• Схильність до суїциду має генну природу

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Вівторок, 19 квітня 2011 року
Вченими було проаналізовано геном людей, які страждають маніакально-депресивним психозом. У таких людей яскраво виражена схильність до суїциду. Виявилося, що саме білок АСР1 відповідає за суїцидальну поведінку: його надлишкове генерування в мозку викликає у хворих маніакально-депресивним психозом бажання перейти від думок про самогубство до здійснення свого наміру.

Учені з Університету Джонса Хопкінса (США) вирішили з'ясувати, чи існують генетичні причини схильності до суїциду та виникнення суїцидальних думок у людей, чи справа тільки в психіці? В роботі досліджувалися люди, які страждають на біполярний розлад.

Схильність до суїциду найбільш яскраво проявляється саме при біполярному розладі (маніакально-депресивний психоз): 47% таких хворих думають про самогубство, а 25% - здійснюють свої суїцидальні наміри. В США 1,4% населення кінчають життя самогубством, 4,6% хоча б раз у житті робили таку спробу.

У журналі Molecular Psychiatry була опублікована стаття, в якій вчені повідомили про ідентифікацію фрагмента на другий хромосомі, який, як вони вважають, і пов'язаний з підвищеним ризиком суїциду: цей фрагмент містить 4 гени, зокрема АСР1, який впливає на суїцидальну поведінку.

Білок АСР1 має зворотний ефект впливу на нейронні шляхи в мозку в порівнянні з солями літію, які використовують при лікуванні маніакально-депресивного психозу. Для підтвердження своєї теорії дослідники відібрали 2700 дорослих зі схильністю до суїциду.

Статистика показала, що ті, у кого була одна додаткова копія гена АСР1, в 1,5 рази частіше здійснювали спроби самогубства в порівнянні з тими, у кого ген АСР1 був єдиним.

 
Вчені здійснили зворотний експеримент, в якому вони за зразками ДНК спробували ідентифікувати хворих зі схильністю до суїциду. Так, за зразками ДНК від 3000 пацієнтів з маніакально-депресивним психозом дослідники точно вказали, хто з них здатний "тримати себе в руках", а хто робив спроби самогубства.

У своїй подальшій роботі вчені мають намір точно описати механізм, за допомогою якого фактори ризику, що мають генетичну природу, впливають на поведінку людини. За прогнозами вчених, знаходження такого механізму надасть можливість лікування людей, що страждають маніакально-депресивним психозом і схильних до суїциду.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...