Понеділок, Жов 18, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

За допомогою штучного інтелекту в Японії розпізнають обличчя. І все в ім’я безпеки (ВІДЕО)

Субота, 7 серпня 2021 року

Розпізнавання облич через маску за допомогою штучного інтелекту (iStock)

Розпізнавання облич — одна з найбільш суперечливих і складних сфер сучасної безпеки. Технологія використовується державними органами і приватними компаніями, в тому числі на Олімпійських іграх в Японії.

Після річної затримки, викликаної пандемією коронавірусу, 23 липня в Японії почалися літні Олімпійські ігри. Ця подія захопила світ протягом наступних двох тижнів — але не всі ставляться до неї з ентузіазмом.

Японці були проти заходу

В Японії населення налаштована проти Олімпійських ігор. Згідно з опитуванням, проведеним в травні, 83 відсотки висловилися проти проведення ігор. Причина — стурбованість ситуацією з COVID-19 в країні.

Люто виступають проти ігор і японські медики. Асоціація практикуючих лікарів Токіо, яка налічує близько 6000 членів, закликала скасувати травневі Олімпійські ігри.

Кентаро Івата, лікар і фахівець з інфекційних захворювань в університетській лікарні Кобе, сказав: "Більшість лікарів вважають, що сама думка про Олімпійські ігри сміховинна... Ми дійсно боремося не на життя, а на смерть". В Японії з середини липня кількість випадків інфікування коронавірусом знову стала рости.

Проте, прем'єр-міністр Японії Есіхіде Суга, президент Токійського організаційного комітету Сейко Хасімото і президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах, наполягали на тому, щоб ігри відбулися. Віцепрезидент МОК Джон Коутс, який очолює Координаційну комісію Токіо-2020 року, також заявив, що Олімпіада відбудеться, навіть якщо в Токіо буде оголошено надзвичайний стан.

"Ми прислухаємося, але ми не керуємося громадською думкою", — заявив представник МОК.

Під час Олімпійських ігор країна-організатор перебуває в надзвичайному стані. Крім питань безпеки глядачів і спортсменів, з 11 вересня 2001 року мають бути включені воєнізовані заходи безпеки. Це можуть бути ракети класу "земля-повітря", які можна розмістити, наприклад, на даху житлового комплексу для захисту від терористичних атак.

Антитерористичний закон Японії

З цієї причини японські політики прийняли у 2017 році в парламенті до Ігор в Токіо амбітний закон про боротьбу з тероризмом, який передбачає 277 нових кримінальних злочинів. "До Олімпійських ігор у Токіо залишилося всього три роки, тому я хочу якомога швидше ратифікувати закон про організовану злочинність, щоб ми могли твердо співпрацювати з міжнародною спільнотою в запобіганні тероризму", — сказав журналістам Сіндзо Абе, тодішній прем'єр-міністр.

Однак Японська асоціація адвокатів та інші критики відзначили, що закон також охоплює правопорушення, що не мають очевидного зв'язку з тероризмом або організованою злочинністю — такі як сидячі страйки проти будівництва житла або копіювання музики.

Японський уряд використовував "психологію страху", щоб провести "несправні" закони, говорить Джозеф Каннатачі, спеціальний доповідач ООН з питання про право на недоторканність приватного життя. Це охоплює системи розпізнавання облич на всіх об'єктах.

Погляд в майбутнє?

В іграх представлені не тільки найкращі спортсмени світу, але і технології нового покоління, в тому числі у військовій сфері. Проведення заходу такого масштабу — це величезне логістичне завдання. Тисячі спортсменів з більш ніж 200 країн змагатимуться за 339 дисциплін в 33 різних видах спорту на 13 різних майданчиках.

Крім приватних транспортних засобів, що доставляють спортсменів з аеропорту в Олімпійське селище, біометрія також буде використовуватися за лаштунками — у формі розпізнавання облич.

За словами організаторів, технологія допоможе спортсменам, суддям і гостям прискорити контроль і не допустити сторонніх осіб, які примудряються захопити чуже посвідчення особи або використовувати підроблене.

З липня 2020 року декілька спортивних стадіонів в Японії працюють з програмою розпізнавання облич, використовуючи її не тільки для забезпечення безпеки, але і для оплати в магазинах, замовлення їжі через смартфони і розпізнавання штрих-кодів для доступу на входах.

Очікується, що розпізнавання облич також допоможе в боротьбі з пандеміями, через те, що зробить відстеження контактів більш ефективним. І згідно з останніми дослідженнями, вже не має значення, чи носите ви при цьому маску на обличчі чи ні.

Хоча правоохоронні органи все рідше використовують систему розпізнавання облич, але вона все ще використовується в поліцейській діяльності в США та інших країнах. Майкл Клейнман з Amnesty International каже, що в довгостроковій перспективі ця технологія може становити загрозу, і називає її "оруеллівською".

Він має на увазі автора під псевдонімом Джордж Оруелл. Його найвідоміший твір, роман «1984», описує репресивне суспільство при тоталітарному уряді з тотальним стеженням — тому слово "оруеллівський" часто використовується в сенсі авторитарний.

"Будь-який, хто проходить перед камерою, де поліція використовує систему розпізнавання облич, може зафіксувати своє обличчя і бути ідентифікований", — говорить Клейнман.

 ЄС забороняє біометричну дистанційну ідентифікацію

У квітні органи із захисту даних Європейського Союзу виступили проти використання програмного забезпечення для розпізнавання облич. "Використання дистанційної біометричної ідентифікації в загальнодоступних місцях означає кінець анонімності в цих місцях", — заявили глави комітетів Андреа Єлінек і Войцех Веверовський.

Штучний інтелект (ШІ) не повинен використовуватися в громадських місцях для розпізнавання облич і ходи, відбитків пальців, ДНК, голосу, натискання клавіш та інших видів біометрії. Спроби використовувати ШІ для передбачення етнічної приналежності, статі, політичної чи сексуальної орієнтації людей також повинні бути заборонені, — заявили органи ЄС.

Йоічіро Ітакура, юрист і експерт по особових даних, вітав рішення ЄС. "Європа приступила до розробки законодавчої бази для даних про осіб", — сказав Ітакура. "Японія має передові технології розпізнавання осіб, але як вона буде обробляти ці дані про осіб? Влада повинна швидко обговорити це питання і встановити правила".

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...