Понеділок, Січ 24, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Вчені з'ясували, що лишайники набагато молодше, ніж думали раніше (ФОТО)

Неділя, 20 вересня 2020 року

Що таке лишайники? Вони не належать ні до рослин, ні до грибів. Зазвичай їх можна помітити на гілках і корі дерева, каменях, старому паркані або старому пні, але наврядче ви часто замислювалися про те, наскільки дивовижні ці організми.

Ось декілька фактів, які багато говорять про лишайники, а також показують, як багато нам ще належить про них дізнатися.

Симбіоз

Лишайники існують завдяки симбіозу між грибами і ціанобактеріями або водоростями. Зовнішні шари організму складаються з гіфів (елементів грибниці), а у внутрішній шар вбудовано клітини водоростей та/або ціанобактерій, які здатні отримувати енергію через фотосинтез і поставляти поживні речовини.

Численність

Лишайники ростуть практично повсюди на земній кулі — у лісах і дикій тундрі, у тропіках і пустелі. А на приблизно 8% суші вони є основним видом рослинності.

Здатність до виживання

Лишайники здатні пережити екстремальні температури, холод і посухи, і з'являються там, де не може вирости щось інше: на голій скелі, висохлому ґрунті, деревині і навіть на кістках тварин та іржавому металі.

Деякі види лишайників можуть провести близько 40 років у висохлому стані, а потім із надходженням вологи знову продовжити рости.

Лишайники як першопрохідці

Дивно наділяти ці організми такою якістю, але вони дійсно певною мірою першопрохідці. Як наслідок симбіозу, вони привносять у безплідні місця життя, немов запрошуючи інші рослини слідувати їхньому прикладу.

Самодостатність

Водночас лишайники не є паразитами: вони не використовують поверхню, на якій ростуть, для отримання поживних речовин.

Різноманітність

Існує величезна кількість видів лишайників. Але всі вони діляться на три типи за відмінностями у зовнішній формі:

  • коркові/накипні;
  • листуваті;
  • кущисті.

Неквапливість

Лишайники ростуть дуже повільно, від десятої частки міліметра і до декількох сантиметрів на рік (та й це — лише за сприятливих умов). До певної міри тому їм важко пробитися в місцях із рясною рослинністю.

Лишайники — довгожителі

Декілька сотень років — цілком звичний вік для багатьох лишайників. А є види, для яких і тисяча не є межею: наприклад, накипний лишайник із Гренландії — Різокарпон географічний — живе понад 4500 років.

Користь

Лишайники здавна використовуються в народній медицині. А деякі сучасні дослідження показують, що ці організми можуть бути корисними в боротьбі проти деяких видів раку і вірусних інфекцій, включно із ВІЛ.

Існують і інші застосування лишайників, наприклад — у якості натурального пігменту для фарбування тканини та вовни. Окрім того, висушені лишайники використовуються у виробах із природних матеріалів, а також в архітектурних макетах, де вони замінюють дерева.

Сила і чутливість

Лишайники наділені цілим арсеналом для захисту від негативних зовнішніх впливів. Однак у регіонах із підвищеним забрудненням повітря вони стають по-справжньому уразливими. Деякі види настільки чутливі до змін у повітряному середовищі, що в Європі та Північній Америці їх використовують як дешевий і дієвий засіб для визначення рівня токсинів в атмосфері.

Плутанина в назвах

Лишайник часто плутають із мохом, і це не дивно: навіть назви деяких видів можуть ввести в оману. Наприклад, лишайник ягель (сканді) дуже часто називають оленячим мохом.

І, нарешті, варто додати: незважаючи на назву, яку вони отримали за деяку візуальну подібність із хворобою, лишайники надзвичайно красиві.

Читайте далі:

Чому вам потрібно розмовляти з вашими рослинами

Казка про Лотос

Дивовижні факти про медуз

Незвичайна істота їсть каміння і переробляє його на пісок — нові відкриття

Comments   

загрузка...