ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Органи донорів замінять штучними

Велика Епоха
Створення нового приладу та його застосування дозволить вирішити головні проблеми трансплантології. Фото: SHAUN CURRY/AFP/Getty Images
Створення нового приладу та його застосування дозволить вирішити головні проблеми трансплантології. Фото: SHAUN CURRY/AFP/Getty Images
Прорив у регенеративній медицині був зроблений американськими вченими: їм вдалося створити штучну 3D-нирку. У планах учених - виробництво штучних органів, здатних замінити донорські, що дозволить позбавити від необхідності використовувати донорські органи в майбутньому. Отриманий орган створюється з власних тканин пацієнта.

Вчені з Центру регенеративної медицини (Каліфорнія) на конференції Technology Entertainment and Design продемонстрували спосіб створення нирки: під час тригодинної доповіді Ентоні Атали принтер створив фрагмент моделі нирки з біологічно сумісних матеріалів. Наприкінці виступу вченими був продемонстрований "надрукований" заздалегідь орган.

Суть методу полягає в наступному. Для отримання точного тривимірного зображення, а також внутрішньої будови органу, який мають намір замінити, його сканують з різних ракурсів. Потім завантажують в тривимірний принтер отриманий образ і невеликий зразок тканини органу, після чого пристрій пошарово відтворює структуру заданого органу, так створюється його копія, включаючи судини органу. Тривалість цього процесу - від шести до семи годин. А вже на наступному етапі відбувається "друк" нового органу.

За словами вчених, новий пристрій знайде своє застосування як у створенні окремих структур для трансплантації, так і при загоєнні ран безпосередньо на пацієнті: для цього достатньо просканувати пошкоджену ділянку, після чого принтер доповнить її необхідними типами тканин. Крім цього, уражений орган може бути використаний як каркас для нового: для цього досить наповнити уражений орган новими зрощеними клітинами.

Пошук відповідного донора може тривати довше, ніж реципієнт здатний чекати. Фото:Christopher Furlong/Getty Images
Пошук відповідного донора може тривати довше, ніж реципієнт здатний чекати. Фото:Christopher Furlong/Getty Images
Створення нового приладу та його застосування дозволить вирішити головні проблеми трансплантології: пошук донора і приживлюваність донорського органу.

Пошук відповідного донора може тривати довше, ніж реципієнт здатний чекати, крім того, пацієнт, якому була проведена пересадка органу, змушений приймати токсичні імуносупресивні препарати, щоб не допустити відторгнення організмом чужого органу.

Донорство органів і тканин є добровільною процедурою жертвування власними органами та / або тканинами на користь конкретної особи або кола осіб. Крім цього, існує так званий «чорний ринок» донорства, що займається протиправним вилученням органів людей.

Яскравий приклад тому - незаконне вилучення органів у послідовників духовної практики Фалуньгун.