ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Франція попередила США у 2015 році про лабораторію Уханя, яку вона допомогла будувати, — колишні заяви слідчого щодо COVID-19

Велика Епоха
Лабораторія P4 Уханського інституту вірусології в Ухані, центральна китайська провінція Хубей, 17 квітня 2020 р. (Hector Retamal/AFP/Getty Images)

Франція попереджала у 2015 році, що Китай припинив співпрацювати з французькими вченими в лабораторії Уханя, яку вони спільно побудували.

Китай у 2015 році обмежив співпрацю з французами в будівництві й експлуатації лабораторії. Тоді США повинні були припинити фінансувати дослідження в Уханському інституті вірусології. Про це заявив Девід Ашер — керівник розслідування походження COVID-19, що проводиться Держдепартаментом США.

У 2015 році представники французької розвідки попередили Держдепартамент і МЗС США, що Китай скоротив з ними співпрацю в Уханській лабораторії. Про це розповів Daily Caller News колишній чиновник, нині старший співробітник аналітичного центру Інституту Гудзона — Девід Ашер.

За словами Ашера, до 2017 року французів «вигнали» з лабораторії, і співпраця припинилася. Після цього Франція попередила Держдепартамент США про серйозні побоювання з приводу намірів китайської влади.

Держдепартамент заявив у січні 2021 року, наприкінці правління Трампа, що лабораторія в Ухані займалася секретними дослідженнями від імені китайських військових як мінімум з 2017 року.

У четвер, 22 липня, Китай заявив, що не дозволить Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) проводити подальші перевірки лабораторії. Китай заблокував доступ ВООЗ до важливих записів лабораторії.

«Китайці, по суті, втягнули США у свою діяльність, щоб отримати доступ до американських технологій, знань та матеріальної підтримки. Класика. Так вони чинили в кожному секторі», — сказав Ашер.

З жовтня 2009 року по травень 2019 року США виділили 1,1 млн 600 тис. $ американській компанії EcoHealth Alliance для укладення субдоговорів з Уханським інститутом вірусології, згідно з даними USAID.

За повідомленням журналу New York, EcoHealth Alliance також отримав фінансування від Агентства по зниженню загроз Міноборони США. Гроші були передані лабораторії Уханя.

EcoHealth Alliance також отримав гранти Національного інституту охорони здоров'я (NIH) на загальну суму 600 тис. $ в період з 2014 по 2019 рік, які були передані в субпідряд Уханському інституту вірусології.

Співробітники служби безпеки стоять на сторожі біля Уханського інституту вірусології в Ухані, Китай, 3 лютого 2021 р. (Hector Retamal/AFP via Getty Images)

Як вважає Ашер, NIH, Міністерство оборони і USAID повинні були припинити направляти федеральні кошти США в лабораторію Уханя ще у 2015 році, коли французи попередили Держдепартамент.

На його думку, чиновники Держдепартаменту, «відповідальні за нерозповсюдження, повинні були припинити будь-яку співпрацю».

Уханський інститут вірусології, який за однією з версій міг стати джерелом пандемії COVID-19, був створений у 2004 році як спільний проєкт Франції і Китаю. Франція надала для лабораторії дизайн, навчання біобезпеці та більшу частину своїх технологій.

Відповідно до телеграми Держдепартаменту від квітня 2018 року, з посиланням на співробітника французького консульства в Ухані, який працює у сфері науки і технологій, французи уявляли інститут в Ухані як відкриту і прозору лабораторію, яка буде служити світовій науковій спільноті у вивченні потенційних пандемій в Китаї.

Французька газета Le Figaro повідомила, що провідні французькі політики тоді підтримали співпрацю, а французькі експерти з безпеки й обороні виступили проти.

Представники органів національної безпеки не хотіли ділитися секретними технологіями з деспотичною країною, яка не була їхнім союзником, і побоювалися, що одного разу лабораторія може бути перетворена на «біологічний арсенал», як повідомляє Le Figaro.

Ще у 2009 році Держдепартамент США, в той час очолюваний держсекретарем Хілларі Клінтон, висловив стурбованість з приводу лабораторії в Ухані, згідно з електронними листами, опублікованими WikiLeaks.

У департаменті запитували, що знає Франція про те, як Китай буде «перевірити прибулих іноземних дослідників», та уникнути передачі технологій країнам, що мають біологічну зброю.

На реалізацію проєкту лабораторії пішло понад десять років, і в лютому 2017 року високопоставлені офіційні особи Франції та Китаю провели церемонію її акредитації.

Тоді прем'єр-міністр Франції Бернар Казнев сказав, що це свято франко-китайського наукового співробітництва.

«Щоб підтримати китайсько-французький проєкт, Франція надасть Китаю свій технічний досвід для підтримки постійного поліпшення якості і безпеки лабораторії», — додав Казнев.

Протягом п'яти років прем'єр збирався виділяти лабораторії 1 млн євро на рік.

«Грошові вливання профінансують близько 50 французьких вчених, які допоможуть навчити китайських співробітників лабораторій», — сказав у травні 2017 року французькому журналу Science & Sante директор французької громадської дослідницької організації Inserm, яка допомогла створити лабораторію в Ухані.

Однак поступово лабораторія повністю вийшла з-під контролю французьких вчених, які, згідно з угодою між Парижем і Пекіном, повинні були контролювати роботу китайських дослідників в Ухані, як повідомляє Le Figaro. П'ятдесят французьких дослідників, які мали опрацювати в лабораторії п'ять років, так і не виїхали туди.

В січні 2018 року Держдепартамент попередив про відсутність висококваліфікованих технічних фахівців для роботи в лабораторії, про що вперше повідомила The Washington Post.

За словами Ашера, офіційним особам США після першого відвідування лабораторії не дозволили туди повернутися, тому що вони задавали «занадто багато питань».

Від Фонду новин The Daily Caller

Контент, створений The Daily Caller News Foundation, доступний для безплатного будь-якого видавця новин, який може забезпечити більшу аудиторію. З питань ліцензування нашого оригінального контенту звертайтеся за адресою [email protected].

Джерело: The Epoch Times