вистачить до 2021 року

За даними Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ), витік документів стався з анонімного джерела. Секретні документи 14 постачальників фінансових послуг, що працюють в податкових гаванях, поширюються на 2021 рік, говориться в доповіді. Таким чином, "Папери Пандори" стали найбільшою на сьогодні витоком даних про бізнес в податкових гаванях. У конфіденційних документах також містяться імена відомих спортсменів і керівників компаній.

"Пандора" слідую за "Панамою"

Багато знаменитостей, такі як німецька модель Клаудіа Шиффер, ексбітл Рінго Старр і попзірка Шакіра, також були об'єктами журналістських розслідувань. Згідно SZ, Шиффер і Шакіра відзначили, що вони дотримувалися всіх законів і правил. Рінго Старр не відповів на питання журналістів.

Уряд Панами ще до публікації Pandora Papers попереджав про серйозний збиток для іміджу країни в результаті публікації "Panama Papers" (Панамських документів) у 2016 році.

Викриття в "панамських документах" чинили тиск на політиків, бізнесменів і знаменитостей. Наприклад, глава пакистанського уряду Наваз Шариф позбувся своєї посади через звинувачення в корупції. На Мальті через "Панамські папери", в червні 2017 року, були проведені нові вибори, а в Ісландії публікація призвела до відставки прем'єр-міністра Сігмундура Гуннлаугссона.

Гора даних, які просочилися в міжнародні ЗМІ в той час, показала великі потоки грошей в Панаму, де розташовані тисячі підставних компаній. Прокурори по всьому світу розслідують, чи були це також злочинні оборудки. 11,5 мільйонів файлів включали електронні листи, документи і банківські виписки 214 000 компаній, в основному в країнах Карибського басейну. Були названі імена 140 політиків або довірених осіб політиків.

Джерело: The Epoch Times