Четвер, Жов 28, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Піщані дюни «спілкуються» між собою, з'ясували вчені

Вівторок, 30 червня 2020 року

Краса пустелі і таємничий шепіт дюн оспівані письменниками і поетами, але безмежні піски — це не лише романтичний пейзаж, але й загроза для життя того, хто непідготовлений до їхніх сюрпризів.

Як відомо, дюни перетікають одна в одну, тому їхній малюнок постійно змінюється. Зазвичай вони рухаються вглиб суходолу і можуть поглинати на своєму шляху дороги, поля і навіть поселення. Однак досі не було зрозуміло, який саме механізм переміщення піщаних дюн.

Тепер дослідники вважають, що дюни можуть «спілкуватися» між собою і погоджувати свої рухи.

Теорії взаємодії

Для пояснення взаємодії піщаних дюн існують різні теорії. Одна з них — дюни різного розміру стикаються, поки не утворюють одну велику дюну. Друга теорія полягає в тому, що різні дюни стикаються і при цьому обмінюються масою піску, поки не стають приблизно однаковими і не починають рухатися з однаковою швидкістю. Але ці теорії потребують перевірки.

Нещодавно вчені з Великобританії провели дослідження, яке дає нове пояснення руху дюн. Звіт про його результати було опубліковано в 2020 році у журналі Physical Review Letters.

Під час досліду в резервуарі з водою було утворено дві дюни. Згодом дослідники спостерігали за їхнім переміщенням. Хоча дюни були однакового розміру, вони рухалися з різною швидкістю і зрештою віддалилися одна від одної.

«Форму потоку позаду передньої дюни можна порівняти на слід за човном, який впливає на властивості наступної дюни», — пояснюють цей випадок вчені.

Мова піщаних дюн

Таке дослідження дозволило вперше виявити деякі закономірності непередбачуваних рухів пісків. Надалі вчені планують провести масштабніші експерименти, щоб зрозуміти, як ці принципи проявляються у випадку зі складними і різноманітними моделями дюн.

Отримані дані зможуть бути застосовувані для розшифровки «мови дюн», наприклад під час вивчення знімків Землі зі супутника. Можливо, в майбутньому це допоможе вберегти важливі для людини об'єкти від поглинання їх рухомими пісками.

Читайте далі:

Пташенята спілкуються одне з одним ще до того, як вилупляться

Сніг сповнений життя: потаємного та різнобарвного

Насіння в норвезькому бункері «Судного дня». Інтерв'ю

Лавка, що перетворюється на рятувальний човен, — проект вуличних меблів POD

Comments   

загрузка...