Субота, Жов 16, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Що важливіше, самотність чи спілкування: дослідження

Середа, 7 жовтня 2020 року

Іноді нам хочеться просто побути наодинці із собою. Розібратися з думками, розслабитися і відпочити в тиші.

Але секрет успіху не в тому, щоб якомога частіше насолоджуватися самотністю, або, якщо ви любите спілкуватися, проводити час з іншими людьми. Як показують дослідження, тут, як і в будь-який іншій сфері життя, працює правило золотої середини. Іншими словами, ваша щоденна «соціальна дієта» повинна бути збалансованою.

Зв'язок між спілкуванням і самопочуттям

Вчені провели аналіз соціальних звичок приблизно 400 американців, які впродовж дослідження вели щоденник, зазначаючи в ньому час, проведений з іншими людьми, і час, проведений на самоті. Окрім того, вони повідомляли про те, як почувалися протягом дня.

Систематизувавши і проаналізувавши отримані дані, дослідники простежили закономірності, які пов'язують соціальну взаємодію і самопочуття. У 2019 результати було опубліковано в журналі Human Communication Research.

Соціальна екосистема

Дослідники використали для опису комплексу взаємодій і самотності термін «соціальний біом». Як правило, наші соціальні біоми являють собою сукупність трьох видів станів: поверхневого спілкування з незнайомими людьми, проведення часу з друзями та сім'єю, і самотності.

Щоб підтримувати самопочуття на належному рівні і бути успішним, потрібно добре збалансувати ці три складові.

Ідеальна соціальна дієта

Джеффрі Хол, професор комунікаційних досліджень в Університеті Канзасу, розробив теорію під назвою «Communicate Bond Belong». Її суть полягає у двох твердженнях. Перше — ми мотивовані взаємодіяти, бо зацікавлені у створенні значущих відносин. І друге — ми не можемо взаємодіяти постійно, тому що у нас обмежена кількість енергії.

Спілкуватися з іншими людьми корисно, але якщо робити це весь час — ви будете виснажені. Усі ми знаємо, що навіть незначна розмова «про погоду» буває виснажливою.

Як вважає Джеффрі Хол, найприємнішими бувають бесіди з друзями, із якими вам легко: не потрібно хвилюватися, що вас неправильно зрозуміють, і ви завжди впевнені, що вони ставляться до вас із щирою доброзичливістю.

Такі дружні контакти не є обов'язком і зазвичай не потребують великої затрати сил. Є й інший вид контактів, які ми зобов'язані підтримувати для нашої роботи та різних справ. Однак для гармонійного життя та розвитку важливі і ті, й інші.

Самота — іще одна важлива складова соціальної дієти.

«Мова йде про співвідношення й пропорційність, — говорить Хол. — Іноді потрібно побути в тиші, подрімати, помедитувати, розслабитися тощо. Такий час наодинці із собою необхідний, щоб підтримувати систему стосунків у рівновазі».

Читайте далі:

Медитація перетворює галасливих агресивних школярів на добрих спокійних дітей

Битва за час не робить нас щасливими

Як побороти сором'язливість — декілька незвичних порад

Comments   

загрузка...