ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

"Цифровий шовковий шлях": усі дороги ведуть до Пекіна

Велика Епоха
Різні камери спостереження Hikvision 2019. (FRED DUFOUR/AFP via Getty Images)

"Цифровий шовковий шлях" складається з бездротових мереж, камер спостереження, підводних кабелів та супутників. Якщо Китай стане найважливішим мережевим оператором у світі, Комуністична партія зможе перебудувати глобальні потоки даних, фінансів та комунікацій у своїх інтересах.

Стати індустріальною світовою державою до 2025 року, встановити стандарти нових технологій до 2035 року та захопити світове панування до 2050 року — такий один із планів китайського правителя Сі Цзіньпіна. Його метою є цифрове панування у світі.

"Цифровий шовковий шлях" доповнює проєкт "Один пояс, один шлях" і відноситься до чотирьох сфер: бездротові мережі, камери спостереження, підводні кабелі та супутники. На базі цього обладнання можливе широке застосування штучного інтелекту, BigData та інших стратегічних технологій, які є дуже цікавими для Пекіна.

У всіх чотирьох сферах Китай позиціює себе на світовому рівні, а не тільки на ринках, що розвиваються, — це битва за ринки завтрашнього дня.

Усі дороги ведуть до Пекіна

Боротьба за підключення та контроль над цифровими мережами тягнеться від дна океану до космосу, від 5G до систем спостереження на базі штучного інтелекту.

У 1990-х і 2000-х роках — тоді як США та Європа були більше зайняті собою – китайські провайдери почали завойовувати ринки з низьким рівнем доходу шляхом цифровізації. Вони розширилися в Росії, Кенії, Іраку, Афганістані та Мексиці, а також у сільських регіонах у всьому світі.

Дві китайські компанії Hikvision та Dahua постачають майже 40 відсотків усіх камер відеоспостереження у світі. Китайські технології спостереження використовують більш ніж у 80 країнах. Вони зацікавлені як самодержавні правителі. Здебільшого вони рекламуються як захист підвищення безпеки чи боротьби з тероризмом.

Хіллман: "Мережеві війни почалися"

"Тільки в Китаї є компанії, конкурентоспроможні на кожному етапі процесу спостереження — від виробництва камер до навчання штучного інтелекту та надання аналітичних даних", — пише Джонатан Е. Хіллман, аналітик та директор проєкту "Воз'єднання Азії" вашингтонського Центру стратегічних та міжнародних досліджень. Для нього очевидно, що "мережеві війни почалися".

Одним із таких елементів є підводні кабелі. Власні кабелі забезпечують незалежність Китаю від іноземних компаній. До цього часу 95 відсотків даних передавалося через міжнародних кабельних операторів. Підводні кабелі Китаю проходять в обхід території США та їх союзників, що може стати перевагою у разі конфлікту.

Huawei Marine, спільне підприємство телекомунікаційної компанії Huawei, що викликає суперечки з причин безпеки даних, та британської компанії Global Marine, проклало підводні кабелі не лише між Азією та Африкою, а й від Африки до Південної Америки. Інші китайські підводні кабелі прокладені між Іспанією та Канарськими островами або Італією, Ізраїлем, Грецією та Чорним морем. Нова лінія під назвою PEACE (Pakistan and East Africa Connecting Europe) з'єднує Пакистан та Джібуті, проєкти зі спостереження "Безпечне місто", з'єднують Сербію аж до Марселя, Франція. Проєкт буде зданий в експлуатацію у 2022 році. Програмне забезпечення для розпізнавання облич, яке використовується у Сербії, вже застосовувалося проти уйгурів та інших етнічних меншин, а також у Центральній Азії.

У напрямку Карибського моря будується підводний кабель "Карибський експрес", що з'єднує Флориду та Бальбоа (Панама). Він відгалужується до Мексики та Колумбії, а з 2024 року очікується підключення до Куби, Великого Кайману, Гватемалі, Ямайки, Гондурасу, Нікарагуа та Коста-Рики.

Загалом Huawei Marine оголосила в лютому 2020 року на своєму сайті "Submarinenetworks.com", що компанія підписала 104 контракти по всьому світу, що охоплюють 68 країн.

Космос: супутники та BeiDou III

У Китаї GPS офіційно значно застаріла після того, як у 2020 році було завершено створення супутникової системи BeiDou III з геостаціонарними супутниками. Як стверджується, в Азійсько-тихоокеанському регіоні точність розташування становить 5 метрів, у глобальному масштабі — 10 метрів.

Система була протестована для навігації на дорогах, зокрема Ташкентським університетом в Узбекистані. Узбекистан є однією з держав-членів Шанхайської організації співробітництва та важливою країною "Шовкового шляху". У 2019 році країна підписала контракт із Huawei на створення великомасштабної системи спостереження за дорожнім рухом на основі розпізнавання осіб. Вартість — один мільярд доларів.

BeiDou III використовується для керування сільськогосподарською технікою та транспортними засобами, а також для зв'язку. Існують також військові програми, які контролюють і спрямовують китайські ракети, винищувачі та морські судна.

У 2018 році Пекін почав пропонувати ці військові послуги своїм партнерам та потенційним клієнтам, збільшуючи таким чином глобальну залежність від Китаю.

"Воно невидимо, але воно скрізь"

"Воно невидимо, але воно скрізь. Навіть традиційні інфраструктурні проєкти мають цифровий компонент", — пояснює Хіллман у своїй книзі "Цифровий шовковий шлях". Якщо Китай стане найважливішим мережевим оператором у світі, Комуністична партія зможе перебудувати глобальні потоки даних, фінансів та комунікацій у своїх інтересах.

Цифрове панування Китаю ще не гарантоване, пише Хіллман. США та їхні союзники могли б знайти найкращі альтернативи.

Для цього США та інші держави повинні бути більш інноваційними та активними, а також йти на більший ризик на ринках, що розвиваються. Його висновок: "Мережі створюють великих переможців і Америка не може дозволити собі програти це змагання".

Джерело: The Epoch Times